Jeśli jesteś w trakcie obmyślania, w jaki sposób ogrodzić swoją działkę, staniesz między innymi przed podstawowym wyborem – jakiego rodzaju płot będzie odpowiedni do Twoich potrzeb? W wypadku ogrodzenia nie należy myśleć jedynie o jego kosztach, ale także funkcjonalności. To on będzie spełniał podstawową rolę zabezpieczenia Twojej posesji.
Ogrodzenie dopasowane do nieruchomości
Przede wszystkim rodzaj Twojego ogrodzenia musi odpowiadać charakterowi posesji. Czy Twój dom lub firma znajdują się w obrębie osiedla, na terenie miasta czy też pod lasem i w niewielkim sąsiedztwie innych ludzi? Twoje ogrodzenie musi również chronić Twoje gospodarstwo od zwierząt, które pojawiają się w okolicy. Jeśli sam masz psa lub prowadzisz jakąś hodowlę, płot wokół działki musi być solidny. Sama siatka bez fundamentów to rozwiązanie bardziej tymczasowe – sposób na wyraźne zaznaczenie granic naszej posiadłości. Może ona również oddzielać teren, który niespecjalnie musi być chroniony. Jej obecność nie pozwoli na przedostanie się sarnom czy takim zwierzętom hodowlanym, jak bydło, konie i owce. Ptaki również nie będą chciały jej przekraczać. Psowate mogą zaś z łatwością przejść pod nią, co stanowi pewne zagrożenie.
Fundament – jaką spełni rolę?
Ogrodzenie z fundamentem to solidne rozwiązanie. Nie tylko oznacza, że nasz płot może być masywny i szczególnie trwały (ponieważ podtrzyma jego ciężar), ale także zabezpieczy naszą posesję przed lisami czy obcymi psami. Obecność fundamentu oznacza również doskonałą stabilność ogrodzenia – niezależnie od tego, z czego jest wykonane. Taki płot nie będzie aż tak narażony choćby na podmuchy wiatru, ponieważ część naziemna będzie zatopiona w betonie, przez co znacznie usztywniona i utrwalona. Fundament ochroni także drewniane sztachety przed stycznością z wilgotną ziemią, co może przedłużyć ich żywotność. Zamiast wylewać beton na znacznej długości, możesz także wybrać prefabrykowane płyty betonowe – zastąpią one klasyczną podmurówkę.
Ogrodzenie złożone po części z muru, a po części z przęseł metalowych czy drewnianych to popularne i atrakcyjne wizualnie rozwiązanie zarówno do przydomowych działek w mieście, jak i na wsi. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak powstaje lub jak wykonać fundament, zajrzyj pod https://www.castorama.pl/inspiracje-i-porady/budowa/silikony-piany-i-akryle/silikony-i-akryle/akryle/akryle-wlasciwosci-i-zastosowanie-na-budowie.html.
Ogrodzenie bez fundamentów
Wykonasz je szybko i tanio – zazwyczaj z siatki, która może być bardziej lub mniej giętka. Jednak nigdy nie unikniesz chociaż częściowego stawiania fundamentów – muszą być wykorzystane przynajmniej jako podpory słupków utrzymujących siatkę. Każde ogrodzenie pozbawione choćby płytkiej podwaliny wzdłuż przęseł będzie łatwe do podkopania się przez psy czy lisy. Jeśli zależy Ci na trwałym i solidnym płocie prędzej czy później czeka Cię tworzenie podmurówki lub wykorzystanie gotowych rozwiązań do jej stworzenia. Jednym z nowoczesnych rozwiązań jest ogrodzenie stworzone z dwóch siatek, które wypełnione są kamiennym kruszywem. Siatkę możesz zaś osłonić płotem lamelowym z drewna.