W obecnej sytuacji gospodarczej, gdy spowolnienie staje się już coraz bardziej widoczne, sporo osób zastanawia się nad tym, jak wycenić nieruchomość na sprzedaż, by szybko spieniężyć lokal, a jednocześnie uzyskać satysfakcjonującą wycenę. Czy to możliwe?
Trudna sytuacja gospodarcza a stołeczny rynek nieruchomości — co trzeba wiedzieć?
W drugiej połowie 2021 roku, gdy wydawało się już, że sytuacja gospodarcza powoli wraca do normy po pandemii, rynek nieruchomości mieszkaniowych uchodził za świetną formę zabezpieczenia kapitału. Niestety, ale ciągłe problemy z akceptacją Krajowego Planu Odbudowy, galopująca inflacja i drożyzna, mocno wpłynęły na otaczającą nas rzeczywistość.
Zgodnie z danymi Eurostatu za czerwiec 2022, Polska zajmuje niechlubne, szóste miejsce w grupie państw z najwyższą inflacją. Wyprzedzają nas tylko takie kraje, jak Bułgaria, Czechy, Łotwa, Litwa i Estonia. Nałożenie się na siebie tak wielu problemów wewnętrznych i zewnętrznych, każdego dnia drenuje portfele milionów naszych rodaków.
Nie powinno więc dziwić, że średnie ceny mieszkań zaczęły rosnąć. Niestety, ale w parze z tym trendem podąża bardzo niepokojące zjawisko, jakim jest malejąca zdolność kredytowa. Banki przyjmują coraz bardziej rygorystyczne kryteria, co skutkuje tym, że w ujęciu rocznym, ilość wniosków o hipotekę spadła aż o 59,7%.
Czy wszystkie te negatywne czynniki oznaczają, że sprzedający i kupujący muszą liczyć się z wieloma problemami? Paradoksalnie, niekoniecznie. Kluczową rolę zaczęła jednak odgrywać wycena nieruchomości w Warszawie — taką usługę świadczy na przykład SonarHome.pl.
Jak długo trwa wycena nieruchomości?
Sporo zależy od tego, czy zdecydujemy się skorzystać z usług rzeczoznawcy nieruchomości, czy z narzędzi online. Jeśli wybierzemy ten pierwszy wariant, musimy uzbroić się w cierpliwość. Na czas, jaki będzie niezbędny do otrzymania wyceny, wpływa m.in. sytuacja prawna lokalu.
Jeśli ten ma wielu współwłaścicieli, lub na przykład jest zabezpieczeniem dla hipoteki, to przygotowanie prawnie wiążącego operatu będzie wymagać nieco więcej czasu. Trzeba też liczyć się z pewnymi wydatkami. Rzeczoznawca za swoją pracę pobiera wynagrodzenie, które może być liczone w setkach złotych.
Z drugiej strony, jeśli chcemy poznać wycenę mieszkania w Warszawie, możemy skorzystać z serwisu SonarHome. Portal bazuje na zaawansowanych algorytmach, które są w stanie przedstawić wstępną wartość posesji w zaledwie kilka chwil.
Wystarczy, że właściciel lokalu mieszkalnego poda w formularzu takie informacje, jak:
- metraż,
- piętro, na którym znajduje się mieszkanie,
- łączną liczbę pięter w budynku,
- liczbę pokoi,
- informacje o stanie technicznym lokalu.
Po podaniu wszystkich danych system przeanalizuje dostępne w okolicy posesje, porówna je ze sobą, a także weźmie pod uwagę szereg zależności zachodzących między nimi, by po chwili przedstawić nam prognozowaną wartość mieszkania.
Jakie nieruchomości w Warszawie są teraz na topie?
Malejąca zdolność kredytowa przekuwa się na rosnące zainteresowanie niewielkimi, bo 40-50-metrowymi mieszkaniami w mieście stołecznym. Jednymi z najpopularniejszych dzielnic, gdzie wciąż łatwo o mieszkanie, są:
- Mokotów,
- Wola,
- Praga Południe,
- Białołęka.
Jeśli zaś szukamy dzielnic w stolicy, które kuszą najniższą ceną za mkw, to na pewno warto zainteresować się mieszkaniami na Rembertowie, Wesołej i Ursusie. Statystycznie, to właśnie tam najłatwiej kupić lokal, którego cena za metr nie przekracza 10 tysięcy złotych.