Aby w coś zainwestować, należy na początku poznać plusy i minusy danej inwestycji. Chociaż jest to podstawowa wiedza, nie każdy z nas dokładnie czyta opinie. Czasami dany pomysł zachwyca nas tak bardzo, że chcemy go jak najszybciej zrealizować.
Zawsze jednak należy przeanalizować każdą swoją myśl – zwłaszcza wtedy, kiedy opinie na dany temat są podzielone. Takie opinie można znaleźć na temat kolektorów słonecznych. Dziś postaramy się rozwiać wszystkie wątpliwości na ich temat.
Czym są kolektory?
Kolektory słoneczne to z fachowego punktu widzenia ekologiczne i energooszczędne źródło energii
odnawialnej. Z każdym rokiem staje się coraz bardziej popularniejsze, zwłaszcza w domach jednorodzinnych.
Kolektory słoneczne są określane nazwą kolektorów solarnych. Ich budowa na pierwszy rzut oka jest prosta. Kolektory składają się z dużych powierzchni luster, z kilku specjalnych warstw. Mocowane są w miejscach, które mocno „łapią” światło słoneczne – najczęściej na dachach budynków, ewentualnie w ogrodach, na odsłoniętej przestrzeni.
Plusy kolektorów
Plusem, o którym już co nieco powiedzieliśmy, jest ich maksymalna oszczędność. Większość
zapotrzebowania rocznego na energię, kolektory słoneczne mogą pobrać z otoczenia. Energią tą są w stanie podgrzać wodę. Kruczek jednak polega na tym, by te kolektory solarne były nastawione na pobieranie nie tylko żywych promieni słońca, ale w ogóle naświetlenia.
Drugim plusem jest ekologiczność. Kolektory nie wpływają na środowisko, są praktycznie bezobsługowe. Nie wpływają destrukcyjnie na faunę i florę, nie stanowią zagrożenia dla człowieka. Są źródłem odnawialnej energii idealnej.
Dodatkowym, trzecim plusem może być to, że domy jednorodzinne i inne budynki są odpowiednio zbudowane, jeżeli chodzi o pochył dachu. Dzięki temu możemy na nich łatwo zamontować panele słoneczne, które pobiorą o wiele więcej naświetlenia, nawet w zimnych miesiącach. Latem możemy
się spodziewać nawet 100% energii.
Minusy kolektorów słonecznych
Minusem jest cena kolektorów. Niestety, bardzo często takie przedsięwzięcie jest nierealizowane przez brak odpowiedniej sumy pieniędzy. Koszt jednorazowy kolektorów solarnych to około kilka tysięcy złotych. Dla wielu użytkowników jest to spora cena za energię.
Jednak, jak napisaliśmy, jest to wydatek jednorazowy. Jednocześnie jest to prawie jedyny minus, który dotyczy tego typu źródła energii. Ostatnim problemem, związanym z użytkowaniem paneli solarnych, jest możliwość ich przegrzania. Jeżeli kolektory będą produkować zbyt wiele energii, ze
względu na sporą ilość naświetlenia w otoczeniu, nie będą mogły jej oddać – zepsują się.
Gdzie jeszcze sprawdzą się kolektory?
Kolektory słoneczne sprawdzą się także w budownictwie i przemyśle. Biorąc pod uwagę czasami olbrzymią ilość energii, będą doskonałym źródłem dla różnego rodzaju fabryk i przedsiębiorstw, które mają na nią duże zapotrzebowanie. Dlatego tak często tworzy się całe osiedla, które są wyposażone w odpowiednią ilość kolektorów solarnych.