Od kilku lat wanny wolnostojące królują w łazienkowych aranżacjach projektantów. Wyglądają świetnie zarówno we wnętrzach retro, klasycznych jak i nowoczesnych. Jaki model wybrać i jak dopasować dodatki aby łazienka była nie tylko efektowna ale i funkcjonalna?
Wśród trendów łazienkowych na 2017 rok znajdziemy odważne połączenia i kontrasty. Eklektyzm jest widoczny w łączeniu nowoczesnych dodatków z klasycznymi meblami czy materiałów, np. drewna z kamieniem. Modne jest także czerpanie inspiracji z natury. Ziemiste ściany, elementy z drewna i motywy roślinne pojawiają się w wielu projektach dekoratorów. W te trendy idealnie wpisują się wolnostojące wanny. Modele o minimalistycznym kształcie świetnie komponują się z surową szarą kolorystyką. Z kolei wersja z eleganckimi zdobionymi nóżkami stylizowana na retro przełamie aranżację o nowoczesnym designie.
Zalety wanien wolnostojących
Chociaż wanna wolnostojąca kojarzy się przede wszystkim z salonem kąpielowym o sporej powierzchni, na rynku dostępne są także modele o niewielkich gabarytach, które mogą stanowić element małej łazienki. Najważniejsze jest aby przed urządzeniem wnętrza zaplanować, w którym miejscu zostanie umieszczona. Jeśli na środku łazienki, trzeba odpowiednio doprowadzić instalację. W mniejszej łazience wanna wolnostojąca może stać pod ścianą lub przy oknie. Większość modeli wanien wolnostojących wbrew powszechnej opinii ma bardziej ergonomiczne kształty, do tego zajmuje mniej miejsca niż wanny do zabudowy. Mimo mniejszej pojemności są równie wygodne, a do tego kąpiel w nich daje poczucie luksusu. Czy wanna wolnostojąca na nóżkach nie kojarzy wam się z wnętrzami barokowej komnaty albo kąpielą Kleopatry w mleku? Niektórzy twierdzą, że tego typu modele są uciążliwe w użytkowaniu, ponieważ podczas kąpieli wylewa się z nich woda. Prawda jest taka, że sprzątanie wokół wanny jest proste, a chlapie się z niej tak samo jak z wanny zabudowanej.
Za wyborem tych modeli przemawia przede wszystkim wygląd i kształt. Mamy większy wybór form i kolorów, do tego wanny wyglądają subtelnie i elegancko. Nie musimy troszczyć się o dodatkowe obudowanie płytkami. Co więcej idealnie komponują się z bateriami wolnostojącymi. Po kilku latach możemy zmienić tylko baterię i przearanżować łazienkę ze stylu retro na nowoczesny lub odwrotnie. Wanny wolnostojące są na tyle eleganckie, że niektórzy decydują się nawet na ich umieszczenie w sypialni! Choć w aranżacjach na stronach projektantów możemy znaleźć wanny wolnostojące, na które mało kto może sobie pozwolić, na rynku dostępnych jest wiele modeli w cenie poniżej 3000zł. Wanny świetnej jakości znajdziemy na www.plytki-lazienki.pl. Każdy z siedmiu modeli jest wykonany z trwałego i nieżółknącego akrylu sanitarnego, a ich dno wzmocnione zostało żywicą. Powłoka antybakteryjna ułatwia utrzymać wannę w czystości. Wanny zostały zaprojektowane tak aby umożliwić w 100% wygodną kąpiel. Każdy model sprzedawany jest w zestawie z nóżkami oraz syfonem z korkiem tylu KLIK-KLAK.
Wanna w aranżacji retro
Łazienka w stylu retro nie może funkcjonować bez wanny wolnostojącej na nóżkach. Bez względu na to jakim okresem się zainspirujemy, będzie ona idealnym dopełnieniem stylizacji. Do salonu kąpielowego o pokaźnych rozmiarach, urządzonego w barokowym stylu najlepiej sprawdzi się duża wanna na zdobionych lwich nogach. Decydując się na aranżację vintage postawmy na owalną wannę o minimalistycznym wyglądzie. Będzie dobrze komponować się z czarno-białymi płytkami, meblami z białego drewna, lustrem o ażurowej ramie i oldschoolowymi dodatkami. W takiej stylizacji sprawdzi się model Nana o rozmiarach 170x80cm i pojemności 170 litrów. Wanna jest wykonana z ciepłego w dotyku akrylu sanitarnego. Materiał ten jest bardzo trwały i nie żółknie nawet po dłuższym użytkowaniu. Dobrym wyborem będzie także nieco większy model Odin, o rozmiarach 170×85 cm. Warto zwrócić w nim uwagę na przelew, który wykończono dekoracyjną płytką. Wanna także została wykonana z najwyższej jakości materiału. Producent daje 5 lat gwarancji na trwałość i barwę akrylu.
Wanna wolnostojąca będzie strzałem w dziesiątkę w aranżacji shabby chic. Warto zwrócić uwagę na model Loki, o subtelnym kształcie przypominającym kroplę. Ta wanna ma wymiary 170×80 cm i aż 190 litrów pojemności. Dobrze wpasuje się we wnętrze w bieli lub pastelach. Całość uatrakcyjnią płytki imitujące drewno, lampa w formie świecznika i drabina jako uchwyt na ręczniki.
Klasyczna aranżacja łazienki
Wanna wolnostojąca sprawdzi się też w klasycznych wnętrzach. W takiej aranżacji najlepiej postawić na model w kolorze białym, dopasowany do umywalki nablatowej. Nieregularny kształt, taki jak w modelach Thor (180x80cm) lub Frigg (180x87cm) sprawi, że wanna doda charakteru minimalistycznemu wnętrzu. Dodatkowo oba modele kojarzą się z luksusem i elegancją. Kąpiel w płatkach róż czy aromatycznych olejkach w tej wannie pozwoli przenieść się w wyobraźni do łaźni Kleopatry.
Wanna w nowoczesnych wnętrzach
Dla fanów nowoczesnych aranżacji idealnym rozwiązaniem będzie umieszczenie wolnostojącej wanny za transparentną ścianą działową. Wannę można połączyć z prysznicem lub dobrać do niej nowoczesną baterię. W surowym wnętrzu, pozbawionym ozdobnych dodatków, sprawdzi się większość modeli producenta The North Bath. Ciekawym rozwiązaniem będzie połącznie ciemnych ścian z kamiennych płytek z urządzeniami sanitarnymi o ostrych krawędziach. Do tego konieczne będzie zamontowanie odpowiedniego oświetlenia nad wanną i blatem z umywalką. Idealnie będą tu pasować prostokątne wanny wolnostojące The North Bath Hel i The North Bath Norny (170×80 cm).
Bez względu na to, na którą aranżację się zdecydujemy, dobierzemy model wanny wolnostojącej dopasowany do stylu. To rozwiązanie to prawdziwe must have tego sezonu, więc nie ma co się długo zastanawiać!