Z pewnością każdy kto decyduje się na stworzenie unikatowego, jedynego w swoim rodzaju, a równocześnie olśniewająco pięknego ogrodu zdecyduje się również na skonstruowanie w nim choćby niewielkiej altanki. Jako, że altanki podobnie jak ogród u każdego są unikalne (nie ma dwóch identycznych altan – podobnie jak dwóch takich samych ogrodów) to dzisiaj opowiem trochę o nich.
Zanim podejmiemy decyzję o zbudowaniu altany w ogrodzie warto zapoznać się z typami tych konstrukcji. Najtańszą (a zarazem niestety najmniej efektowną) konstrukcją są tzw. pawilony ogrodowe – dostępne w każdym markecie budowlanym (Leroy Merlin, Castorama, Mrówka). Dlaczego najmniej efektowną? Po pierwsze są wykonane z wodoodpornego materiału naciąganego na najczęściej metalowe pałąki – coś Wam to przypomina? Tak to konstrukcja w stylu przerośniętego namiotu. Jedyną zaletą takiej „altanki” jest to, łatwo możemy ją przenieść w inne miejsce ogrodu. Na tym jednak zalety owego rozwiązania się kończą.
Drugim typem altanek są niewielkie konstrukcje drewniane bądz też metalowe budowane na planie czworo- lub sześciokąta tudzież koła. Altany tego typu najczęściej skonstruowane są w taki sposób, że posiadają jedną pełną ścianę natomiast reszta jest ażurowa – dzięki temu możemy w pełni napawać się pięknym widokiem naszego okazałego ogrodu. Dodatkowym atutem metalowych i drewnianych altanek jest możliwość zamontowania w nich grilla – w niektórych konstrukcjach spotykany jest nawet grill betonowy z kominem – konstrukcja altany jest wtedy budowana właśnie wokół tego komina. Należy się jednak wówczas wiązać z większym kosztem zarówno budowy jak i eksploatacji takiej altany – wystawiona jest ona cały rok na działanie czynników atmosferycznych. Jeśli konstrukcja jest drewniana warto stosować specjalne impregnaty chroniące drewno przed wilgocią lub działaniem owadów (korniki) – doskonałym wyborem są tutaj preparaty marki Bondex. Altany metalowe warto natomiast pomalować specjalnym podkładem antykorozyjnym – w marketach budowlanych znajdziemy szeroką gamę tego typu podkładów – polecam szczególnie „Śnieżkę”. Dodatkowego uroku altanie metalowej nadadzą pnącza winorośli które „oplotą” całą tą konstrukcję – naprawdę bardzo efektownie to wygląda.
Innym typem konstrukcji altan są altany murowane. One również mogą posiadać część ścian ażurowych, a także wokół tych ścian mogą porastać pnącza. Zaletą tego typu budynku (bo tak już można to wówczas nazwać) jest to, że właściwie nie wymaga on od nas żadnych dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych – w przeciwieństwie do altan drewnianych i metalowych.
Ostatnim typem altan jest konstrukcja najbardziej rozbudowana – z pełnymi ścianami (posiadająca drzwi i okna) – coś w stylu domku gościnnego. Posiada ona kilka dodatkowych atutów – takich jak możliwość stworzenia w niej tzw. letniej kuchni – jednak nie nadaje aż takiego uroku dla ogrodu jak altany wymienione wyżej (nie licząc pawilonów ogrodowych). Oprócz tego do budowy takiej altany wymagane jest specjalne pozwolenie. Do altan wymienionych wyżej nie jest wymagane specjalne pozwolenie jednak należy zgłosić budowę do starosty (pozwolenie nie jest wymagane do altan położonych w obrębie miasta o powierzchni do 25m2 oraz poza obrębem miasta o powierzchni do 35m2, a także o wysokości nie przekraczającej 5 metrów z dachem stromym oraz 4 metrów z dachem prostym).
O d czego zatem zacząć budując własną altanę w ogrodzie? To proste – od fundamentów! W następnej kolejności są cokół (obmurować altanę można piaskowcem bądz też cegłami klinkierowymi) podłoga (wykonanie wedle własnego uznania) oraz ściany. Następnie zwiększamy stateczność budynku stalowymi elementami i konstruujemy a następnie montujemy dach. Końcowy etap stanowi wykończenie dachu – najczęściej są to płazy drewniane, a na nie kładziona jest dachówka bądz blacha. Jeśli konstrukcja altany jest drewniana lub metalowa malujemy albo impregnujemy ją specjalnymi preparatami, które będą chronić nasz „ogrodowy domek” przez długie lata. Jeśli mamy dosyć pokazne zaplecze finansowe możemy również pokusić się o montaż oświetlenia wewnątrz i na zewnątrz altanki, a także jeśli jest budowana w formie domku gościnnego możemy wyposażyć ją w kanapę zamiast ławek, telewizor, rolety płócienne – które zabezpieczą nas przed działaniem wiatru i deszczu, oraz grzejnik gazowy – na chłodniejsze dni. Dzięki temu w ogrodzie będziemy mogli poczuć się równie komfortowo jak w domu.
Zródła: Grafika Google
Filmy
https://www.youtube.com/watch?v=lbNgb2sUtQY
Ta pierwsza jest zdecydowanie najładniejsza, choć ostatnia też nie ma sobie nic do zarzucenia.
Ja również uważam, że pierwsza altanka jest najładniejsza. Ostatnia prawie w ogóle nie chroni przed słońcem :/
Sweet blog! I found it while browsing on Yahoo News. Do you
have any tips on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for
a while but I never seem to get there! Cheers
Altany ogrodowe to jednak klasyk, i żadna inna altana nie może się z nią równać.
Od kilku lat mam taką altanę: hXXp://dascompany.pl/namioty-i-szklarnie/namioty-ekspresowe/namiot-ekspresowy-3×3/ mimo że jest to namiot, pawilon jest bardzo wytrzymały. Dużym plusem jest to że można zmienić jego miejsce położenia, altana postawiona raz musi stać w tym samym miejscu, a taki pawilon można w każdej chwili przenieść.
Altany ogrodowe to jest to 🙂 Ja postawiłem w ogrodzie z pomocą profesjonalistów i to była świetna decyzja!