Opublikowany 31 stycznia 2016 autor Jaroslaw Wejda w Inspiracje
 
 

Mieszkam na poddaszu – cz.2


Cykl wpisów zatytułowany Mieszkam na poddaszu kieruję do osób chcących zyskać dodatkową, komfortową przestrzeń mieszkalną w niewielkich domach jednorodzinnych. Adaptacja poddasza to bardzo dobry pomysł, zwłaszcza w przypadku kilkuosobowych rodzin. W tym poradniku podpowiem Wam co zrobić, by na niedawnym strychu mieszkało się naprawdę wygodnie.

Część pierwsza dostępna tu: część pierwsza

 

Tak jak obiecałem tematyka tej części poświęcona jest w całości aspektom dekoracyjno-wykończeniowym. Gdzie dekoratorzy wnętrz mają największe pole do popisu? W kawalerkach. Najlepsi specjaliści z tej branży potrafią zaadaptować niezwykle funkcjonalne mieszkanie nawet na 20 metrach kwadratowych powierzchni. A co jeżeli byśmy chcieli wykonać sobie taką kawalerkę na poddaszu – np. nastoletniemu synowi lub córce?

Nawet w niezbyt wysokim pomieszczeniu o licznych skosach jest możliwość wykonania bardzo praktycznego mieszkania. Można to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy bazuje na postawieniu kilku pionowych ścianek ograniczających najniższe przestrzenie pod skosami. Niestety wiąże się on ze znaczną utratą powierzchni całości obszaru poddasza. Lepszym rozwiązaniem jest (choć na pierwszy rzut oka niewiele osób się by na to zdecydowało) pozostawienie skośnych powierzchni pod niewielkie zabudowy lub pomieszczenia gospodarcze, oraz pozostawienie wszystkich elementów więźby dachowej – krokwi, słupów oraz belek – odpowiednio zaaranżowane nadają mieszkaniu naprawdę bogatego waloru estetycznego. Warto również postawić na mniejszą ilość pokoi, kosztem większej ilości otwartych przestrzeni i możliwością wykonania antresoli. Dobrym sposobem jest wykonanie niewielkiej wyspy kuchennej połączonej z otwartym pokojem dziennym. Na wspomnianej przeze mnie antresoli można stworzyć zaś pomieszczenie sypialne. Do łazienki najlepszym rozwiązaniem będzie z kolei niewielki brodzik połączony z kabiną prysznicową tworzoną na wymiar.

Jeśli chodzi o walory estetyczne, warto postawić na jasne kolory ścian i mebli, oraz dużą ilość przeszkleń. Dzięki nim nasze mieszkanie na poddaszu zyska dużo pod względem optycznym. Prawdziwym hitem będzie również wyeksponowanie drewnianych elementów dachu poprzez ich wypolerowanie i lakierowanie. Dodatkowo bardzo dobrym pomysłem jest aranżacja ciasnych skosów pod kątem przechowywania. Estetyczna półka lub zabudowa sprawdzi się świetnie w każdych warunkach, a mieszkanie nie będzie sprawiało wrażenia “składu starych gratów”.

Poniżej zamieszczam galerię pomysłu na mieszkanie na poddaszu znalezionego w sieci autorstwa firmy Cat Inside Projektowanie Wnętrz.

 

Źródła: Cat Inside Projektowanie Wnętrz, MuratorDom


Jaroslaw Wejda