Przestronna garderoba, w której można poczuć się jak w ekskluzywnym butiku to marzenie wielu kobiet. Wspaniale byłoby gdyby każda rzecz miała swoje miejsce, noski butów by się nie zdzierały, torebki nie gniotły, koszul nie trzeba by ponownie prasować przed każdym wyjściem. A wszystko znajdowałoby się w zasięgu ręki. Do ideału często niestety brakuje nam przestrzeni w mieszkaniu. Alternatywą dla garderoby może być jednak szafa, czy to wolnostojąca czy wnękowa. Najważniejsze, by była wygodna w użytkowaniu. Sekret tkwi we właściwym jej zaprojektowaniu, dlatego by naszym rzeczom było dobrze na swoim miejscu, a nam wygodnie korzystało się z szafy, projekt jej wnętrza warto przemyśleć.
Wymiary
Właściwe zaprojektowanie wnętrza szafy to klucz do jej funkcjonalności. Fronty, jakkolwiek ważne dla estetyki wnętrza nie powinny zepchnąć na plan dalszy tego, co na zapleczu, bo owo zaplecze, czyli wnętrze szafy będzie decydować o jej użytkowym charakterze w zasadzie w każdym momencie, kiedy będziemy coś wkładać lub wyciągać z szafy. Optymalna głębokość mebla powinna mieć 60-65 cm. To wystarczająca ilość miejsca dla ubrań powieszonych na wieszakach, która zapobiegnie ich wygnieceniu.
Drążki
Montując drążki wewnątrz szafy warto pamiętać, że płaszcze, sukienki, długie spódnice potrzebują ok 150-170 cm wysokości, co innego koszule, bluzki, bluzy. Krótszym ubraniom wystarczy wysokość pomiędzy 100-110 cm. Sam drążek nie powinien być zbyt długi, by się nie uginać pod ciężarem ubrań czy nawet złamać. Poza tym powinien być powieszony minimum 5 cm pod półką lub górną częścią szafy, by nie utrudniać korzystania z wieszaków. Może się zdarzyć, że wnęka w której umieściliśmy szafę (lub szafa wolnostojąca) nie ma optymalnych 60-65 cm głębokości. Nie przekreśla to możliwości zawieszenia drążka. Zamiast montować go na szerokość szafy można zastosować wieszaki poprzeczne. W przypadku bardzo wysokich szaf można zastosować mniej standardowe rozwiązanie jakim jest pantograf czyli opuszczany drążek, który umożliwia łatwy dostęp do ubrań bez konieczności wspinania się po drabince by je sięgnąć.
Półki
Wysokość półek to zwykle sprawa indywidualna. Najwygodniej jednak będzie jeżeli zachowamy między nimi odległość między 30 a 35 cm. Półki umieszczone najwyżej, które będą pełnić rolę pawlaczy na rzadko używaną odzież, walizki, pościel czy sprzęty powinny być wyższe i liczyć 40 cm i więcej.
Warto pamiętać tu o jeszcze jednym wymiarze, którzy będzie decydujący jeżeli chodzi o wygodę korzystania z półek. To ich głębokość. 65 cm (optymalna głębokość szafy) będzie w sam raz. Jeżeli jednak wnęka jest głębsza, sięga np. 80 cm, korzystanie z tak głębokich półek będzie niekomfortowe. Wtedy lepiej zdecydować się na wysuwane szuflady lub kosze, dla których nie straszna nawet najgłębsza szafa.
Szuflady
Ich wysokość, podobnie jak wysokość półek można dopasować do własnych potrzeb. Płytsze szuflady warto przeznaczyć na np. biżuterię i drobne akcesoria, w głębszych natomiast wygodniej będzie szalikom, czapkom, bieliźnie. Dodatkowym ułatwieniem będzie wyposażenie szuflad w specjalne organizery dzięki czemu ich zawartość zawsze pozostanie na miejscu.
Dodatkowe akcesoria
W szafie można zorganizować również miejsce do przechowywania obuwia. O ile w typowych szafkach wstawianych zwykle w przedpokoju noski butów ulegają zniszczeniu, o tyle w szafie własnego projektu butom można zapewnić odpowiednio dużo przestrzeni. Ulubione pantofle można postawić na zwykłej półce lub na drążkach, na których zaczepia się obcasy. Chcąc zapobiec kurzeniu się butów można je powkładać do specjalnie oznaczonych pudełek lub umieścić na prawidłach, by się nie odkształcały.
Bywa i tak, że szafa prócz ubrań i butów musi pomieścić również domowe sprzęty. Aktualnie producenci szaf na wymiar mówią dość rozstawianiu domowych sprzętów po kątach i oferują różnego rodzaju akcesoria takie, jak uchwyty na żelazko, odkurzacz, deskę do prasowania czy kosze na pranie. Dzięki tym udogodnieniom z szafy wygodnie się korzysta, a w mieszkaniu panuje porządek.
Niedbale rozmieszczone półki, drążki umieszczone na niewłaściwej wysokości, za mało szuflad i…. wieeelki bałagan, który można zamknąć za drzwiami szafy – to już przeszłość. Szafę wolnostojącą czy wnękową można zorganizować w każdym mieszkaniu, nawet tym najmniejszym, a dzięki dobrze zaprojektowanemu wnętrzu ubrania, akcesoria i sprzęty pozostaną zawsze na swoim miejscu.
źródło zdjęć: czasnawnetrze.pl, mojafirma.infor.pl, perfekcyjnawdomu.pl, modne-wnetrza.com