0
Opublikowany 1 sierpnia 2019 autor Izabela Krzyczkowska w wyposażenie
 
 

Koszt umeblowania mieszkania

salon z sypialnią
salon z sypialnią

Trudno jest określić, ile dokładnie, co do złotówki kosztuje umeblowanie mieszkania. Zależy to od wielu czynników: gustu, wybranych mebli, wielkości mieszkania, potrzeb danych osób. Jednym do szczęścia w pokoju wystarczy kanapa, szafa i stół. Inni uważają, że w pomieszczeniu powinien być jeszcze regał, półki ścienne, komoda, biurko, itp.

Dokładny plan i kosztorys

Wynajęcie lub zakup mieszkania oznacza, że trzeba je urządzić, tak, aby domownikom było wygodnie, a mieszkanie ładnie wyglądało. Warto zrobić kosztorys i dokładnie rozplanować urządzanie mieszkania. Ceny materiałów wykończeniowych i mebli zależą przede wszystkim od standardu wyposażenia i jakości materiałów. Urządzenie mieszkania rozpoczynamy od wymierzenia pomieszczeń, zapoznania się z trendami w aranżacji wnętrz i zorientowania się w cenach wybranych produktów.

Łazienka – najdroższe pomieszczenie

Trudno wyobrazić sobie mieszkanie lub dom bez łazienki, ze wspólną toaletą na korytarzu. Urządzenie mieszkania najlepiej rozpocząć od zrobienia łazienki. Jest to najdroższe pomieszczenie. Koszty instalacji wodno-kanalizacyjnej są dość wysokie. W każdej łazience muszą znaleźć się następujące elementy: armatura sanitarna (wanna lub prysznic z brodzikiem, WC, umywalka wraz z baterią łazienkową), półka wisząca, lustro, kosz na pranie, szafka pod umywalkę ewentualnie: szafka typu słupek i grzejnik łazienkowy. W większych łazienkach można wstawić pralkę. Średni koszt wyposażenia łazienki, nie licząc pralki i płytek to ok 1500 zł. W łazience najlepiej położyć płytki na podłogę i ściany. Meble powinny być wykonane z materiałów odpornych na absorpcję – jeśli drewnianych, to odpowiednio zaimpregnowanych. Dostępne są specjalne łazienkowe zestawy mebli, które spełniają wymóg odporności na wilgoć.

Wyposażenie kuchni

Koszt wyposażenia kuchni jest uzależniony od wymiarów pomieszczenia. Meble kuchenne można wykonać na wymiar lub zakupić gotowy zestaw. Ceny rozpoczynają się od 1200 zł, a sięgają nawet 15 tys, za umeblowanie wyprodukowane przez wiodące marki wykonane na wymiar. W przypadku dużej kuchni, można tam wstawić stół i krzesła. O ile prosty stół kupić można od 150 do 300 zł, o tyle zakup krzeseł jest większym wydatkiem. Cena za sztukę rozpoczyna się od 75 złotych.

Najważniejszym elementem wyposażenia kuchni jest lodówka, której ceny rozpoczynają się od 850 zł. Bardzo ułatwia pracę zmywarka. W tym przypadku trzeba się liczyć w wydatkiem od 900 zł. W kuchni powinien być zlew i szafki górne i dolne oraz kuchenka elektryczna z piekarnikiem. Kuchnia indukcyjna to wydatek z rzędu 1500-3000 zł. Podłogę i ściany warto wyłożyć płytkami. Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym poziom wilgoci jest dość duży. Płytki ścienne to praktyczne rozwiązanie, ponieważ w razie zabrudzenia można je przetrzeć. Dobrym rozwiązaniem na wykończenie ścian są tapety kuchenne, charakteryzujące się zmywalną powierzchnią. Ważne jest dobre oświetlenie.

Pokoje dzienne

Umeblowanie pokoi zależy od ich przeznaczenia. Jeżeli pokój dzienny ma wyłącznie salonem, to wystarczy, jeżeli wstawimy sofę, stół lub ławę i fotele. Zazwyczaj w pokoju dziennym ustawia się szafę, regały lub półki. Cały czas popularne są meblościanki. Jest to mebel uniwersalny i bardzo pojemny. Pomaga utrzymać porządek w pokoju. Doskonałym pomysłem jest komoda cechująca się dużą ilością szuflad. W pokoju ważne miejsce zajmuje szafka na telewizor. W sypialni wstawia się łóżko, lustro z toaletką, niewielkie stoliki i pojemną szafę. W pokoju dziecięcym, w zależności od wieku dziecka, powinny znaleźć się: łóżeczko lub łóżko, szafka, pojemniki za zabawki, regały, kącik artystyczny. W przypadku ucznia: biurko i wyprofilowane krzesło.

Podłogi

Bardzo dużym kosztem przy urządzaniu wnętrz jest wykończenie podłóg. Do wyboru mamy kilka materiałów wykończeniowych: panele, deski, płytki i gumolity. W pokojach najlepiej sprawdzają się panele lub deski. W pomieszczeniach narażonych na wilgoć najlepszą opcją będą płytki. Gumolity to najtańszy materiał wykończeniowy na podłogi.


Izabela Krzyczkowska