Zakupienie własnego mieszkania od dewelopera to niejednokrotnie wydatek życia – gdy wobec tego chcesz mieć pewność, że będzie ono spełniało całkowicie twoje oczekiwania, wtedy pamiętaj o tym, jak ważna jest procedura odbioru mieszkania. Jak powinna ona przebiegać?
Ustalenia dotyczące odbioru mieszkania
Odbiór mieszkania ma miejsce jeszcze przed sygnowaniem aktu notarialnego i powinien być on przeprowadzony osobiście przez właściciela, aby sprawdzić, czy standard jest zgodny z ustaleniami, które został zawarte w umowie. Może to uchronić kupującego przed prowadzeniem napraw na własny koszt.
Przepisy nie regulują kwestii terminów czy przebiegu odbioru lokalu – informacje na ten temat zawierane są w umowie deweloperskiej zawartej pomiędzy kupującym a właścicielem inwestycji np. Lake Park czy Marvipol Ursynów, dlatego też należy zapoznać się z ustaleniami zawartymi w dokumencie.
Kontrola standardu lokalu
Najlepiej na odbiór zaprosić dodatkową osobę, taką, która zna się na kwestiach budowlanych i wykończeniowych i będzie mogła wyszukać ewentualne niedoróbki. Alternatywnie można zatrudnić inspektora nadzoru budowlanego, działają nawet firmy zajmujące się odbiorami – koszt to około 200-300 złotych. Odbiór powinien być wykonany za dnia i bez pośpiechu. Warto zaopatrzyć się także w przyrządy – miarę, poziomicę, kątownik, a także w projekt mieszkania oraz w umowę, gdzie znajdują się dokładne informacje o lokalu.
Odbiór powinien być jak najdokładniejszy – warto sprawdzać nawet małe detale, na przykład poziom wylewki w narożnikach i przy ścianach, otwieranie i zamykanie okien i drzwi, wymiary pomieszczeń, instalacje: elektryczne, wodne, kanalizacyjne i gazowe. Nie należy się spieszyć – wtedy łatwo o przeoczenia.
Wady ujawnione po odbiorze lokalu
W przypadku, gdy wady ujawnią się już po odbiorze lokalu, o których kupujący nie wiedział, wtedy ma on także możliwość skorzystania z przysługujących mu praw na bazie kodeksu cywilnego. Wówczas wiążące są przepisy dotyczące rękojmi, z której można skorzystać wtedy, gdy wady lokalu wpływają na zmniejszenie jego wartości czy użyteczności, gdy lokal został wydany jako niekompletny, także wtedy, gdy posiada wady prawne.