2
Opublikowany 21 stycznia 2013 autor Jaroslaw Wejda w Wiedza budowlana
 
 

Zewnętrzne i wewnętrzne tynki dekoracyjne


Niewątpliwie każdy kto chce by jego dom był wyjątkowy oprócz inwestowanie we wnętrza kuchni, salonu, łazienki czy sypialni postara się by z zewnątrz dom również prezentował się pięknie i ekskluzywnie. Efekt możemy uzyskać na wiele sposobów, jednak dzisiejszy artykuł w całości poświęcam opisaniu jednego z nich, a mianowicie tynków dekoracyjnych.

Obecnie firmy ścigają się ze sobą oferując coraz to lepsze i odporniejsze na czynniki atmosferyczne rozwiązania. Jednymi z liderów rynku w tej branży są firma CEDAT oraz firma DEKORAL – oferują one różnego rodzaju wyroby cementowe, cementowo-wapienne, szlachetne cienkowarstwowe tynki zewnętrzne oraz odporne na wilgoć rozwiązania do stosowania zarówno na zewnątrz domu jak też do wnętrz typu łazienka czy pralnia.

      

Jeśli chodzi o samą strukturę tynków to może być ona zupełnie gładka lub fakturowa (typu “baranek” lub “kornik” różniącej się wielkością uziarnienia). I tak, decydując się na tynki fakturowe poprzez wybranie odpowiedniego typu i wielkości uziarnienia (jak również częstotliwości z jaką będziemy je nakładali) będziemy mogli za każdym razem uzyskać odmienny, cieszący oko, efekt. Gdy zaś wybierzemy tynki gładkie, wówczas niekoniecznie musimy nakładać go idealnie wręcz gładko – możemy przy pomocy różnych narzędzi (szpachli, wałków) tworzyć na powierzchniach ścian ciekawe faktury.

I ostatni już aspekt jaki poruszę w tym artykule – jaki tynk wybrać? Otóż gdy chcemy by nasza elewacja była odporna na wilgoć powinniśmy wybrać tynki cementowe – umożliwiają one wymianę pary wodnej z otoczeniem – ściana “oddycha”. Polecane są one w bezspoinowym systemie ociepleń, gdy jako materiał izolacyjno-dociepleniowy wybieramy wełnę mineralną – taki tynk zapewni w 100% paroprzepuszczalność elewacji i zapobiegnie odkładaniu się plam wilgoci. Tynki cienkowarstwowe nie nadają się zaś do stosowania na zewnątrz w większych warstwach – ponadto podłoże przed ich nakładaniem musi być wyrównane bez żadnych niedoskonałości. Jako podkład stosować tu możemy zaprawę cementową, cementowo-wapienną lub siatkę zatopioną w warstwie kleju (kiedy nasz dom ocieplany jest wełną mineralną). Tynki cementowo-wapienne nie mają już tego typu ograniczeń. Można je nakładać maszynowo, można również nakładać je w grubszych warstwach by pokryć niedoskonałości ścian. Do tego możemy je stosować praktycznie na każdym podłożu.

 

[youtube http://www.youtube.com/watch?v=F-Gj8iojSIw?wmode=transparent]

 

Zródła: GrafikaGoogle, YouTube, e-Mieszkanie


Jaroslaw Wejda