0
Opublikowany 14 stycznia 2015 autor Artykuł Nadesłany w Wiedza budowlana
 
 

Betonowe szambo czy przydomowa oczyszczalnia?Istnieją dwa miejsca, których przeznaczeniem jest odprowadzanie ścieków – szambo lub oczyszczalnia. Warto wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii, które z pewnością ułatwią podjęcie decyzji w sprawie wyboru najodpowiedniejszego rozwiązania dla naszego domu.

 

1 Lokalizacja

 
Jeśli chodzi o oczyszczalnię, należy zwrócić uwagę, w którym dokładnie miejscu na działce umiejscowiony jest osadnik wstępny. Maksymalna odległość między nim, a granicą drogi to 2 metry, natomiast minimum w przypadku odległości od rur z wodą i gazem to półtora metra. Położenie od studni obejmuje tymczasem przestrzeń 15 metrów. Zwolennicy szamba muszą pamiętać o odległości 5 metrów od drzwi i okien na zewnątrz, 2 metrów od granicy działki oraz 15 metrów od wody. Oczywistym powinien być fakt, iż zarówno szambo, jak i oczyszczalnia zabronione są na terenach objętych kanalizacją. Zakaz ten reguluje prawo.

 

2. Cena

Wybór szamba jest wyborem bardziej ekonomicznym – koszt całego procesu to średnio 5 tysięcy złotych (przy pojemniku o pojemności 10m3). Warto zauważyć, że nawet przy droższych inwestycjach związanych z trudnym terenem lub robocizną, finalna cena i tak okaże się niższa niż instalacja oczyszczalni. Budowa drugiej opcji to z kolei wydatek rzędu 8 tysięcy złotych (biorąc pod uwagę tylko narzędzia). Dołożenie robocizny to ok. kolejne 4 tysiące. Dodatkowe możliwości takie jak bioreaktor mogą podnieść całkowity koszt budowy oczyszczalni do nawet 20 tysięcy złotych.

 

3. Eksploatacja

 W przeciwieństwie do kwestii ceny budowy, koszty utrzymania oczyszczalni wydają się niższe niż szamba. Jedynym bowiem większym wydatkiem w jej przypadku jest pozbywanie się zanieczyszczeń z osadnika wstępnego, które powinno występować mniej więcej raz na 1,5 roku. Łączny koszt eksploatacjo oczyszczalni to wydatek rzędu 600 zł. Taka suma wydaje się niewielka w porównaniu z tą, którą trzeba przeznaczyć na utrzymanie szamba – wzrasta ona prawie sześciokrotnie, osiągając wartość nawet 3 500 zł. Co wchodzi w jej skład? Przede wszystkim wywóz ścieków (150 zł dwa razy w miesiącu).

4. Ekologia

 Ludzie dbający o środowisko i zwracający uwagę na problemy związane z jego zanieczyszczaniem prawdopodobnie prędzej postawią symbol „OK” przy oczyszczalni. Zanieczyszczenia usuwane są przy obecności naturalnych procesów biologicznych. Nie jest jednak tak, że betonowe szambo to opcja w stu procentach szkodliwa dla środowiska – odpowiednio używane nie powinno przysparzać dużo kłopotów. Dobrze też pamiętać o otworach wentylacyjnych pozwalających na uniknięcie nieprzyjemnego zapachu.

Więcej informacji na temat szamb betonowych i innych znajduje się pod na stronie Kamal-Bet – producenta szamb betonowych najwyższej jakości.


Artykuł Nadesłany

 
Treść dodana poprzez formularz