3
Opublikowany 25 stycznia 2013 autor Jaroslaw Wejda w Wiedza budowlana
 
 

Bez brodzika – krok po kroku


Nadeszła pora na to by dokładniej opisać proces tworzenia brodzika z płytek ceramicznych. Popularne stwierdzenie kabina bez brodzika bywa mylące ponieważ takowy brodzik istnieje, lecz z uwagi na sposób wykonania jego konstrukcji staje się praktycznie niezauważalny. W tym wpisie opiszę krok po kroku jak samodzielnie wykonać tego typu pracę – zapraszam do lektury!

Do wykonania brodzika z płytek ceramicznych potrzebujemy: narożnych, brzegowych oraz wewnętrznych płytek ceramicznych, zaprawę klejową, taśmę uszczelniającą, grunt, syfon, kratkę odpływową, a także kompletu krzyżyków oraz podstawowych narzędzi do prac glazurniczych.

Jak wspomniałem we wcześniejszym artykule zanim zaczniemy prace związane z budową brodzika z płytek musimy zapewnić odpowiedni spadek wysokości powierzchni podłogi wokół odpływu – nie mniej niż 15 centymetrów. Pierwsze co powinniśmy zrobić w tym celu to zaznaczyć miejsce gdzie planujemy umieścić syfon. Po dopasowaniu długości rur odpływowych montujemy je razem z syfonem specjalnymi nakrętkami z gumowymi uszczelkami zapobiegającymi przeciekanie naszego odpływu. Kolejną pracą jaką musimy wykonać będzie odpowiednia izolacja termiczna. Składać się na nią będą warstwa styropianu z wylaną na nią warstwą betonu – beton najpierw należy ściągnąć łatą a następnie wyrównać i wypoziomować. Po wyschnięciu betonu w miejscu przygotowywanym na brodzik układamy dwa kawałki papy termogrzewczej (pierwszy o wymiarach odpowiadających wymiarom brodzika, drugi 40×40 centymetrów wokół odpływu) – stanowiła ona będzie izolację przeciw grzybom i wilgoci. W miejscu odpływu montujemy rozetę zewnętrzną syfonu – zapobiegnie ona obsuwaniu się papy termicznej. Papę termiczną z przygotowanymi otworami pod odpływ rozgrzewamy i układamy w miejscu przygotowanym na brodzik. Następnie przystępujemy do montażu kratki odpływowej w otworze odpływowym. Wcześniej wspominany spadek dna brodzika modelujemy odpowiednio przyciętymi listwami – na nich układamy płytki ceramiczne.

Po zakończeniu prac glazurniczych możemy cieszyć się z samodzielnie wykonanego brodzika z płytek ceramicznych. Dodatkowo koszt takowego rozwiązania będzie tańszy o kilkaset złotych od zastosowania tradycyjnego brodzika.

Zdjęcia i playlista znajdziesz w poprzednim wpisie
Odpływ liniowy – Bez brodzika – nowocześnie i ekskluzywnie
Zródła: Jak mieszkać? GrafikaGoogle


Jaroslaw Wejda