1
Opublikowany 23 stycznia 2013 autor Jaroslaw Wejda w Wiedza budowlana
 
 

Stare nowe meble – czyli jak zabrać się za renowację mebli drewnianych


Dzisiejszy artykuł poświęcony jest dla wszystkich fanów starych zabytkowych mebli ale nie tylko – opowiem w nim jak w prosty sposób bez pomocy fachowców odnowić zniszczone drewniane meble. Nie jest to proces skomplikowany jednak dosyć pracochłonny i wymaga od nas poświęcenia dużej ilości uwagi. Zaczynajmy!

Jeśli tylko nasze meble nie mają większych uszkodzeń możemy odrestaurować je w taki sposób, że tylko osoba znająca się na rzeczy dostrzeże, że nie są nowe. Na początek powinniśmy zabrać się za oczyszczenie powierzchni mebla. W tym celu ręcznie zeszlifowujemy stare zniszczone warstwy farby i lakieru. Robimy to najpierw papierem ściernym 180 a następnie powtarzamy czynność papierem o gęstszym uziarnieniu (220). Po starciu farby dokładnie odpylamy powierzchnię mebla – w dalszej kolejności przecieramy ją wilgotnym materiałem i pozostawiamy do wyschnięcia.

Kolejnym etapem prac po wyschnięciu naszego drewnianego mebla będzie lakierowanie. Bez wątpienia bardziej okazale prezentują się meble na których to drewno po prostu widać – można zauważyć każdy sęk, słój czy delikatne ubytki (te większe uzupełniamy szpachlówką w kolorze drewna lub w skrajnych przypadkach wypełniamy drewnianymi plombami – jednak to już wyższa szkoła jazdy i lepiej powierzyć to dla speca w tej dziedzinie). Aby więc ukazać naturalne piękno naszego mebla najlepiej jest wybrać lakier bezbarwny. Gdy zaś mebel był bardzo zniszczony i łataliśmy w nim wiele ubytków wówczas lepszym rozwiązaniem będzie wybór lakieru o nawet 2 tony ciemniejszego od koloru drewna. Po procesie lakierowania zostawiamy mebel do wyschnięcia.

I to już koniec prac! Mebel po takiej renowacji z pewnością będzie cieszył oko każdego kto na niego spojrzy jeszcze przez długi czas.

 

[youtube http://www.youtube.com/watch?v=ktwKLn9jgGs?wmode=transparent]

 

Zródła: e-Mieszkanie, YouTube


Jaroslaw Wejda