Nietypowe projekty budynków wymagają niestandardowych rozwiązań. Pracownie architektoniczne mają do dyspozycji coraz więcej materiałów budowlanych, które zwiększają ich możliwości projektowe, przy jednoczesnej optymalizacji kosztów.
Trzydzieści, czterdzieści lat temu budowało się domy jednorodzinne na planie kwadratu z dachem płaskim tzw. „polska kostka” lub dachem czterospadowym. Dziś standardowe projekty takich budynków mieszkalnych to domy na planie prostokąta z dachem dwuspadowym. Niektórzy inwestorzy indywidualni chcą wyróżnić się na tle podobnie wyglądających, zunifikowanych brył. Dlatego też biura projektowe proponują tym inwestorom nietypowe rozwiązania architektoniczne. Nie muszą to być wcale agresywne, skomplikowane i spektakularne projekty. Wręcz przeciwnie — w przypadku domu jednorodzinnego, który ma być ostoją bezpieczeństwa i spokoju, śmiała konstrukcja mogłaby wyglądać kiczowato. Co więcej, coraz bardziej popularne budownictwo energooszczędne i pasywne wręcz wymaga, by w planie budynku nie występowały załamania, które powodują występowanie mostków termicznych.
Mała zmiana — wielki efekt
Współcześnie więc pracownie architektoniczne stawiają na minimalizm i proste kształty, niepozbawione jednak awangardowych rozwiązań. Przykładem takiego ograniczania elementów są projekty budynków bez okapu. Okazuje się, że usunięcie charakterystycznej części więźby dachowej daje naprawdę zaskakujące efekty. Okap dachu to przedłużenie więźby dachowej poza obrys bryły. Na krawędzi okapu dachu umieszcza się rynny, natomiast wystające krokwie można zabudować podbitką dachową. Budynki pozbawione tej części dachu wyglądają nowocześnie i prestiżowo. W prosty sposób można nadać budynkowi odważny, ekskluzywny charakter. Daje także architektom nowe możliwości, np. na zaprojektowanie okien kolankowych, które są połączeniem okna dachowego z tym występującym w ścianie.
Bezokapowe orynnowanie
Coraz częściej projektanci mogą korzystać z produktów budowlanych, dzięki którym mogą wprowadzać do planów niestandardowe cechy budynku. Natomiast wykonawcy dysponują materiałami pozwalającymi im urzeczywistnić projekty architektów. Do tradycyjnego okapu mocuje się rynny, jeśli dom jest go pozbawiony, to należy zadbać o inny sposób odprowadzania wody deszczowej. Opatentowany przez firmę Galeco system BEZOKAPOWY to jedyny na rynku tego typu materiał dachowy do odprowadzania wody deszczowej. System składa się z rynny o profilu prostokątnym wykonanej z blachy Luxocynk (tradycyjna powłoka cynkowa pokryta warstwą polimerową i chromem). Charakterystyczną cechą BEZOKAPOWEGO systemu rynnowego jest dyskretny kamuflaż elementów systemu. Poziom rynnowy zakrywa specjalna maskownica, czyli wyprofilowana obróbka blacharska wyposażona w specjalne zatrzaski pozwalające na łatwy montaż i demontaż do haków rynnowych (bez konieczności lutowania czy nitowania). Pion spustowy umieszcza się między fasadą a płytami bądź cegłami elewacyjnymi. Dla zapewnienia całkowitej szczelności kwadratową rurę spustową wykonano z tworzywa PVC. W ten sposób orynnowania estetycznie wrysowuje się w linię budynku i nie zakłóca jego projektu.
Czy pozbycie się okapu jest bezpieczne?
Przedłużenie więźby dachowej poza płaszczyznę ścian ma tę zaletę, że woda opadowa jest odprowadzana daleko od bryły budynku i elementów konstrukcyjnych, a następnie trafia do rynien. Montaż bezokapowego orynnowania jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ systemu rynnowy Galeco został stworzony specjalnie z myślą o takich konstrukcjach. Niezmiernie istotne jest fachowe zamontowanie systemu, zachowując np. szczelinę wentylacyjną między rurą spustową a murem i elewacją czy odpowiednie wykonanie obróbki blacharskiej dachu.
Rynna w BEZOKAPOWYM systemie ma wymiary 125×70. Dzięki zastosowaniu prostokątnego profilu jest ona w stanie przyjąć więcej wody opadowej niż rynna półokrągła w odpowiadającym rozmiarze. Jest to bezpieczne rozwiązanie do orynnowania domów jednorodzinnych, użytkowych budynków mieszkalnych (np. biur) czy małych obiektów przemysłowych.
Biura projektowe zainspirowane systemem BEZOKAPOWYM Galeco, które chciałyby wprowadzić go do własnej oferty architektonicznej mogą skorzystać z bazy CAD dostępnej na stronie producenta w zakładce „do pobrania”. Znajdują się tam rysunki CAD, które pozwolą w szybki i łatwy sposób wprowadzić nowatorskie orynnowanie do projektu budynku.