1
Opublikowany 14 października 2013 autor Jaroslaw Wejda w Inspiracje
 
 

Wystrój ścian – czyli kilka słów o fototapetach i wszystkim co z nimi związane – cz.2Dzisiejszy wpis poświęcony będzie tematowi, który w ostatnim czasie bardzo zyskał na swej popularności – aczkolwiek nie jest zupełnie nowym zjawiskiem w świecie budowlano-wnętrzarskim – mówić dziś będziemy o fototapetach i podobnego typu zdobieniach naściennych. Warto poruszyć tego typu zagadnienie, gdyż jest ono swojego rodzaju alternatywą dla osób chcących zmienić coś we wnętrzu swojego mieszkania i jednocześnie osób otwartych na niebanalne rozwiązania. Takim to oryginalnym rozwiązaniem – innym od wszystkich farb, struktur i tapet – są opisywane przeze mnie fototapety i naklejki ścienne. Zaczynajmy!
 
K

olejna część wpisu tak jak zapowiedziałem poświęcona jest rozwiązaniom pochodnym od fototapet. Każde z nich cechuje się czymś innym jednak wszystkie pełnią jedną i tą samą kluczową funkcję – nadają naszym wnętrzom oryginalnego charakteru.

fototapety

P

ierwszą z alternatyw jaką opiszę są obrazy drukowane na płótnie typu canvas. Rozwiązanie to cieszy się coraz większą popularnością zarówno wśród dekoratorów wnętrz, jak i zwykłych osób chcących zerwać z monotonnością we wnętrzu swojego mieszkania. Wspomniane płótno typu canvas jest płótnem bawełnianym – sprawia to, że naniesione na nie wydruki są wysokiej jakości – cechują się one również realistycznym odwzorowaniem detali. Zadrukowane płótno-obraz naciągane jest na blejtram. Istotny jest w tym przypadku fakt, że tak przygotowanych obrazów nie musimy dodatkowo oprawiać – unowocześniona technologia pozwala na zadrukowanie całej powierzchni płótna łącznie z jego bokami. Podobnie jak było to w przypadku fototapet (które opisywałem w poprzedniej części wpisu) wzory obrazów na płótnie wybierać możemy spośród szerokiej gamy motywów producenta, bądź stworzony zostanie unikatowy motyw z dowolnego zdjęcia.

D

rugie rozwiązanie budzić może spore kontrowersje u przeciętnego Kowalskiego – są nim naklejki. Naklejka dla zwykłej osoby, mającej pierwszy raz styczność z tematem kojarzyć się może z czymś tandetnym, odpustowym – jednak jest to błędny tok myślenia. Naklejka jak każde z opisywanych tu rozwiązań także należy do dekoracji wnętrz. Producenci oferują naklejki przeznaczone do stosowania na różnych powierzchniach. Możemy wybierać tu spośród naklejek na meble i ścianę – wykonanych z odpornych na ścieranie materiałów, naklejek na podłoża metalowe (wydruk wykonany jest w tym wypadku na macie magnetycznej) – takie jak lodówki, zmywarki, itp, czy też naklejki na szybę, podłogę a nawet laptopa – wszystko po to by zerwać z monotonnością i stworzyć coś nowego. Jeśli chodzi o naklejki podłogowe warto zwrócić uwagę na to, że możemy je stosować praktycznie na każdej powierzchni począwszy od paneli i parkietu, kończąc na terakocie i wykładzinie PCV. Dodatkowym ich atutem jest zewnętrzna powłoka antypoślizgowa co sprawia, że są niezwykle bezpieczne i stosować je możemy chociażby w łazience blisko wanny czy brodzika.

O

statnie dwie metody dekoracyjne to plakaty i druk UV.

Plakaty przeznaczone są głównie do pokojów dziecięcych i młodzieżowych. Forma ta nawiązuje do obrazów na płótnie jednak jest ona od nich zdecydowanie mniej trwała i odporna. Plakaty wykonane są na wysokiej jakości papierze fotograficznym. Pomimo mniejszej odporności materiału wydruki wykonane w tej technologii cechują się dużą dokładnością i wiernie odwzorowują każdy z detali obrazu. Jeśli chodzi o kwestię wizualną zaznaczyć tu trzeba, że mamy wybór spośród powierzchni matowych jak również połyskujących. Tak jak w przypadku fototapet i obrazów na płótnie oprócz standardowej gamy motywów istnieje opcja wydruku ze zdjęcia.

Druk UV jest najdroższym spośród wszystkich rozwiązań opisanych w artykule. Dzięki wykorzystaniu technologii druku promieniowaniem ultrafioletowym można nanieść obrazy praktycznie na każdą powierzchnię (szkło, rolety, pleksi, płyty meblowe i terakota) o grubości do 5 centymetrów. Opcja ta przeznaczona jest dla osób nowoczesnych ceniących sobie luksus i nowe trendy w wystroju wnętrz.

druk uv fototapeta

 

Źródła: GrafikaGoogle, Foteks.pl

Fototapety na wymiar możecie też kupić w sklepie internetowym foteks.pl


Jaroslaw Wejda