Domek narzędziowy w ogrodzie to rozwiązanie praktyczne i estetyczne. Dzięki niewielkiej budowli działka będzie uprzątnięta, a wszystkie narzędzia oraz sprzęty schowane w jednym miejscu. Jak zbudować taki domek samodzielnie?
W domku na narzędzia ukryjemy nie tylko narzędzia ogrodnicze, jak szpadel czy grabie. To idealny schowek na kosiarkę, ziemię do kwiatków i grilla. Z powodzeniem schowamy tam również dziecięce zabawki oraz złożone meble ogrodowe. Jak widać, domek pozwoli zachować porządek w ogrodzie, a ponadto wygląda bardzo efektownie. Wokół jego ścian możemy posadzić kwiaty lub krzewy, dzięki czemu obiekt jeszcze bardziej wtopi się w tło działki tworząc z ogrodem spójną całość.
Drewniany domek narzędziowy z drewutnią, fot. Ogrodosfera.pl
Materiały do budowy domku
W pierwszej kolejności musimy zdecydować, z jakiego materiału ma być nasz domek. Do wyboru mamy obiekty z drewna, plastiku i metalu. Każdy z nich ma swoje wady oraz zalety, dlatego decyzję należy podjąć na podstawie własnych upodobań i potrzeb. Domki drewniane wykonywane są najczęściej z sosny, estetycznie wpasowują się w krajobraz oraz są przyjazne środowisku. Drewniany domek narzędziowy trzeba systematycznie konserwować, jednak prawidłowo pielęgnowany będzie służył na lata. Drugi materiał, czyli metal, powstaje ze stali ocynkowanej, nierdzewnej lub aluminium. Takie domki wyglądają nowocześnie, są lekkie i wytrzymałe. Ponadto posiadają dobre zabezpieczenie przed włamaniem oraz często wyróżniają się ciekawymi rozwiązaniami, jak np. przesuwane drzwi. Jak przebiega budowa domku narzędziowego o konstrukcji metalowej, można zobaczyć pod linkiem: https://youtu.be/L04z1HmnvVA
Trzecią opcją są domki plastikowe, które są bardzo wygodne, nie wymagają dodatkowych prac konserwacyjnych, a także są odporne na warunki atmosferyczne i łatwe w montażu. Bez względu na materiał najlepiej zakupu domku dokonać w całości w sklepie z profesjonalnym sprzętem ogrodniczym. Dzięki temu, na miejscu otrzymamy poradę eksperta oraz instrukcję montażu domku.
Domek może być ozdobą działki, fot. Ogrodosfera.pl
Na co zwrócić uwagę?
Podczas montażu domku na narzędzia warto wcześniej zaplanować, gdzie taki obiekt ma się znajdować. Lepiej nie umieszczać go w najbardziej nasłonecznionym miejscu (zwłaszcza domku metalowego) oraz przemyśleć kwestię regularnej konserwacji narzędziowni. Bardzo ważne jest także podłoże – domek nie powinien stać bezpośrednio na gruncie. Najpierw należy przygotować warstwę zabezpieczającą, np. betonowe bloki, wylewkę, żwir lub kostkę brukową. Domek najlepiej ustawić w ustronnym miejscu ogrodu, przy ogrodzeniu, warzywniku lub kompostowniku.
Artykuł opracowany na podstawie informacji dostępnych na stronie: http://ogrodosfera.pl/domek-narzedziowy
Budowa domku narzędziowego: Domek narzędziowy w ogrodzie to rozwiązanie praktyczne i… hXXps://t.co/y6ftYBVAGa