W miarę postępu cywilizacyjnego oraz rozwoju miast i przemysłu, ludzie zaczynają dostrzegać, że większą uwagę powinni zwracać na odnawialne źródła energii, ekologiczne uprawy i wszystko, co zdrowe i naturalne.
Fotowoltaika to trend, który już na stale zagościł w Polsce i z miesiąca na miesiąc ma się coraz lepiej. Czym właściwie jest fotowoltaika? Jakie są jej zalety i wady? Czy jest ona przeznaczona dla każdego? Dowiecie się tego z niniejszego artykułu.
Czym jest fotowoltaika?
Fotowoltaika to dziedzina nauki, której głównym celem jest przetwarzanie energii ze Słońca na energię elektryczną. Pozwala to na instalowanie specjalnych paneli fotowoltaicznych, które można zamontować praktycznie wszędzie – również przy każdym gospodarstwie domowym. Ich działanie polega na półprzewodzeniu, które w tym przypadku jest dozwolone dzięki zawartości krzemu – to z niego są zbudowane panele. Oprócz nich potrzebny jest także falownik, który sprawia, że energia elektryczna prądu stałego przekształca się w prąd zmienny. Dzięki temu możemy zasilić wszystkie urządzenia tanią i ekologiczną energią.
Dla kogo jest fotowoltaika?
Instalacja paneli fotowoltaicznych jest przeznaczona dla każdego, kto dba o ekologię i chce pozyskać darmowy prąd. Aspekty ochrony środowiska są tu niezwykle ważne. Pozyskanie energii elektrycznej z energii ze Słońca sprawia, że nie zanieczyszczamy środowiska i wykorzystujemy naturalne zasoby, które nic nas nie kosztują. Oczywiście kosztem, jaki poniesiemy, jest zakup paneli i w zależności od naszego zapotrzebowania energetycznego te koszty będą wynosić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Warto jednak wziąć pod uwagę, że jest to jednorazowy wydatek, który w kolejnych latach systematycznie się zwraca (żywotność paneli to minimum 25 lat). Jeśli jednak kogoś te kwoty przerastają, to dobrym sposobem na zmniejszenie kosztów jest pozyskanie dofinansowania. Często firmy zajmujące się sprzedażą takich systemów pomagają pozyskać dodatkowe pieniądze, a uzyskane dofinansowanie może wynieść nawet 50% wartości inwestycji. Obecnie jednym z najbardziej znanych i najsolidniejszych przedsiębiorstw zajmujących się tą tematyką jest dostawca energii Innogy. Z jego ofertą można zapoznać się na stronie http://www.innogy.pl/pl/dla-domu/oferta/energia-ze-slonca/energia-ze-slonca.
Oprócz tego plusem takiej instalacji jest możliwość dostosowania jej do swoich potrzeb. Możemy określić kiedy zużywamy energii więcej, kiedy mniej i wybrać dogodną dla nas taryfę. Na plus należy zaliczyć również brak konieczności obsługi systemu – cały mechanizm poprawnie zainstalowany działa sam. Naszym zadaniem jest co najwyżej raz-dwa razy do roku oczyścić panele z grubszych zabrudzeń
Kolejnym argumentem przemawiającym za tym, że włożone w taki system pieniądze nie zostaną zmarnowane, to fakt, że energia elektryczna produkowana w tych przydomowych mini elektrowniach jest darmowa i po pewnym czasie zobaczymy to w naszym budżecie w postaci mniejszych rachunków za prąd. Nie martwmy się, że przy zachmurzonym niebie energii będzie mniej. Owszem, jeżeli będzie to bardzo duże zachmurzenie, to z poborem energii może być problem. Jednak takich dni jest bardzo mało. Panele dobrze działają przez cały rok, również w naszym klimacie i nie musimy się obawiać, że w domu zabranie światła. Warto jednak wiedzieć, że nie generują one prądu w nocy, a także wtedy, gdy występuje mgła oraz gdy są pokryte śniegiem.
Ostatnim argumentem „za” fotowoltaiką jest na pewno możliwość zarabiania na wytwarzanej w ten sposób energii elektrycznej. W jaki sposób można tego dokonać? Nadwyżkę prądu, jakiej nie zdołasz wykorzystywać na własne potrzeby, będziesz mógł odsprzedać dystrybutorowi energii na twoim terenie. Wystarczy podpisać stosowną umowę oraz ustalić stawkę.
Instalacja panelu
Instalacją panelu fotowoltaicznego zajmują się wyspecjalizowane firmy. Mogłoby się wydawać, że założenie fotowoltaiki będzie się wiązało z papierkową robotą. Jednak jeżeli nasz zestaw nie przekracza mocy 40kWh (co zdecydowanie wystarcza na domowe potrzeby), to nie będziemy musieli załatwiać pozwoleń czy koncesji. Obecnie praktycznie w każdym większym mieście znajdziemy osoby, które pomogą nam dobrać odpowiedni moduł do naszych potrzeb oraz dokonają zamieszczenia urządzenia na dachu naszego domu. Oczywiście możemy system umieścić również na ziemi, na przykład w ogrodzie, jednak wówczas szansa, że coś zasłoni panele, jest większa, niż jakby były na dachu. Eksperci radzą rzecz jasna, by wybierać tę część zadaszenia, która jest możliwie jak najbardziej wysunięta na południe. Jest to spowodowane tym, że część południowa jest zazwyczaj najlepiej nasłoneczniona. Z racji tego, że panele będą zainstalowane na dachu, trzeba się upewnić, że jest on wystarczająco mocny i będzie w stanie utrzymać konstrukcję. Nie bez wpływu na instalację pozostaje także obecność w pobliżu drzew czy też samo nachylenie. Sam montaż wcale nie jest długi, zajmuje jedynie 2-3 dni.
Przy montowaniu paneli fotowoltaicznych dobrze jest zastanowić się czy instalacja ma być on grid czy off grid. Pierwsza możliwość to oddawanie nadwyżek do elektrowni, o których pisaliśmy wyżej. Wymaga ona zainstalowania specjalnego dwukierunkowego licznika energii elektrycznej, który będzie liczył ile energii pobraliśmy, a ile od nas pobrano. Na podstawie takich danych będziemy mogli się rozliczać z dystrybutorem.
Druga opcja, czyli instalacja off grid, oznacza, że nie ma połączenia z siecią dystrybutora. Przez to potrzebne są nam specjalne akumulatory, które będą odpowiedzialne za magazynowanie pozyskanej energii ze słońca. Z obydwu tych sieci opcja wyspowa (off grid) jest droższa (przez konieczność zakupu akumulatorów, ich serwisowania oraz naturalne zużycie).
Fotowoltaika to trend, który powinien spotkać się w Polsce z bardzo dobrym przyjęciem. Przede wszystkim coraz większa ilość Polaków zaczyna dbać o ekologię, nieobce są im też pojęcia związane z ochroną środowiska. Poza tym bogacimy się i chcemy zarabiać bądź być samowystarczalni. Fotowoltaika daje nam takie możliwości. W Internecie znajdziemy specjalne strony, które wyliczą nam koszty czy też oszczędność dzięki skorzystaniu z takiej opcji wytwarzania prądu. Jedną z marek, na które zawsze możemy w tej sprawie liczyć, jest wspomniane wyżej Innogy: http://www.innogy.pl/pl/dla-domu/obsluga-i-pomoc/fotowoltaika.
Ciekawe ile wynosi różnica pomiędzy instalacjami off i on grid w cenie wykonania jaka jest pojemność akumulatorów czyli na ile czasu wystarczy prąd bez doładowania