Sytuacja, w której chwilowo brakuje gotówki może przydarzyć się każdemu. Zastanawiamy się wtedy skąd wziąć potrzebne fundusze, a kiedy potrzebna jest nam tylko niewielka kwota ,,do pierwszego”, do głowy przychodzą nam chwilówki. Tylko czy są one bezpieczne?
W ciągu ostatnich lat rynek chwilówek znacznie ewoluował. Niektórzy z nas praktycznie co tydzień znajdują w swoich skrzynkach pocztowych informacje o nowych ofertach szybkich pożyczek. Najczęściej dotyczą one możliwości uzyskania pożyczki w domu, za pośrednictwem pracownika firmy, który odwiedzi nas w celu podpisania umowy i przekazania pieniędzy. W praktyce jest to rozwiązanie ryzykowne – nie wiemy kim tak naprawdę jest ta osoba, a firmy działające na tej zasadzie często trudno jest zweryfikować. Nie każdy chce też wpuszczać do domu obcą osobę. Rozwiązaniem tego problemu są coraz bardziej popularne pożyczki online.
Pożyczki online cenione są głównie ze względu na wygodę. Z takiej pożyczki skorzystać może praktycznie każda osoba posiadająca stałe źródło dochodu i dostęp do Internetu. Proces przyznawania chwilówek przez Internet jest szybki, a uproszczona procedura weryfikacyjna sprawia, że nie musimy martwić się o dokumentację, którą często musielibyśmy dostarczyć w przypadku ubiegania się o pożyczkę w banku. Te wszystkie czynniki sprawiają, że wielu z nas rozważa zaciągnięcie pożyczki tego typu. Każdorazowo musimy jednak pamiętać o naszym bezpieczeństwie.
Choć sam proces ubiegania się o pożyczkę jest stosunkowo prosty to jednak nie ominie nas konieczność przekazania pożyczkodawcy naszych danych. Najczęściej poproszeni będziemy o imię, nazwisko, adres zamieszkania, źródło i wysokość dochodów, numer telefonu, numer rachunku bankowego, numer PESEL oraz numer dowodu osobistego. Firmy kredytowe potrzebują takich informacji, aby zweryfikować naszą zdolność kredytową i ustalić czy będziemy w stanie spłacić pożyczkę. Są to jednak dane wrażliwe, które – jeśli znajdą się w niepowołanych rękach – mogą przysporzyć nam sporo problemów. Właśnie z tego względu powinniśmy korzystać z ofert tych firm, które działają na rynku od dłuższego czasu, są rozpoznawalne oraz posiadają już swego rodzaju renomę. Sprawdzenie wiarygodności firmy nie stanowi w dzisiejszych czasach problemu. Internet aż roi się od stron, na których osoby korzystające z rozwiązań finansowych w sieci mogą podzielić się swoimi doświadczeniami związanymi z podpisaniem umowy u firm oferujących pożyczki online. Zanim więc zdecydujesz się zawnioskować o pożyczkę, sprawdź wiarygodność firmy, której oferta cię zainteresowała.
No właśnie: oferta. Różne firmy oferują różne warunki przyznawania pożyczek. Choć większość z nich posiada na swoich stronach internetowych kalkulator obliczający koszty uzyskania pożyczki, w przeważającej ilości są to wyliczenia orientacyjne, a ostateczne koszty ustalane są indywidualnie po zapoznaniu się z historią kredytową klienta. Zanim więc zaakceptujesz pożyczkę upewnij się, że dokładnie zapoznałeś się ze wszystkimi jej warunkami. Obowiązkiem firmy jest dostarczenie umowy jasno określającej wysokość pożyczki, koszty jej uzyskania, całkowitą kwotę do spłaty, sposób spłaty oraz termin wymagalności. Jeżeli firma unika przekazania klientowi takiej umowy może to oznaczać, że w przyszłości będzie próbowała naciągnąć nas na dodatkowe koszty, a my nie będziemy mieli niczego, na czym moglibyśmy się oprzeć, aby zweryfikować lub zakwestionować wysokość dodatkowych naliczeń. Pożyczki online są dobrym rozwiązaniem, jednakże zanim się na nie zdecydujemy powinniśmy dokładnie przyjrzeć się firmie i wszystkim warunkom, które proponuje – również tym zapisanym w umowie małym druczkiem.