Okna to nieodłączny element każdego domu. To nie tylko kawałek drewnianej lub plastikowej ramy i szyby – to furtka dla światła, punkt do obserwowania świata zewnętrznego, a także podstawowa ozdoba mieszkania.
Bywają jednak także źródłem pewnego dylematu. Aby były praktyczne, a do tego ładne, potrzebują przysłonięcia. Jaką osłonę wybrać – rolety czy żaluzje? Co wziąć pod uwagę przy wyborze?
Co lepiej chroni przed słońcem?
Głównym celem montażu osłon okiennych jest ograniczenie dostępu światła do pomieszczenia. W letnie, słoneczne dni, takie osłony okazują się wręcz zbawienne. Co wybrać, by jak najlepiej ochronić się przed słońcem?
Ciężko jednoznacznie powiedzieć, które z osłon okiennych są lepsze. Wynika to z szerokiego wyboru rolet i żaluzji, które różnią się nie tylko wyglądem, ale też funkcjonalnością. O ile działanie rolet okiennych jest bardziej zróżnicowane, o tyle każdy rodzaj żaluzji opiera się na tej samej zasadzie. Dzięki obrotowi listew zwanych lamelkami, można całkowicie zasłonić okno lub zostawić niewielkie przerwy i tym samym zapewnić dostęp wąskim strumieniom światła. Taka budowa sprawia, że żaluzje są bardzo szczelne. Wykonywane są też z grubych i nieprzepuszczalnych materiałów, takich jak drewno czy aluminium. Z kolei rolety do okien tworzy się z kawałków tkanin – naturalnych i syntetycznych, które nie gwarantują stuprocentowego przysłonięcia.
Zdarza się, że rolety wewnętrzne prześwitują – zależy to jednak od wybranego materiału i typu rolet. Cecha ta może jednak stanowić atut. W pomieszczeniach stanowiących „serce” domu, światło, nawet stonowane, powinno docierać niemalże cały czas. Dobrym pomysłem jest więc użycie rolet do kuchni, jadalni czy pokoju dziennego. Z kolei żaluzje, dzięki swojej szczelności, sprawdzą się w bardziej intymnych częściach domu, takich jak łazienka czy sypialnia.
Rolety zaciemniające
Odpowiedzią na rzekomą przepuszczalność rolet jest typ zaciemniający. Ten rodzaj osłony wykonywany jest z grubych, odbijających światło materiałów. Nie przepuszczają zarówno naturalnego, dziennego światła, jak i sztucznego, nocnego oświetlenia. Co więcej, wraz ze światłem blokują też przechodzenie ciepła, co pomaga utrzymać chłodniejszą temperaturę pomieszczenia.
Stosowane na okna rolety mają być nie tylko funkcjonalne, ale też ładne – często są jedyną ozdobą ramy okiennej. Rolety zaciemniające dostępne są nie tylko w wielu odsłonach kolorystycznych. Zaskakują też bogactwem wzorów, dzięki czemu mogą stanowić doskonałą dekorację wnętrza, np. sypialni. Dostępne są też pod postacią rolet mini – stosowanych zwykle jako rozwiązania tymczasowe, np. w pokoju dziecięcym.
Dekoracja okien – nowoczesna czy klasyczna?
Mówi się, że co człowiek to opinia. Każdy ma prawo do osobistych upodobań i własnego gustu. Jednych pociąga ponadczasowa klasyka i wnętrza utrzymane w wiekowym, solidnym drewnie. Inni stawiają na nowoczesne rozwiązania, bogate kolorystycznie i eksperymentujące z łączeniem rożnych materiałów. Jakie propozycje warto wziąć pod uwagę? Oto dwa przykłady – nowoczesne rolety dzień noc i klasyczne żaluzje drewniane.
Rolety dzień noc
W ostatnim czasie sporą popularnością cieszą się rolety dzień noc. To funkcjonalne rozwiązanie opiera się na połączeniu dwóch rodzajów materiałów – zaciemniającego i transparentnego. Dzięki możliwości regulacji ich wzajemnego położenia, można przysłonić dostęp światła do pomieszczenia, jak i wpuścić je do środka. Kiedy przeźroczyste pasy ułożone są naprzemiennie z nieprzepuszczalnymi, pokój pozostaje jasny i ciepły. Efekt półmroku można natomiast osiągnąć przysłaniając transparentne części paskami zaciemniającymi.
Zdecydowaną zaletą tego typu rolet jest fakt, że cały czas mogą być zasłonięte, a przy tym przepuszczać światło. Nie trzeba więc obawiać się, że przy odsłoniętym oknie do domu zaczną zaglądać wścibskie oczy przechodniów, ani używać innych osłon okiennych, takich jak firanki czy zasłony. Co więcej, bogaty wybór kolorystyki rolet dzień noc sprawia, że łatwo dopasować je do każdego wnętrza i uczynić je doskonałą ozdobą pokoju. Świetnie wpisują się w styl minimalistyczny oraz nowoczesny, nie gryzą się jednak także z klasycznym wystrojem. Typ dzień noc sprawdza się też jako rolety do łazienki – miejsca,do którego trzeba wpuścić trochę światła, a zarazem osłonić je przed wzrokiem gapiów.
Eleganckie żaluzje drewniane
Drewno to materiał znany i używany od stuleci. Kojarzony jest często z przytulną atmosferą babcinego domu, ciepłem ogniska w chłodny, letni wieczór czy pięknem i zapachem tajemniczego lasu. Również żaluzje drewniane zwykle umieszczane są w domach kryjących w sobie jakąś historię – są zarówno niezwykle eleganckie, ale posiadają też swój indywidualny, nietypowy charakter. W zależności od reszty wystroju, drewniane żaluzje mogą dodać mu pazura albo ciepłego i przytulnego charakteru.
Żaluzje drewniane dostępne są w wielu kolorach: sosnowym, mahoniowym, orzechowym czy wiśniowym. To ponadczasowym typ osłony okiennej, podobający się przedstawicielom praktycznie każdego pokolenia. Idealnie wpasowuje się w klimat retro. Oprócz ciekawego wyglądu, żaluzje drewniane są też solidne i trwałe.
Szeroki wybór osłon okiennych
Do niedawna żaluzje i rolety na okna były widzimisię; dziś stanowią podstawowy element wyposażenia domu. Firanki, które niemalże wpisały się już do polskiej tradycji, ustępują miejsca innym ciekawym rodzajom osłon okiennych. Do najczęściej używanych należą rolety z prowadnicami, cechujące się łatwym montażem. Coraz częściej mówi się też o roletach plisowanych, dostępnych także w opcji dzień noc. Niektóre z nich da się przesuwać zarówno od góry i od dołu, dzięki czemu materiał można umieścić jedynie na fragmencie okna. To świetna opcja dla tych, którzy lubią słoneczne wnętrza, ale chcą ochronić się przed najbardziej rażącymi promieniami. Z kolei miłośnicy ciekawych rozwiązań zwykle sięgają po rolety rzymskie z falbaną, znane z ciekawego wzornictwa.
Nie da się jednoznacznie stwierdzić, które z osłon okiennych są lepsze. Choć to rolety są bardziej popularne, wiele zależy od typu pomieszczenia, ale też gustu właściciela.
Artykuł we współpracy z Salon Drzwi – Warszawa ul. Grochowska 102 lok U.2 04-301 Warszawa