Beton to jeden z podstawowych materiałów budowlanych, bez którego nie sposób wykonać trwałych i wytrzymałych fundamentów. Wylewanie ich w sposób tradycyjny wciąż jest popularne na wielu budowach, chociaż coraz więcej specjalistów odchodzi od tego sposobu. Obecnie bardzo popularne są tak zwane bloczki betonowe, które doskonale sprawdzą się właśnie w roli fundamentu.
Artykuł powstał we współpracy z firmą BETBLOK System
Śmiało można je wykorzystywać z myślą o budowaniu dużych hal magazynowych, narażonych na znaczne obciążenie. Te specyficzne prefabrykaty okażą się niezwykle funkcjonalne, nie tylko ze względu na wytrzymałość. Z ich pomocą można naprawdę szybko wznieść pożądaną konstrukcję, kierując się aktualnymi potrzebami.
Bloczki betonowe – gdzie się sprawdzą?
Podczas budowy hali magazynowej dla właściciela powstającego obiektu najważniejsze jest, aby został on jak najszybciej oddany do użytku. Dzięki zastosowaniu bloczków betonowych można znacznie zredukować czas tworzenia tego typu nieruchomości.
Obecnie omawiane materiały budowlane najczęściej są wykorzystywane właśnie w różnego typu halach czy magazynach. Gwarantują one naprawdę satysfakcjonujące obciążenie i wytrzymałość optymalną pod kątem składowania towarów o większych gabarytach.
W praktyce, z powodzeniem można na nich ustawiać lżejsze lub cięższe produkty, w zależności od indywidualnych preferencji. To doskonała alternatywa wobec tradycyjnie tworzonych fundamentów, ponieważ dzięki bloczkom można błyskawicznie stworzyć wytrzymałą posadzkę.
Takie rozwiązania są coraz częściej spotykane nie tylko w magazynach, ale także w hurtowniach budowlanych czy składowiskach materiałów budowlanych. Jak widać, bloczki betonowe sprawdzą się nawet przy znacznych obciążeniach, pod kątem składowania lub segregowania towaru.
Bloczek betonowy – sposoby wykorzystania
Bloczki betonowe to przede wszystkim najszybsze rozwiązanie do zbudowania konkretnej konstrukcji, bez konieczności zastosowania spoiwa. Bloczki z łatwością można ułożyć w dowolny sposób, aby zapewnić tworzonemu obiektowi optymalny kształt – i dopasować go do aktualnych potrzeb.
W przeciwieństwie do tradycyjnych fundamentów, blokową konstrukcję bez problemów można składać i rozkładać. Dzięki temu przeniesienie całego obiektu w inne miejsce okaże się banalnie prostym zadaniem. Warto podkreślić, że omawiane materiały budowlane sprawdzą się nawet w przypadku nierównych terenów.
Niewątpliwym atutem jest także możliwość zastosowania betonowych bloków we wnętrzu tworzonego pomieszczenia. Należy zaznaczyć, że bloczki są dostępne w przeróżnych wielkościach, dlatego z łatwością można dzięki nim stworzyć konstrukcje o zróżnicowanych kształtach.
Płyta betonowa – kiedy będzie dobrym wyborem?
Bloczki betonowe są uniwersalne i sprawdzą się niemalże przy każdym rodzaju konstrukcji, jednakże jeśli zależy nam na fundamencie o jeszcze większej odporności na nacisk, strzałem w dziesiątkę okaże się płyta betonowa. Z powodzeniem można ją stosować jako podstawę pod duże hale magazynowe, w których zamierzamy nie tylko składować konkretne materiały, ale dodatkowo będziemy poruszać się po nich pojazdami o większych gabarytach. W praktyce, płyty betonowe gwarantują wytrzymałość nawet w przypadku poruszania się po nich ciężarówkami.
Mogą one stanowić główną warstwę podłoża, na którym następnie ustawimy bloczki betonowe. Również w omawianym przypadku zaletą jest możliwość błyskawicznej dekonstrukcji danego obiektu i przeniesienia go w inne miejsce.
Płyta betonowa jest coraz częściej stosowana podczas budowy domów jednorodzinnych. Dzięki nim można szybko wybudować wytrzymałą podłogę, o wysokim współczynniku ścieralności – zazwyczaj na bazie tak zwanego betonu architektonicznego.
Betonowe bloczki są coraz popularniejsze, co wiąże się z możliwością wykorzystywania ich na wiele sposobów. To doskonały zamiennik dla tradycyjnych rozwiązań, któremu nie sposób odmówić funkcjonalności. Z ich pomocą uda nam się znacznie przyspieszyć proces budowy hal magazynowych, hurtowni czy składowisk. Niewątpliwym atutem jest możliwość kupienia bloczków o najróżniejszych parametrach.
Ja mam fundamenty z bloczków betonowych, ekipa szybko i sprawnie wykonała fundament.
@up W artykule opisywane są troszkę inne bloczki betonowe w porównaniu do tych, które są stosowane do wykonywania ścianek fundamentowych w budownictwie jednorodzinnym 😉
Ciekawy system, niewątpliwie montaż jest bardzo szybki ze względu na pełną rezygnację z użycia materiałów wiążących na rzecz połączeń mechanicznych. Minusem jest duża masa elementów, która wydaje mi się, że w przypadku monolitycznych konstrukcji mogłaby być zdecydowanie zredukowana.
Kwestia ceny też jest bardzo ważna. Czasem warto wykorzystać deskowanie systemowe i wykonać monolit niż murować fundament z takich elementów.
Na Ukrainie wykonuje się specjalne bloki do fundamentów, tylko w dużych rozmiarach. Na przykład takie jak te na wideo – hXXp://nemp.pl/mobilne_wibroprasy/