Poszukiwanie mieszkania na krótki czas, np.: na czas urlopu, realizacji jakiegoś projektu poza miejscem zamieszkania to nie lada problem. Z pomocą przychodzi wynajem krótkoterminowy. Platformy rezerwacyjne są pełne takich ofert. Najczęściej wynajmu mieszkania na krótki termin szukają turyści w miejscowościach lub dużych miastach atrakcyjnych turystycznie.
Czym jest wynajem krótkoterminowy?
Wynajem krótkoterminowy to wynajęcie mieszkania na niedługi czas od doby do miesiąca. Analitycy rynku nieruchomości i władze miejsce w wielu miastach dostrzegli, że coraz więcej mieszkań kupowana jest w celach inwestycyjnych. Cena za wynajem mieszkania na jedną noc to nawet 150 zł w dużym mieście. Jeżeli porówna się ceny miesięcznego wynajmu w centrum dużych miast od 1500 do 2200 (w zależności od metrażu i rodzaju budynku, w którym znajduje się mieszkanie), to wynajem na krótki czas jest bardzo korzystny dla właściciela mieszkania. Po wyprowadzeniu się gościa trzeba mieszkanie posprzątać, zmienić pościel i ręcznik, czasem coś naprawić. Są to oczywiście spore koszty.
Bilans zysków i start
Dochody z wynajmu krótkoterminowego są znaczne. Właściciel mieszkania wychodzi na tym korzystniej, niż w przypadku wynajmowania mieszkania na długi czas. Właściciel może ustalić warunki wynajmowania mieszkania, np.: zakaz organizowania imprez i wprowadzania nadprogramowych lokatorów. Wynająć mieszkanie na krótki czas może osoba prywatna – nie trzeba zakładać działalności gospodarczej. Koszty to wyższe rachunki za prąd i wodę, podatki, konieczność częstszego remontu mieszkania – niestety krótkoterminowi najemcy nie zawsze dbają o mieszkania. Aby uniknąć problemów z zapłatą, najlepiej zażądać od najemcy zapłaty z góry. Problemem jest też odwoływanie przyjazdu przez najemcę. Są różne okoliczności życiowe, ale warto zabezpieczyć się przed takimi sytuacjami i ustalić maksymalny termin odwołania przyjazdu oraz określić, zadatek przepada najemcy, jeżeli odwoła przyjazd. Bywa, że lokatorzy zostawią po sobie bałagan lub coś zniszczą w mieszkaniu.
Standard mieszkania
Ogłoszeń o możliwości wynajęcia mieszkania na krótki okres jest sporo. Aby zyskać klienta trzeba się wyróżnić i zaproponować korzystną ofertę. Stosunek ceny do jakości powinien być optymalny. Warto zapewnić czystość oraz najważniejsze akcesoria: zastawę stołową, kuchenkę, garnki, czyste ręczniki (dwa na osobę), mydło, szampon, a nawet kawę i herbatę. Wysoki standard, przy wyższej cenie interesuje cudzoziemców, z kolei pracownicy sezonowi poszukują mieszkań w przystępnej cenie. Dla najemcy bardzo ważna jest lokalizacja – blisko centrum lub miejskich ciągów komunikacyjnych, informacja o lokalach gastronomicznych, sklepach, dojeździe. Nie dopuszczalne jest ingerowanie w prywatność lokatora, odwiedzanie go, wydzwanianie. Ludzie decydują się na wynajęcie mieszkania na krótki czas ze względu na prywatność, której nie zapewniają hotele. Jedynie w sytuacji awantury lub stworzenia przez lokatora groźby zagrożenia zdrowia lub życia innych osób w budynku, właściciel mieszkania może interweniować.
Dodatkowe informacje, na które zwracają uwagę najemcy
Wynajmując mieszkanie najemca chce zachować swój standard życia. Dlatego bardzo ważne jest, aby w mieszkaniu był dostęp do Internetu oraz, aby można było mieć przy sobie zwierzęta. Najważniejsze urządzenia typu: pralka , telewizor, kuchenka, czajnik elektryczny, odkurzacz, lodówka, suszarka do włosów, zastawa, sztućce powinny być na wyposażeniu mieszkania. W łazience powinny znajdować się: umywalka, wanna lub prysznic, ręczniki, mydło lub płyn do kąpieli i szampon. W pokojach trzeba zapewnić podstawowe elementy wyposażenia: szafę, łóżko (kanapę), fotel, stół. W przedpokoju powinno być wygospodarowane miejsce na wierzchnią odzież i obuwie. Na prośbę lokatora należy dostawić dodatkowe łóżko lub łóżeczko turystyczne dla dzieci. O wszystkich ograniczeniach w użytkowaniu mieszkania najemca powinien wiedzieć zanim podpisze umowę.