Źródłosłów wyrazu baldachim pochodzi od włoskiego baldacchino, co w zależności od tłumaczenia oznacza niebo lub lekki daszek wykonany z tkaniny lub drewna.
Łóżko,
które w sypialni gra rolę główną, wyposażone w tak oryginalny daszek, staje się nie tylko meblem funkcjonalnym, ale również niezwykle dekoracyjnym i stylowym.
Łóżko z baldachimem, a styl wnętrza.
Łóżko z baldachimem przywodzi na myśl romantyczne sypialnie niczym z Baśni 1001 nocy czy barokowe sypialnie rodem z Wersalu. Historia pokazuje, iż nie ma żadnych wątpliwości, że łóżko z baldachimem to mebel z królewskim rodowodem. Jednak wcale nie trzeba mieszkać w pałacu, ani być orientalną księżniczką, by spać na posłaniu owianym mgiełką kolorowego woalu. Nie trzeba również mieć mebli we francuskim buduarowym stylu, ani sypiali urządzonej w typowo romantycznym klimacie. Łóżko z baldachimem pasuje do każdej aranżacji, nie tylko dworkowej, ale też nowoczesnej czy minimalistycznej.
Zastanawiając się jaki baldachim będzie pasował do stylu panującego w sypialni warto zainspirować się poniższą ściągawką.
- Nowoczesne i minimalistyczne aranżacje nie godzą się na przepych. Sprawdzi się w nich baldachim z cienkiego lnu, bez drapowań i zbędnych zdobień wsparty na solidnej drewnianej ramie lub konstrukcji stalowych rurek.
- Francuskie klimaty przywodzą na myśl łóżka o obłych, eliptycznych kształtach pełnych zdobień. Ich rzeźbione ramy powinien otulać transparentny, pastelowy materiał, który tańczy i wije się za każdym razem trącany wpadającym przez okno wietrzykiem.
- W sypialni zaaranżowanej w stylu angielskim nad łóżkiem zazwyczaj góruje baldachim w kratę lub bujnie ukwiecony, roztaczający aurę romantyzmu i sielskości.
- W romantyczne i sielskie tony uderza również sypialnia w stylu rustykalnym. Baldachim nad łóżkiem wykonanym z giętego metalu lub litego drewna powinien być lekki, ażurowy. W tej roli sprawdzą się firanki z motywem kwiatowym, lekko udrapowane, podpięte ciekawymi chwostami.
- Receptą na aranżację sypialni w stylu kolonialnym jest natomiast łóżko z baldachimem ozdobionym motywami inspirowanymi naturą. Jego neutralne barwy w połączeniu z satynową pościelą stworzą tropikalny klimat niczym w filmach „Pożegnanie z Afryką”, „Tajemniczy ogród” lub „Przeminęło z wiatrem”.
- Kolonialnym barwom ziemi przeciwstawia się eksplozja kolorów w stylu orientalnym lub boho. Baldachim nad łóżkiem w takiej sypialni powinien zachwycać bogactwem wzorów, nasyconych kolorów i złotem mieniących się nitek błyszczącej organzy. Czerwienie, fiolety, złote oranże baldachimu utworzą tajemniczy i baśniowy klimat.
Wady i zalety łóżka z baldachimem
Baldachim ma swoich zwolenników, dzięki którym coraz częściej pojawia się w polskich sypialniach, ale i przeciwników, którzy bagatelizują jego zalety.
Łóżka z baldachimem wyglądają nieprzeciętnie, a znając kilka prostych zasad można je dostosować do każdego wystroju sypialni. Baldachim górujący nad łóżkiem szczególnie latem doskonale sprawdza się w roli moskitiery chroniącej przez insektami. O poranku przedzierają się przez niego promienie słońca, które głaszczą śpiących po policzku, wieczorem natomiast woale, tiule i organza spływające niczym z nieba sprzyjają kreowaniu romantycznej, pobudzającej zmysły atmosfery.
Warto jednak pamiętać, że łóżko z baldachimem lubi przestrzeń. W ciasnych sypialniach taki mebel będzie dominował i zacieniał przestrzeń. Należy mieć również świadomość, iż baldachim, niezależnie od użytego materiału zbiera kurz, dlatego często trzeba go odkurzać i prać. To ważne szczególnie w przypadku osób z alergią na roztocza.
źródło zdjęć: bobbyberkhome.com, pinterest.com, elizim.com, famo.canuckingabroad.com, cahomepro.com, aspenphotostudio.com