1
Opublikowany 12 lipca 2017 autor Artykuł Nadesłany w Wiedza budowlana
 
 

Tanie ogrzewanie – pomysły dla Twojego domuDla wielu osób głównym powodem, który pozwala im podjąć decyzję o wyborze rodzaju ogrzewania domu czy mieszkania, jest związany z tym koszt. Gdy zbliża się sezon grzewczy, każdy stara się jak najwięcej oszczędzić.

Większość osób nie chce jednak rezygnować przy tym z wystarczającej ilości ciepła w pomieszczeniach.

Oszczędzanie energii – od czego zależy?

Gdy budujemy dom czy kupujemy mieszkanie na nowym osiedlu, pewne kroki w sprawie ogrzewania jesteśmy w stanie podjąć sami. W przypadku kiedy zajmujemy lokal w starym, nieizolowanym bloku lub kamienicy, wpływ na ważniejsze decyzje ma wspólnota mieszkańców lub zarząd administrujący nieruchomością. Aby zacząć myśleć o obniżeniu kosztów zużycia energii, należy pamiętać, że ważne są przede wszystkim:

 • termoizolacja lub termomodernizacja ścian i dachu – odpowiada za utrzymanie stałej temperatury w pomieszczeniach,
 • właściwie uszczelnienie okien i drzwi – zapobiega wpuszczaniu do mieszkania zimnego powietrza i jednocześnie ogranicza straty ciepła.

Oszczędzanie energii ma sens tylko wtedy, gdy zostaną spełnione te podstawowe warunki.

Sposoby na tanie ogrzewanie w bloku

Jeśli mamy pewność, że budynek, w którym mieszkamy jest dobrze ocieplony, zaś wszelkie możliwe otwory odpowiednio uszczelnione, a mimo to koszty eksploatacji nadal rosną, możemy wykorzystać kilka sposobów na oszczędzanie energii:

 • odpowietrzenie lub wymiana starych kaloryferów na nowe – cieńsze, niskotemperaturowe grzejniki, krócej się nagrzewają i pozwalają utrzymać w pomieszczeniu właściwą temperaturę,
 • odsłonięcie grzejników – meble, zasłony i firany lub zbyt szerokie parapety utrudniają cyrkulację ciepła w pomieszczeniach,
 • obniżenie temperatury w mieszkaniu – redukując ją o 1°C, ograniczamy koszty nawet o 6-7%, warto przykręcić kaloryfery podczas naszej nieobecności oraz zmniejszyć temperaturę w pokojach rzadko używanych,
 • ekrany lub maty montowane za grzejnikami zapobiegają nagrzewaniu się ścian i pozwalają skierować ciepło w stronę pomieszczenia – są skutecznym sposobem na tanie ogrzewanie,
 • sterowniki i regulatory – umożliwiają odpowiednie dostosowanie temperatury do pór dnia i pogody panującej na zewnątrz, dzięki czemu w mieszkaniu nie jest ani za ciepło, ani za zimno,
 • wietrzenie pomieszczeń przy zakręconych grzejnikach,
 • odsłonięcie okien w dzień (dzięki czemu mieszkanie bardziej się nagrzeje) i zasłonięcie ich w nocy.

Jak oszczędzać energię w domu?

Sposobów na tanie ogrzewanie w tym przypadku jest wiele. Mamy bowiem możliwość zakupu urządzeń, które pomogą nam zaoszczędzić koszty energii. Musimy jednak liczyć się z tym, że te, które uda nam się kupić tanio, mogą okazać się droższe w eksploatacji albo odwrotnie – te energooszczędne będą nas dużo więcej kosztować.

Najpopularniejszym rodzajem ogrzewania jest w tej chwili piec/kominek opalany drewnem lub kocioł na węgiel kamienny (orzech, ekogroszek, miał). Jeśli chodzi o ten drugi, koszty eksploatacji zależą głównie od jakości surowca i samej instalacji grzewczej. Im tańszy jest węgiel i urządzenie, tym mniej ciepła możemy uzyskać. Dużym minusem korzystania z tego sposobu jest emisja CO2 do atmosfery oraz nieodnawialność źródła energii.

Bardzo dobrym pomysłem może okazać się w tym przypadku pompa cieplna. Na jej zakup trzeba przeznaczyć trochę więcej pieniędzy, ale za to jest całkowicie bezobsługowa i zapewnia tanie ogrzewanie domu. Podobnie jest z kotłami paliwowymi. Te bardziej wydajne są droższe, ale za to pozwalają oszczędzić energię, są bezobsługowe i przyjazne dla środowiska.

Ekologicznym i dość oszczędnym rozwiązaniem wydają się urządzenia grzewcze zasilane odnawialnymi źródłami energii: wodą, wiatrem, słońcem, biomasą itd. Kolektory i mikroelektrownie słoneczne czy powietrzne pompy ciepła mogą zredukować koszty ogrzewania do zera.

Oszczędzanie energii – czy warto wybrać ogrzewanie podłogowe?

Mieszkając zarówno w domu, jak i nowym bloku, można zdecydować o tym, by ciepło w pomieszczeniach nie pochodziło jedynie z grzejników lub całkowicie z nich zrezygnować. Jeśli zależy ci na niskich rachunkach i mniejszym zużyciu energii, możesz zainwestować w ogrzewanie podłogowe. Jakie są jego plusy?

 • wysoka sprawność instalacji grzewczej, a co za tym idzie tanie ogrzewanie
 • możliwość swobodnej aranżacji wnętrz (czego nie daje nam montaż grzejników)
 • dobre rozwiązanie dla alergików – wolniejszy ruch powietrza ogranicza unoszenie się kurzu

Ogrzewanie podłogowe nie zawsze wystarcza do zapewnienia ciepła we wszystkich pomieszczeniach. Niezbędne jest wtedy połączenie go z systemem grzejników ściennych. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość szybkiego podniesienia temperatury w pokojach za pomocą kaloryferów, a wadą – dość skomplikowany system instalacji.

Tanie ogrzewanie – warto to przekalkulować

Zanim kupisz mieszkanie lub zaczniesz budować dom, zastanów się, jak możesz oszczędzać energię i które urządzenia czy rodzaje instalacji grzewczych mogą ci w tym pomóc. Jeśli zależy Ci na obniżeniu kosztów energii, zacznij myśleć o tym już na etapie projektowania. Pamiętaj, że niektórych rozwiązań, takich jak ogrzewanie podłogowe, nie da się wprowadzić w już gotowych budynkach. Jeśli kupujesz lub budujesz dom i szukasz urządzenia, które pomoże w oszczędzaniu energii, nie kieruj się ceną, a jakością i wydajnością. Często bywa tak, że tańsze systemy zwiększają koszty eksploatacji, a te droższe wprost przeciwnie – są skutecznym sposobem na tanie ogrzewanie.

Autor: https://oemsolar.pl/


Artykuł Nadesłany

 
Treść dodana poprzez formularz