Solidnie wykonane garaże blaszane stanowią dobrą alternatywę dla budynków murowanych o takim samym przeznaczeniu. Kupione od dobrego producenta skutecznie zabezpieczają pojazd przed czynnikami atmosferycznymi, chronią przed kradzieżami i w wielu przypadkach pełnią także funkcję dekoracyjną. Na zakup blaszaka najczęściej decydujemy się kiedy nie mamy możliwości dobudowania murowanego lub po prostu nasze fundusze i wielkość działki nam na to nie pozwalają. Częstym pytaniem, które nasuwa się przed kupnem garażu blaszanego jest – “Czy będzie mi potrzebne pozwolenie na budowę?”. Oto kilka ważnych wskazówek, które rozwieją Twoje wątpliwości.
Pozwolenie na budowę – Kiedy jest wymagane?
Prawo budowlane normalizuje reguluje sprawy dotyczące zezwoleń, budowy, projektowania, utrzymanie budynku i rozbiórki. Z uwagi na to iż przepisy budowlane bardzo często ulegają zmianom, właściciele działek na których ma zostać postawiony blaszak zastanawiają się jak się do tego zabrać, co będzie potrzebne i czy jeżeli garaż nie zostanie zgłoszony, będą wiązać się z tym faktem jakieś konsekwencje. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat musisz poznać normy prawne zapisane w Art 29.
Zawarte w Art 29 przepisy, określają normy dotyczące budowy o określonej wielkości, pojemności i obszaru gdzie dany budynek ma zostać postawiony. Jak to wygląda z punktu widzenia prawa?
Pozwolenie na budowę nie jest wymagane jeśli?
- budynek jest parterowy a jego powierzchnia zabudowy nie przekracza 35m2 i rozpiętości konstrukcji 4,80 m,
W gospodarstwie rolniczym:
- gdy planowana jest budowa płyt do składowania obornika,
- budowa naziemnych silosów na zboże lub inne materiały o pojemności do 30 m3, są jednak pewne ograniczenia – wysokość silosa nie może przekroczyć 4,5 m,
- budowa szczelnych zbiorników na gnojówkę – pojemność 25 m3,
- kontenerowych suszarni o pojemności do 21 m2
Jeżeli planujesz budowę blaszaka o powierzchni nie większej niż 35m2 pozwolenie na budowę nie będzie Ci potrzebne. Norma ta działa tak samo w przypadku altan czy przydomowych ganków. Co więcej, zdecydować możesz się nawet na 2 takie konstrukcje jeśli obszar, na którym się znajdują ma wielkość co najmniej 500m2.
Piotr Stachowicz
https://www.garazeinterstal.pl/
Przed postawieniem garażu blaszanego wskazane będzie jednak zgłoszenie tego planu do najbliższej jednostki organizacyjnej czyli np. Urzędu Gminy. Okazuje się, że niektóre instytucje takiego zgłoszenia wymagają. Procedura zgłoszenia konstrukcji budowlanej nie jest wymagająca i trudna, jeżeli postępujesz całkowicie zgodnie z przepisami. Zgłoszenia należy dokonać 30 dni przed planowanymi działaniami.
CIEKAWOSTKA: Pozwolenie i zgłoszenie blaszaka nie jest wymagane jeżeli konstrukcja zostanie postawiona na działce gdzie budowany jest budynek mieszkalny. Po zakończeniu prac budowlanych garaż powinien zostać zgłoszony w odpowiedniej instytucji.
O czym musisz wiedzieć udając się do Urzędu Gminy lub Miasta?
Zgłaszając budowę do odpowiedniej instytucji musisz jasno określić, gdzie konstrukcja będzie się znajdować tzn. czy będzie to działka:
- rolna,
- budowlana,
- siedliskowa,
- inwestycyjna,
- rekreacyjna,
itd.
Dodatkowo będziesz musiał wiedzieć czy na danym obszarze dopuszczalna jest możliwość zabudowy i w jakim zakresie, jakie są wytyczne określone w planie budowlanym, jaka jest wielkość konstrukcji, kąt nachylenia dachu, wysokość konstrukcji itd.
Wniosek zgłoszenia – jak go przygotować?
Pierwszym krokiem jest wypełnienie druku zgłoszenia oraz oświadczenia o prawie do dysponowania daną nieruchomością i działką w celach budowlanych.. Znajdziesz je na stronie internetowej instytucji. Potrzebna będzie Ci również mapka sytuacyjna w skali 1:1000 i plan budynku. Plan garażu dostaniesz od producenta – nie powinno być z tym żadnego problemu.
Garaż do przechowywania samochodu osobowego – specjalne zalecenia
Garaż, w którym przechowywany będzie samochód osobowy powinien”
- posiadać co najmniej 2,2 m,
- wjazd o szerokości 2,3 m i wysokości 2m,
- elektryczną instalację oświetleniową,
- odpowiednią wymianę powietrza,
- instalację przeciwpożarową.
Jak widać postawienie blaszaka obok domu czy na działce rolnej nie wymaga zbyt wielu formalności, oczywiście jeżeli spełni się określone prawem wymogi. Garaż blaszany którego wysokość i powierzchnia nie przekracza określonych regulacji, możesz postawić obok domu bez obaw a jedyną formalnością jaką (niekoniecznie) będziesz musiał załatwić jest zgłoszenie w Urzędzie Gminy lub Miasta.
Ile kosztuje taki blaszak z jednym stanowiskiem ?