Wersalki kojarzone są z wystrojem wnętrz z czasów PRL-u. Po latach zapomnienia znów wracają do łask. Projektanci dostosowali je do wymagań współczesnego klienta i do nowoczesnych trendów w aranżacji wnętrz. Dobrej jakości materiały, wygoda i ciekawe wzornictwo sprawiły, że wersalki znów pojawiły się pokojach. Nastąpiła zmiana wyglądu przy zachowaniu funkcjonalności.
Sentymentalna nutka
Nowoczesne wersalki nie przypominają wyglądem swoich poprzedniczek z lat 80-tych. Są lżejsze, kolorowe, zagłówki zastąpiły wygodne poduszki. Obok prostej, wręcz minimalistycznej formy możemy znaleźć modele o fantazyjnych kształtach. Nowoczesne wersalki sprawdzą się w każdym wnętrzu i stylu. Moda na wersalki to nie tylko sentyment do lat dzieciństwa. Jest spowodowana niewielkim metrażem pokoi. Wersalki pamiętające poprzedni ustrój nadal można znaleźć w mieszkaniach osób starszych, w garażach i na strychach. Pasjonaci stylistyki PRL-u decydują na renowację tego mebla i osiągają wspaniałe rezultaty.
Zalety wersalek
Wersalki wracają do łask nie tylko ze względu na wspomnienia i pewną modę na wzornictwo epoki PRL-u. Decydującą rolę odgrywa funkcjonalność. Składana wersalka z pojemnikiem na pościel to oszczędność miejsca. Zajmuje mniejszą przestrzeń, więc jest idealnym meblem do mniejszego salonu lub sypialni. Wersalka to wygodne miejsce do siedzenia i spania. Kanapa jest z reguły większa od wersalki i trochę droższa. Wersalka to dobry wybór, kiedy metraż pokoju nie jest zbyt duży i trzeba zrobić wszystko, aby zaoszczędzić, jak najwięcej przestrzeni do codziennego funkcjonowania. Schowek na pościel pomaga w utrzymaniu porządku. W pomieszczeniu, które pełni funkcję pokoju dziennego i sypialni nie powinno być widać pościeli. Przeszkadza w funkcjonowaniu, jest narażona na zabrudzenie i sprawia wrażenie bałaganu.
Wersalka dobrej jakości
Kupując wersalkę trzeba zwrócić uwagę na materiał. Im lepsza jakość obicia, tym dłużej mebel będzie stał w salonie. Warto wybierać wersalki ze zdejmowanym obiciem, ponieważ łatwo utrzymać je w czystości i zapobiegać alergii na roztocza. Ważną rolę odgrywa też łatwość rozłożenia wersalki i wielkość miejsca do spania. Średnia szerokość wersalki to 120 -145 cm, długość 195 cm. Wśród obić najczęściej spotykane są: ekoskóra, zamsz, szenile. Do nich wykonania używa się nowoczesnych, wytrzymałych sprężyn, np.: bonell. Do wypełnienia najczęściej stosuje się piankę poliuretanową T35. Niektórzy producenci dają możliwość wyboru szerokości spania. Dobrej jakości wersalka rozkłada się i składa bez większych problemów. W ciągu kilku sekund z siedziska zmienia się w wygodne łóżko.
Jak wybrać kolor wersalki?
Kolorystykę z łatwością można dobrać do wystroju wnętrza. Do wyboru są jedno lub dwukolorowe, z drewnianymi lub metalowymi elementami, o prostych lub fantazyjnych kształtach. W jasnych wnętrzach świetnie sprawdzą się wersalki w pastelowych lub beżowych odcieniach. Jeżeli ktoś lubi mocniejsze kolorowe akcenty, to może wstawić wersalkę w brązowym, czerwonym lub fioletowym kolorze. Dla osób, które lubią efektowne wykończenia polecamy wersalki , których obicie jest z jednej strony pikowane. Wersalek nie trzeba zakrywać różnymi narzutami. Wysokiej jakości materiały sprawiają, że wersalka wygląda estetycznie. Jeżeli mamy w domu „małego artystę” to oczywiście warto chronić wszystkie tapicerowane meble i przykryć wersalkę kocem lub narzutą. Kolorowe poduszki mogą stanowić ozdobę wersalki i szybko odmienić jej wygląd. Wielu producentów umożliwia dobranie do wersalki wygodnego fotela w tym samym kolorze i wzorze. Dzięki temu klient może skompletować efektowny i elegancki komplet wypoczynkowy, który odmieni każdy pokój. W ofercie można znaleźć specjalne modele dziecięce i młodzieżowe.
Warto pamiętać, że wersalka pokazana w sklepie jest modelem wystawowym. Klient może dowolnie wybrać kolor, który najlepiej pasuje do jego wnętrza. Przy każdym modelu dostępna jest paleta barw. Zasady transportu określa sklep.