0
Opublikowany 8 lipca 2017 autor Artykuł Nadesłany w Wiedza budowlana
 
 

Mieszkanie Dla Młodych – będą dopłaty!Środki z rządowego programu Mieszkanie Dla Młodych trafią do jeszcze większej liczby osób. Wznowione będzie przyjmowanie wniosków na tegoroczną edycję programu, którego celem jest pomoc młodym Polakom w znalezieniu własnego M. Ministerstwo przeznaczy na dopłaty dodatkową kwotę pieniędzy, która może pomóc aż 4 tysiącom beneficjentów programu.

Będzie wznowienie wniosków do MDM

Najprawdopodobniej 1 sierpnia 2017 wejdzie w życie nowelizacja ustawy o pomocy w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych, nad którą prace się właśnie zakończyły. Oznacza to, że wznowione zostanie przyjmowanie wniosków do programu Mieszkanie Dla Młodych za rok 2017. Bank Gospodarstwa Krajowego powinien ogłosić je do 16 sierpnia. Wznowienie wniosków oznacza, że uczestnicy programu będą mogli otrzymać dodatkowe środki pieniężne.

Zostało sporo pieniędzy

W ramach programu Mieszkanie Dla Młodych za rok 2017 nie wykorzystano jeszcze wszystkich przewidzianych kwot. Stało się tak dlatego, że nie wszystkie zakwalifikowane do niego osoby zawarły ostatecznie umowę, a także dlatego, że w pewnym momencie przepadło 5% środków przewidzianych dla rodzin z trzecim i kolejnym dzieckiem. Stworzyło to szansę dla pozostałych uczestników programu na uzyskanie dopłat.

Miliony czekają na młodych

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, które nadzoruje program MDM szacuje, że są szanse na nawet 4 tysiące nowych dopłat dla uczestników. Będą mogli otrzymać część środków z około 37 milionów złotych z niewykorzystanego wsparcia dla rodzin z trzecim i kolejnym dzieckiem oraz 30 milionów dopłat, które przepadły z powodu wycofania się uczestników z umowy. Środki przeznaczone będą na edycje programu w 2017 i 2018 roku, ale będą musiały być zrealizowane jeszcze w tym roku.

Czym jest program Mieszkanie Dla Młodych?

Program Mieszkanie Dla Młodych dedykowany jest, jak sama nazwa wskazuje, młodym ludziom, którzy marzą o starcie w dorosłe życie z własnych czterech kątów. Nie jest im łatwo uzyskać własne mieszkanie, ponieważ zwykle nie dysponują wystarczającymi oszczędnościami, by zrealizować ten cel. Od 2014 rząd oferuje im więc pomoc w tej kwestii. Polega ona na dofinansowaniu wkładu własnego do kredytu hipotecznego na kupno mieszkania lub domu z rynku pierwotnego lub wtórnego, bądź też na zbudowanie własnego domu na nieruchomości budowlanej.

Jak możemy zostać zakwalifikowani do programu?

Aby wziąć udział w programie Mieszkanie Dla Młodych, trzeba jednak spełnić szereg warunków. Kredyt musi być w wysokości co najmniej połowy kosztów zakupu nieruchomości i być zaciągnięty na co najmniej 15 lat. Wysokość możliwego wsparcia finansowego zależy od wielu czynników. Dużą rolę odgrywa choćby lokalizacja naszej przyszłej nieruchomości, jej powierzchnia i cena, liczba dzieci w naszej rodzinie, nasz stan cywilny i oczywiście wiek. Program obejmuje osoby maksymalnie w wieku 35 lat, w przypadku małżeństw, bo i we dwójkę można zgłosić się do Mieszkania Dla Młodych, decyduje wiek młodszego małżonka.

Sprawdź, czy łapiesz się na program

Jak jednak przekonać się, czy może przysługiwać nam pomoc w ramach programu Mieszkanie Dla Młodych? Nie musimy dokonywać żmudnych obliczeń na własną rękę. W sprawdzeniu naszej zdolności do udziału w programie pomogą przydatne narzędzia. Możemy wykonać test zdolności mdmprogram.com, który sprawdzi nas pod kątem wspomnianych wyżej warunków i poinformuje nas, czy spełniamy konieczne wymagania.

Nie zwlekaj i zgłoś się do programu

Warto trzymać rękę na pulsie i pospieszyć się ze składaniem wniosków. Można to zrobić w punkcie banku, w którym ubiegamy się o kredyt mieszkaniowy, o ile tylko bank przyłączył się do MDM. Wraz z wnioskiem kredytowym możemy złożyć wniosek o uczestnictwo w programie. Banki zwykle same wyręczają swoich klientów i załatwiają procedurę programu za nich, dlatego udział w nim będzie dla nas wygodny i nie będzie oznaczał zbyt wielu formalności.

Dlaczego warto wziąć udział w programie Mieszkanie Dla Młodych?

Mieszkanie Dla Młodych cieszy się ogromną popularnością wśród młodych ludzi, którzy potrzebują pomocy w znalezieniu odpowiedniego mieszkania na życiowy start. Oszczędności uzbierane przez nich rzadko pozwalają na spełnienie swojego marzenia w postaci swojego własnego M. Na szczęście Mieszkanie Dla Młodych daje im na to szansę. W pierwszych dniach drugiej tury programu na rok 2017 zarezerwowano ponad 120 milionów złotych dla beneficjentów. Dlatego nie warto zwlekać ze zgłoszeniem się do programu Mieszkanie Dla Młodych, bo chętnych z pewnością nie zabraknie. Kalkulator MdM mieszkaniedm.pl pomoże nam w łatwy sposób obliczyć wysokość kwoty dopłaty, którą możemy uzyskać.


Artykuł Nadesłany

 
Treść dodana poprzez formularz