10
Opublikowany 28 stycznia 2013 autor Jaroslaw Wejda w Wiedza budowlana
 
 

Kuchnia otwarta na jadalnię – czy to dobre rozwiązanie?W wielu, czy to tradycyjnych klasycznych, czy też minimalistycznych nowoczesnych wnętrzach naszych polskich mieszkań wprowadzany jest trend otwarcia kuchni na salon i jadalnię w celu optycznego powiększenia jej powierzchni. Daje to praktycznie nieograniczone możliwości aranżacji takiego wnętrza jednak czy aby napewno jest to dobre rozwiązanie? Dzisiejszy artykuł powinien rozwiać wszelkie wątpliwości.

Tak rozplanowana przestrzeń wewnątrz budynku nadaje kuchni przestronnego charakteru. Wybierając tego samego typu ceramikę czy styl i fakturę mebli w obydwu pomieszczeniach pozwoli na uzyskanie jednej spójnej całości. Do zalet takowego rozwiązania niewątpliwie należy łatwość serwowania posiłków. Obsługa stołu jadalnianego jest tu bardzo usprawniona i wszelkie czynności związane z podawaniem bądz sprzątaniem po posiłkach przebiegają niezwykle szybko. Jest to więc rozwiązanie idealne dla ludzi ceniących sobie wygodę. Drugą zaletą jest możliwość integracji wszystkich domowników. Tak połączona kuchnia z jadalnią spełnia więc funkcję tożsamą do pokoju dziennego – żona krząta się po kuchni, podczas gdy mąż spożywa posiłek a dzieci odrabiają lekcje przy wspólnym stole przy przyjemnej wzajemnej konwersacji – a jak wiadomo rodzinna rozmowa sprzyja zacieśnianiu się pomiędzy każdym z jej członków więzi.

Teraz przyszła kolej na wady. Wielu z Was pewnie nie zdaje sobie z tego sprawy jednak aby kuchnia i jadalnia stanowiły jedną całość to oba pomieszczenia muszą być jasne, odpowiednio oświetlone i łatwo dostępne. Ponadto podczas wizyty niespodziewanych gości każdy będzie mógł nam zaglądać w przysłowiowe “garnki”. Wynika więc, że nie możemy sobie tu pozwolić nawet na odrobinę bałaganu gdyż zaśmiecamy jednocześnie obydwa pomieszczenia. Oprócz tego musimy pamiętać by nie zagracać ich zbędnymi meblami czy dodatkami – gdy przesadzimy wówczas zamiast przyjaznej atmosfery uzyskamy jedną wielką rupieciarnię a przecież nie o to nam chodzi. Jednak to są mimo wszystko drobne wady i przy tak wielu zaletach kuchnia otwarta na jadalnię jest bardzo dobrym pomysłem.

Zródła: GrafikaGoogle

Playlista “Kuchnia otwarta

 

Jaroslaw Wejda