0
Opublikowany 20 lipca 2016 autor Joanna KumpińKowalska w wyposażenie
 
 

30 m2 funkcjonalnej przestrzeni życiowej, czyli o tym, jak urządzić kawalerkę

Urządzanie nowego mieszkania to ekscytujące zajęcie do czasu, aż nie okaże się, że mimo wcześniejszego przeświadczenia o zdolnościach aranżacji wnętrz nie do końca sobie radzimy z funkcjonalnym zagospodarowaniem przestrzeni. Zadanie komplikuje się jeszcze bardziej w przypadku niewielkiego metrażu. Stworzenie wygodnej przestrzeni do życia na zaledwie 30 m2 to niełatwe zadanie, z którym musi zmierzyć się każdy właściciel kawalerki.

 

Jak wygodnie urządzić kawalerkę?

Mieszkańcy małych mieszkań mają te same potrzeby, co właściciele mieszkań o większym metrażu. Pogodzenie estetyki z funkcjonalnością na 30 m2 stanowi dla nich jednak o wiele większe wyzwanie. Na niewielkiej powierzchni trzeba pomieścić łazienkę, salon i miejsce do pracy, gdzieś trzeba gotować i spać, przyda się też pojemna szafa i trochę ładnych dodatków dla podkreślenia wystroju. Chcąc uporać się z niełatwym zadaniem warto wzięć pod uwagę kilka wskazówek, które zdecydowanie ułatwią pracę i pomogą osiągnąć zamierzone efekty.

Podział na strefy

W mieszkaniach o większym metrażu mamy kilka pokoi, z których każdy przeznaczony jest do innego rodzaju czynności. W kawalerce nie ma takiej możliwości dlatego, należy wyznaczyć w niej strefy przewidziane na sen, dzienny wypoczynek, gotowanie, spożywanie posiłków itd. Oczywiście na niewielkiej przestrzeni ten podział będzie umowny. Możemy ją dzielić w poziomie, a we wnętrzach z wysokimi sufitami, np. w kamienicach, również w pionie. Przykładem może być antresola z przeznaczeniem na sypialnię lub domowe biuro, umieszczona w połowie lub 2/3 wysokości mieszkania to doskonały sposób na zaoszczędzenie sporej ilości miejsca.

Chcąc zaakcentować niektóre strefy można oddzielić części wnętrza stawiając ścianki działowe lub parawany. Przepierzenia o lekkiej konstrukcji nie przeciążą wizualnie pomieszczenia, nie “ukradną” metrażu, a zapewnią nieco intymności w poszczególnych strefach.

Kolory

Do wydzielenia stref można użyć kolorów. Najlepszym rozwiązaniem do kawalerki będą oczywiście jasne barwy, które dodatkowo optycznie dodadzą mieszkaniu dodatkowych centymetrów.

Meble

Nieocenionym rozwiązaniem do kawalerki są meble modułowe o prostych, jasnych formach. Niezaprzeczalną ich zaletą jest możliwość zmiany ustawienia w zależności od upodobań i potrzeb mieszkańców, jak również możliwość dokupienia dodatkowych elementów systemu w późniejszym czasie. Takie meble często mają w sobie kilka funkcji  – ottoman można wykorzystać jako duży puf i stolik kawowy, a drzwi szafki mogą być jednocześnie blatem biurka. Sofy lub narożniki do spania, w małej przestrzeni obowiązkowo z opcją rozkładania, mają na tyle duże skrzynie, że można wykorzystać jako dodatkowe miejsce do przechowywania. A kwestia porządku w kawalerce jest sprawą kluczową.

Przechowywanie

Właściwy system organizacji pozwoli uniknąć zbędnego chaosu. Jeżeli układ wnętrza pozwala, warto jedną ścianę zagospodarować szafą przesuwną sięgającą od podłogi do sufitu stosując w drzwiach lustra, które dodatkowo optycznie powiększą przestrzeń. System koszy, półek, wieszaków i pudełek pozwoli dodatkowo zachować porządek i uniknąć zagracenia.

Dostosowując przestrzeń kawalerki do licznych aktywności, nie można zapomnieć o jej stronie estetycznej. Aby wnętrze było miłe dla oka, cały wystrój powinien być spójny stylistycznie. Warto unikać nadmiaru różnych wzorów i kolorów, by nie przytłaczać dodatkowo i tak już małej przestrzeni. Jeżeli lubimy wyraziste wzory lub kolory można je zastosować w formie akcentu, tak dla podkreślenia charakteru wnętrza.

Powyższe wskazówki warto zastosować urządzając również kuchnię i łazienkę. Trzymając się tych kilku prostych zasad można wykreować funkcjonalną i ładną przestrzeń, w której wszystko będzie na swoim miejscu.

źródło zdjęć: ladnydom.pl, urzadzamy.pl, batdom.pl, projektoskop.pl,  ilobahiecreative.com,  cleo-inspire.com, mintyinspirations.pl


Joanna KumpińKowalska

 
Redakcja