Choć rekuperacja to pojęcie, które do tej pory kojarzyło nam się przede wszystkim z przemysłem (w tym zwłaszcza z metalurgią), na początku dwudziestego pierwszego wieku coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której odnosi się ono również do życia codziennego.
Sam termin dotyczy procesu polegającego na odzyskiwaniu energii termicznej pochodzącej tak z gazów wylotowych, jak i ze spalin, jego najważniejszym celem jest zaś ponowne praktyczne wykorzystanie tego, co udało się odzyskać.
Zwykli użytkownicy z procesem rekuperacji po raz pierwszy zaznajamiają się zastanawiając się nad tym, jak funkcjonuje ich samochód, doświadczenia przemysłu ciężkiego chętnie wykorzystuje bowiem współczesna motoryzacja. Nikogo nie zaskakuje już to, że ciepło spalin coraz częściej wykorzystywane jest do ogrzewania powietrza niezbędnego, aby zaistniał proces spalania paliwa w silniku, naturalne wydaje się przy tym również poszukiwanie innych sektorów gospodarki, w których rekuperacja znalazłaby zastosowanie.
Z najbardziej spektakularnymi przykładami wykorzystania rekuperacji w praktyce mamy jednak do czynienia nie w przypadku motoryzacji, ale w odniesieniu do układów wentylacji mechanicznej oraz klimatyzacji, zwłaszcza w nowoczesnych budynkach mieszkalnych oraz w siedzibach instytucji państwowych i firm.
Rekuperacja ciepła ma w tym przypadku za zadanie zmniejszenie zużycia energii, a tym samym również zmniejszenie kosztów, z jakimi zawsze wspomniane zużycie jest związane.
Rekuperacja znajduje jednak zastosowanie również w odniesieniu do procesu regulacji temperatury w pomieszczeniach w ciągu doby.
O skuteczności rekuperacji w nowoczesnych budynkach przesądza przede wszystkim to, w jaki sposób odzyskiwane jest ciepło. Służy do tego wymiennik krzyżowy zwany powszechnie rekuperatorem, gdy jednak mamy do czynienia z bardziej skomplikowanymi instalacjami, jego funkcje bywają przejmowane przez panele sufitowe będące wymiennikami ciepła. Odzyskiwanie energii prowadzi do znaczących oszczędności, nie zaskakuje więc to, że rekuperacji poświęca się coraz więcej uwagi.
Mieszkam w domu jednorodzinnym i dla mnie stosowanie rekuperacji ciepła to bardzo duża oszczędność zużycia energii oraz zmniejszenie dobowej stabilizacji temperatury powietrza.
Bardzo ciekawy artykuł. Polecam serdecznie!
Fakt, rekuperacja cieplna robi się coraz powszechniejsza i coraz więcej się o niej mówi, ciekawi mnie natomiast jak wygląda kwestia kosztów związanych z instalacją i wszystkimi tego typu elementami które są niezbędne aby wprowadzić w domu wydajny system tego rodzaju.
Ciekawy artykuł, szkoda tylko, że tak pobieżnie poruszony temat zasady działania rekuperacji w budynkach mieszkalnych.
Jeśli zaś chodzi o mieszkania na samej górze tutaj możemy liczyć na zalane sufity i wieczne dziury na dachu, które powodują te uszkodzenia. Ważne również są niekończące się schody, które sprawiają, że po wejściu na ostatnie piętro mamy dość.
Myślę, że rekuperacja i ogólnie wentylacja to przyszłość naszych domów, a także mieszkań. Problemem jest to, że niestety nie zawsze w starszych budynkach jest możliwość instalacji takiego systemu, ale świadomość ludzi oraz postęp technologii pozwalają sądzić, że profesjonalna wentylacja w domu będzie kiedyś standardem.