1
Opublikowany 7 grudnia 2016 autor Przemek Klein w wyposażenie
 
 

Must have 2017 w aranżacji jadalni

jadalnia minimal
jadalnia minimal

W wielu rodzinach jadalnia przez lata wygląda tak samo. Zmienia się jedynie kolor ścian i zastawa stołowa. Czy to źle? Jeśli mamy wygodny stół i kredens, który jest rodzinną pamiątką, nie ma sensu wyrzucać dobrze dobranych mebli. Zatem warto skupić się na tym, co tej zmiany wymaga. Odnowić podłogę, pomalować ściany albo wstawić modne dodatki…Sprawdźmy, jak zmienić swoją jadalnię według trendów na 2017 rok i wprowadzić trochę świeżych pomysłów.

Zazieleni się!

Granatowy, czyli kolor szkolnego mundurka już się nam opatrzył. Zamiast tego projektanci proponują równie szlachetny kolor – głęboką zieleń. Jest równie uniwersalna jak granat, ale nie tak chłodna. W przypadku jadalni ma to duże znaczenie: niebieski hamuje apetyt, natomiast zieleń odpręża. Głęboka zieleń przykuwa uwagę. Mocnym akcentem w jadani będą zasłony lub krzesła w tym kolorze. Butelkowej zieleni nie może zabraknąć w 2017 roku również w dodatkach: poduszkach, doniczkach, tackach i serwetkach. Z czym łączyć zieleń? Z mosiądzem albo ciemnym drewnem będzie wyglądać ekskluzywnie. Natomiast w połączeniu z jasnymi bukowymi meblami sprawi, że jadalnia będzie przypominać las – pełen mchu i świerków. Słowem – zazieleni się!

jadalnia-z-kolekcji-paris-sklepu-the-beds

HOME i LOVE – koniec z napisami na ścianach

Era napisów ze sklejki czy plastiku powoli się kończy. W przyszłym roku znikną litery znad kominka, parapetu czy ze ścian. Zamiast tego szykuje się wielki powrót obrazów. Nie tylko reprodukcji znanych malarzy, ale również plakatów i zdjęć, które sami robimy na co dzień. Przewiduje się, że w końcu zaczniemy wywoływać zdjęcia, które trzymamy w przeróżnych aplikacjach na telefonie. Skąd nagle taki zwrot? Przecież cyfrowe nośniki zdjęć są z nami już dość długo? Rozwój kultury obrazkowej, upowszechnienie się takich aplikacji jak Instagram czy Facebook powoduje, że społeczeństwo traci kontrolę nad swoimi zdjęciami. Selekcja fotografii pozwoli wybrać najciekawsze momenty z życia rodziny, które zostaną później oprawione w ramki.

zdjecie-w-ramce

Ten kamień doda wnętrzu elegancji

Projektanci proponują, abyśmy nie bali się wykorzystywać materiałów, których do tej pory unikaliśmy w jadalni. Prawdziwym hitem na przyszły rok jest biały marmur, który wygląda bardzo wytwornie. Nawet w formie dodatków – sprawia, że pokój wydaje się bardziej elegancki. W sklepach z akcesoriami do wnętrz rozglądajmy się za marmurowymi lampami, tackami czy świecznikami. Takie elementy wystarczą do stworzenia stylowego wnętrza.

jadalnia-z-kolekcji-vinci-sklepu-the-beds

Uczyni jadalnię bardziej przytulną i zmniejszy hałas?

Wielki powrót korka! Po raz kolejny projektanci zwracają uwagę na jego zalety. Potrafi ocieplić pomieszczenie oraz zredukować hałas. Te wyciszające właściwości docenimy szczególnie, gdy mamy otwartą część dzienną. Jeśli nasza jadalnia to mały stolik pod oknem w kuchni, możemy wyodrębnić tę strefę kładąc na ścianie korek. Taką ścianę możemy potraktować jak duży rodzinny organizer, przypinając do korka karteczki, notatki czy rachunki.

Jadalnia w 2017 roku ma być miejscem, w którym chcemy spożywać apetyczne posiłki w otoczeniu kolorów bliskich naturze. Wchodząc do jadalni mamy czuć, że jest to pomieszczenie, w którym chcemy spędzić więcej czasu niż tylko zjeść posiłek. To wrażenie przytulności spełnią przede wszystkim drewniane meble i dekoracje z korka. Ci, którzy bardziej niż swojskość cenią sobie elegancję i wytworność, docenią akcesoria z białego marmuru.


Przemek Klein