Beton od lat plasuje się w czołówce materiałów najchętniej wykorzystywanych przez architektów. Niestety, mimo zalet, nie jest pozbawiony wad.
Może być wykorzystywany jako główny materiał, choć równie dobrze sprawdza się w połączeniu z drewnem, szkłem czy metalem. Ma wiele zalet, z których najważniejsza jest na pewno możliwość osiągnięcia właściwie każdego kształtu. Równie istotna okazuje się też jego trwałość – pod tym względem deklasuje większość innych materiałów powszechnie stosowanych w budownictwie.
To, co jest kluczowym atutem betonu, bywa też źródłem sporych problemów dla inwestorów i wykonawców. Wytrzymałość tego materiału jest przede wszystkim skutkiem jego dużej twardości, która wpływa też na trudności związane z jego obróbką. Szczególnie dużym wyzwaniem może być cięcie oraz wiercenie w betonie. Jak się z nim uporać?
Metoda diamentowa obróbki betonu
Przed laty do cięcia betonu najczęściej wykorzystywano tarcze z korundu. To materiał o dużej twardości, jednak w zetknięciu z betonem jego właściwości często okazywały się niewystarczające. Nie powinno więc dziwić, że dziś zastępuje się go diamentem. Jest on dużo twardszy od korundu (1600 jednostek w skali Mohsa, zaś ten pierwszy – zaledwie 400), przez co wykonane z niego tarcze umożliwiają wydajniejszą pracę.
Firmy wykorzystujące narzędzia z tarczami diamentowymi (na przykład wiertnice lub przecinarki) mogą szybko przeprowadzić takie prace jak:
-
powiększanie otworów drzwiowych i okiennych;
-
przewiercanie otworów do prowadzenia instalacji gazowej lub elektrycznej;
-
ponowny montaż ościeżnic lub nadproży;
-
wykonanie wnęk na kaloryfery;
-
montaż puszek elektrycznych
Techniki wiercenia i cięcia betonu
Wiercenie i cięcie betonu to prace, podczas których generowane są spore ilości pyłów. Dlatego ważne jest stosowanie technik ograniczających intensywność tego zjawiska. Najskuteczniejszą z nich jest cięcie na mokro. Strumień wody lub emulsji dostarczany bezpośrednio do miejsca cięcia nie tylko zapobiega pyleniu, ale też pozwala na szybkie i skuteczne chłodzenie tarczy tnącej, co znacznie zwiększa jej żywotność.
Wykorzystanie tej metody nie zawsze jednak jest możliwe. W takich sytuacjach konieczne jest cięcie na sucho. W tej technice należy użyć specjalnych tarcz, odpornych na wysokie temperatury. Ze względu na brak możliwości chłodzenia na bieżąco, podczas cięcia tą metodą niezbędne są regularne przerwy na ostudzenie tarczy – najlepiej w dwuminutowych interwałach.
Komu powierzyć obróbkę betonu
Zarówno wiercenie, jak i cięcie betonu wymaga specjalistycznego sprzętu i ogromnych umiejętności. Niewielu z nas je posiada, więc samodzielne przeprowadzenie tych prac zwykle okazuje się niewykonalne. Ze względu na trudności i ryzyko należy więc zlecić je profesjonalistom. Bez względu na to, w którym miejscu kraju mieszkamy, możemy zrobić to na RCUT.pl.
Na taki krok warto zdecydować się także wtedy, gdy prace możemy przeprowadzić we własnym zakresie. Dlaczego? Przemawiają za tym względu praktyczne. Profesjonalna firma wszystkie cięcia i przewierty wykona nie generując przy tym pyłu i nie niszcząc obrabianej powierzchni. A o to przy braku fachowych umiejętności i sprzętu nietrudno.