Dzisiejszy artykuł poświęcony jest tematyce okien, a konkretnie okien drewnianych. Okna tego typu są cenione za swój naturalny wygląd – do tego należy również dodać fakt, iż drewno jest najstarszym surowcem z jakiego korzysta się przy ich wyrobie. W tym wpisie postaram się ukazać wszystkie wady i zalety wynikające z zastosowania takowego rozwiązania.
Okna drewniane wykonywane są z wielu gatunków drzew jednak należy mieć na uwadze, że nie każde drzewo nadaje się do ich wyrobu. Najpopularniejszymi z nich są sosna, modrzew, świerk czy dąb, jak również odmiany egzotyczne typu mahoń. Cenowo wygląda to tak, że okna wykonane z drewna egzotycznego są o kilkadziesiąt procent droższe od tych wytworzonych w wyniku obróbki naszych rodzimych gatunków. Jak się jednak okazuje za wysoką ceną podąża również wysoka jakość wyrobu – okna z drewna egzotycznego charakteryzują się niezwykłą trwałością i odpornością na czynniki zewnętrzne. Wiemy już z jakich gatunków wytwarzane są okna – czy jednak ich sam wybór wystarczy i już można podjąć się produkcji? Otóż nie – drewno poddawane jest ścisłej selekcji. Do produkcji okna nie można wykorzystać drewna które nie jest pozbawione ubytków i sęków – nie może też mieć ono na swej powierzchni pęcherzy z żywicą. Po selekcji drewno poddawane jest obróbce i z tak przygotowanych elementów składane są ramy okienne. W dalszej kolejności okna są malowane farbami akrylowymi lub też lakierowane lakierem o różnym stopniu krycia – w zależności od modelu i producenta.
Znamy już pokrótce jak wygląda produkcja okien drewnianych – teraz przejdzmy do wad i zalet tego typu rozwiązania. Po pierwsze drewniane okna są bardzo szczelne i dają nieporównywalnie lepszą izolację od okien wykonanych z aluminium bądz PVC. Do tego dochodzą kolejne zalety – wręcz idealna redukcja hałasu, a także lepsze utrzymywanie ciepła od okien tworzonych z innych materiałów. Jeśli chodzi o aspekty estetyczne to drewniane okna łatwo poddają się każdego rodzaju obróbce oraz możemy je malować nawet po kilku latach użytkowania w dowolny sposób. Ponadto wybierając owe rozwiązanie możemy mieć pewność, że oświetlając wnętrza naszych pomieszczeń nadadzą im przytulnego charakteru. Teraz po tylu zaletach nadeszła pora ukazania tej drugiej, ciemnej strony. Okna drewniane są najsłabszym materiałem jeśli chodzi o podatność na działanie szkodników (korniki) czy wilgoci. Oprócz tego, przez swą podatność na uszkodzenia jesteśmy zmuszeni poddawać je procesom konserwacji co kilka lat.
Poznaliście już wszystkie zalety i wady okien drewnianych. Jeśli wasze obawy zmierzają w kierunku co do trwałości tego typu rozwiązania to pewnego rodzaju alternatywą jest zakup okien aluminiowo-drewnianych. Od standardowych drewnianych modeli różnią się one tym, że są mniej podatne na działanie czynników z zewnątrz, a to z uwagi na zastosowanie zewnętrznych aluminiowych profili. Okna wykonane w tej technice są zdecydowanie odporniejsze na wilgoć czy grzyby.
Zródła: BudujeUrządzam, GrafikaGoogle