2
Opublikowany 27 stycznia 2013 autor Jaroslaw Wejda w Wiedza budowlana
 
 

Ogrzewanie w łazience – co wybrać?Jak każde pomieszczenie zimą, tak też i łazienka powinna być dobrze ogrzewana. Jak mówią przepisy budowlane powinna panować w niej nawet wyższa temperatura niż w pozostałych pomieszczeniach w domu – 24 stopnie Celsjusza. Jaki system ogrzewania powinniśmy więc wybrać aby spełniać owe wymogi? 

Najczęściej spotykanym typem ogrzewania w polskich domach jest ogrzewanie wodne. Pozwala ono na wykorzystanie dwóch typów rozwiązań grzewczych – naściennych grzejników oraz ogrzewania podłogowego. Na myśl nasuwa się więc, że decydując się na montaż ogrzewania w łazience powinniśmy wybrać któryś z powyższych pomysłów. Jednak z uwagi na to, że jest ona dosyć specyficznym pomieszczeniem musimy zdecydować się na oba rozwiązania naraz – jedno nie zapewni wystarczającego komfortu termicznego. Samo wykorzystanie grzejnika może co najwyżej zapewnić nam temperaturę 20 stopni Celsjusza w pomieszczeniu. Z kolei samo ogrzewanie podłogowe mimo, że jest przyjemnym w dotyku rozwiązaniem, a także bardzo praktycznym (drobne kałuże wody, zachlapania szybko wyparują z powierzchni podłogi) to jednak nie pokrywa całości powierzchni łazienki – nie można go zamontować pod miską ustępową, brodzikiem czy wanną – wynika więc jasno, że również działające samodzielnie nie sprosta wytworzeniu w łazience temperatury 24 stopni Celsjusza.

Po wyborze systemu nadeszła pora na wybór urządzeń – chodzi tu oczywiście o wybór odpowiedniego grzejnika. Zamiast zwykłego płytowego możemy wykorzystać grzejnik drabinkowy. Oprócz ogrzewania spełni on kilka dodatkowych funkcji, np. wieszaka na ręczniki lub suszarka dla drobnych części naszej codziennej garderoby.

Istnieje również alternatywny dodatkowy sposób “dogrzania” naszej łazienki. Są to grzejniki drabinkowe z grzałką elektryczną oraz podłogowe maty elektryczne. Komfort ich użytkowania wynika z braku konieczności uruchamiania instalacji centralnego ogrzewania – wystarczy podłączenie ich do sieci elektrycznej. Widać też, że stosując powyższe rozwiązanie ogrzewać naszą łazienkę możemy niezależnie od pory roku. Do atutów mat podłogowych należy również zaliczyć fakt, że ich montaż w przeciwieństwie do montażu wodnego ogrzewania podłogowego nie wiąże się z podwyższaniem poziomu podłogi. Pomysłów na ogrzanie łazienki jak widać mamy bez liku, jednak ostateczny wybór rozwiązania, które sprosta naszym oczekiwaniom zależy wyłącznie od nas samych.

grzejnik drabinkowy ogrzewanie w łązience

Zródła: GrafikaGoogle, budujeurzadzam.pl

Playlista: “Ogrzewanie w łazience

 

Jaroslaw Wejda