Gabiony zaistniały początkowo przede wszystkim jako konstrukcje zapobiegające erozji gleby, czyli wzmocnienie skarp oraz wybrzeży i do dziś z powodzeniem są stosowane w tej funkcji. Jednak współcześnie możliwości zastosowania gabionów doceniane są również poza najściślej rozumianą inżynierią lądową i wodną – po te oryginalne konstrukcje chętnie sięgają architekci krajobrazu, a tworzone z ich wykorzystaniem aranżacje zdradzają coraz większe powinowactwo do sztuki, niż technologii budownictwa.
Stal i kamień – funkcjonalne piękno
Z punktu widzenia estetyki gabiony są idealną propozycją wszędzie tam, gdzie chcemy zachować atmosferę naturalności i podkreślić urodę surowców pozyskiwanych wprost z przyrody – przekonuje specjalista z KOSD Wrocław. Konstrukcje gabionowe mogą być wypełnione wyłącznie kamieniem naturalnym, np. efektownym serpentynitem, albo stanowić podstawę do obsadzeń, dzięki czemu możemy zyskać efekt „łąki na ogrodzeniu”. Ostateczny wygląd gabionu można z powodzeniem zaplanować z góry, nie martwiąc się o późniejszą konieczność czasochłonnej konserwacji. Bo gabiony dbają o siebie same. Jak to możliwe?
Gabion jako solidna ochrona prywatnej posesji
Gabiony są naturalnie przepuszczalne, dlatego deszcz, czy okresowo pojawiające się cieki wodne nie powodują podmywania konstrukcji. Dobrze wybrany kamień do wypełnienia gabionu zapewnia trwałość, zarówno pod względem struktury, jak i barwy – ogrodzenia tego typu nie wymagają odmalowywania, czy uzupełnień; najlepszy kamień nie kruszy się i nie odbarwia.
Ogrodzenie z gabionów nie tylko skutecznie zabezpiecza przed hałasem z zewnątrz i wzrokiem przechodniów, ale też – co istotne dla miłośników psów – skutecznie uniemożliwia wydostanie się z terenu posesji naszym czworonogom, czym przewyższa regularnie rozrywane siatki, czy drewniane płoty, notorycznie podkopywane i pozbawiane desek.
Gabiony, czyli minimalne koszty i maksymalne efekty
Konstrukcja ogrodzeń i innych elementów aranżacji przestrzeni wykorzystujących gabiony nie stanowi wyzwania pod kątem finansowym, ani technologicznym. Wypełnianie koszy gabionowych nie wymaga stosowania właściwie żadnych maszyn, a dobrze zaprojektowane i odpowiednio zamontowane kosze może wypełnić każdy, nawet laik bez doświadczenia w budowie gabionów – wyjaśnia ekspert KOSD Wrocław.
Brak konieczności sięgania po technologię oraz łatwość wykonania całości sprawiają, że koszty wzniesienia konstrukcji są niewielkie. Z kolei możliwość wypełnienia właściwie dowolnym materiałem pozwala osiągnąć niezwykle dekoracyjne efekty – ogranicza nas tu jedynie proporcja pojedynczego elementu wypełnienia do średnicy oczka kosza i… fantazja.
Mi się bardzo podobają takie ogrodzenia
Takie ogrodzenia są montowane co raz częściej w prywatnych domach. Mają swój nowoczesny styl, a do tego są bardzo praktyczne w czyszczeniu i co ważniejsze mają bardzo dobrą dzwiękoszczelność.