3
Opublikowany 4 października 2013 autor Jaroslaw Wejda w Inspiracje
 
 

Wystrój ścian – czyli kilka słów o fototapetach i wszystkim co z nimi związaneDzisiejszy wpis poświęcony będzie tematowi, który w ostatnim czasie bardzo zyskał na swej popularności – aczkolwiek nie jest zupełnie nowym zjawiskiem w świecie budowlano-wnętrzarskim – mówić dziś będziemy o fototapetach i podobnego typu zdobieniach naściennych. Warto poruszyć tego typu zagadnienie, gdyż jest ono swojego rodzaju alternatywą dla osób chcących zmienić coś we wnętrzu swojego mieszkania i jednocześnie osób otwartych na niebanalne rozwiązania. Takim to oryginalnym rozwiązaniem – innym od wszystkich farb, struktur i tapet – są opisywane przeze mnie fototapety i naklejki ścienne. Zaczynajmy!
 
N

a początek – fototapety. Rozwiązanie niebanalne, unikatowe, piękne… i dużo można jeszcze by wymieniać. Jednak wybierając się na zakupy do marketu budowlanego lub poprzez Internet po wstępnych oględzinach materiału nasz zachwyt zamienić się może w dosyć duże zakłopotanie. Dlaczego? Otóż dlatego, że samo poproszenie sprzedawcy o fototapetę nie da mu zbyt dużo do myślenia i zada nam pytanie: “Jaką? Mamy tu szeroki wybór spośród fototapet lateksowych, winylowych, papierowych jak również papierowych laminowanych. Co Pana/Panią konkretnie interesuje?” I tu pierwszy przysłowiowy “płot”. Bo skąd my mamy wiedzieć, który rodzaj wybrać – fototapeta to fototapeta – tak pewnie pomyślałoby 70% osób niezwiązanych z tematem będących w tejże sytuacji. I te 70%… byłoby w ogromnym błędzie! Każdy rodzaj fototapet cechuje się odrębnymi czynnikami, a właściwy wybór materiału odgrywa kluczową rolę w jego stopniowej eksploatacji w miarę upływu lat. Przyjrzyjmy się zatem pokrótce co łączy, a co dzieli wyżej wymienione przeze mnie typy fototapet.

fototapeta inspiracje aranżacje

P

ierwszy ogień – fototapety papierowe. Rozwiązanie najbardziej korzystne cenowo – z racji tego także rozwiązanie bardzo popularne – szczególnie wśród osób mało wymagających. Pomimo swej taniej wartości nie jest to bynajmniej materiał “taniej” jakości – fototapety papierowe odpowiednio eksploatowane posłużą nam przez długie lata. Mocujemy je do powierzchni ściany w podobny sposób jak standardowe tapety – jedyne czego nam potrzeba to standardowy klej do tapet.

Drugim typem fototapet są fototapety papierowe laminowane. Co rożni je zatem od standardowego rozwiązania papierowego? Po pierwsze jest ono od niego jeszcze bardziej rozchwytywane. Po drugie – dzięki zastosowanej laminowanej powłoce jest ono zdecydowanie bardziej wytrzymalsze. Po trzecie – o tak wykończoną powierzchnię ścian możemy zadbać przy użyciu standardowych środków czyszczących. Tego typu fototapety również mocuje się do ścian przy pomocy standardowego kleju do tapet, jednakże nie dyskredytuje to ich do stosowania w tak wymagających pomieszczeniach jak kuchnia czy łazienka.

Trzecim w kolejce rodzajem są fototapety lateksowe cechujące się bardzo dobrą jakością wydruku. Rozwiązanie to przeznaczone jest w szczególności dla ludzi wymagających i ceniących dużą wytrzymałość materiału. Taka właśnie jest fototapeta lateksowa – niezwykle wytrzymała i niezwykle użyteczna – stosować możemy ją praktycznie w każdym pomieszczeniu. Do jej dodatkowych atutów zalicza się także umiejętność maskowania wszelkich nierówności na powierzchni ścian, a także (tradycyjnie tu wymieniana, aczkolwiek bardzo istotna cecha) możliwość jej czyszczenia przy użyciu standardowych sposobów.

Czwartą z odnóg z rodziny fototapet jest fototapeta winylowa. Ów typ wyróżnia się na tle swoich sióstr najwyższą jakością i trwałością, a także 100 procentową wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Ponadto fototapeta winylowa posiada zdolność przepuszczania pary wodnej – co sprawia, że (mówiąc prościej) ściany oddychają. Rodzaj ten sprawdzi się zatem i w kuchni i w łazience i w każdym innym mniej lub bardziej wymagającym pomieszczeniu. Dołączając do tego doskonałą wręcz jakość wydruku i rewelacyjne odwzorowanie wszelkich detali otrzymujemy produkt, który zadowoli nawet najbardziej wymagające osoby. Jeśli chodzi o mocowanie tegoż typu fototapety do powierzchni ściany to nie używamy w tym wypadku klejów – nakładamy ją na zasadzie naklejki – spodnia powłoka fototapety winylowej fabrycznie już pokryta została warstwą klejącą.

O

statnią sprawą jaką należałoby poruszyć przed przejściem do kolejnej części artykułu jest kwestia wzorów. Producenci specjalizujący się w tej branży oferują szeroką gamę motywów, z której każdy powinien wybrać coś odpowiedniego dla siebie. Gdyby się tak jednak nie stało istnieje opcja wydruku fototapety z własnego zdjęcia. Z kolei dla niezdecydowanych firmy oferujące fototapety wychodzą naprzeciw z gronem kompetentnych doradców, których zadaniem jest pomoc w doborze tej właściwej – zarówno pod względem materiału jak i wzoru – fototapety.

fototapeta winyl

 
W drugiej części wpisu przedstawione zostaną pochodne rozwiązania dla fototapet – takie jak obrazy drukowane na płótnie, naklejki, plakaty oraz druk UV. Zapraszam do dyskusji w komentarzach.
 
Ź

ródła: GrafikaGoogle, Foteks.pl

 

Playlista “Fototapety aranżacja nowoczesnego wnętrza

+ Slide
- Slide

 

Fototapety na wymiar możecie też kupić w sklepie internetowym foteks.pl


Jaroslaw Wejda