0
Opublikowany 10 lipca 2017 autor Artykuł Nadesłany w Wiedza budowlana
 
 

Zblocza a krążki linowe – różniceKrążki linowe, będące jednymi z podzespołów zbloczy, są wykorzystywane w transporcie ładunków na przykład na placach budowy lub na liniach produkcyjnych. Zależnie od sytuacji, w której będą potrzebne krążki, istnieje wiele ich rodzajów, jednak wszystkie cechują się solidną konstrukcją, są proste do zamontowania i łatwo się je obsługuje, nie wymagają ponoszenia sporych kosztów, a co najważniejsze: są bezpieczne w użyciu.

 

Co to właściwie jest?

Jak wyjaśnić, czym właściwie jest krążek linowy? Cóż, jak sama nazwa wskazuje, to element zblocza, który służy do obsługi liny (czasami łańcucha). Krążek prowadzi liny, a także ma wpływ na zmianę kierunku ich ruchu. Ponadto, to element wyrównawczy w układach linowych – bowiem krążki połączone linami tworzą w ten sposób wieloelementowy układ, który zapewnia odpowiedni rozkład sił podczas procesu transportowania ładunku, podnoszenia go i opuszczania. Sporo w takich układach zależy jednak także na przykład od sztywności liny oraz tarcia wpływającego na łożysko i idącej za tym siły nacisku na krążki linowe. Same łożyska mogą być różnego rodzaju: ślizgowe czy toczne, rolkowe, a nawet kulkowe.

Kategoryzacja krążków

Zasadniczo wyróżniane są dwa rodzaje krążków linowych: stałe oraz przesuwne. Krążki stałe dysponują nieruchomym blokiem, podczas gdy przesuwne wręcz przeciwnie, bowiem blok w nich jest ruchomy. Niezależnie od tego, z jakim rodzajem krążka mamy do czynienia, ważna jest jakość zastosowanych w nim podzespołów. Spory wybór materiałów, z których można wykonać kolejne elementy krążków, wpływa na ich jakość oraz potrafi diametralnie zmienić przeznaczenie danego krążka linowego. Więcej tutaj

Jak kupić krążek

Dlatego ważne jest, aby dobierać krążki stosownie do warunków, w których będą pracować, aby nie spotkały nas żadne niemiłe niespodzianki. Z reguły firmy sprzedające krążki chętnie pomagają w dokonaniu adekwatnego wyboru: wystarczy napisać e-maila lub zadzwonić do danego sklepu i opisać plac budowy lub linię produkcyjną, na której będą stosowane dane krążki, aby uzyskać od sprzedawcy poradę co do tego, który rodzaj najlepiej zakupić. Warto też poszukać informacji w Internecie i dokształcić się z tematyki „krążkowej”, aby nie być niczym zaskoczonym i móc w razie wątpliwości odpowiedzieć na pytania osoby sprzedającej, które mają na celu np. doprecyzowanie, jakie towary będą przenoszone za pomocą zbloczy, w których zostaną zamontowane krążki linowe. Wszystko to sprawi, że zakupimy najlepszy możliwy rodzaj krążka i będziemy mogli go bezpiecznie zastosować w swojej pracy.


Artykuł Nadesłany

 
Treść dodana poprzez formularz