Nagrzewnica to świetny sposób na szybkie i skuteczne ogrzanie powietrza w dużym pomieszczeniu. Sprawdzi się na budowie, w warsztacie, magazynie czy hali przemysłowej. Zobacz, jak działa nagrzewnica i jak wybrać model dopasowany do potrzeb.
Jak działają nagrzewnice?
Urządzenia wentylacyjno-grzewcze, zwane inaczej nagrzewnicami, zbudowane są czynnika grzewczego oraz wentylatora, zamkniętych w bezpiecznej obudowie. Nagrzewnice szybko ogrzewają powietrze i rozprowadzają je po pomieszczeniu dzięki działaniu wentylatora. Możliwe jest równomierne ogrzewanie całego pomieszczenia lub skierowanie strumienia ciepłego powietrza w wybrane miejsce. Nagrzewnice mogą być napędzane olejem opałowym lub napędowym, gazem lub energią elektryczną. Istnieją także urządzenia wykorzystujące ciepłą wodę z instalacji centralnego ogrzewania. Nagrzewnice mogą być stacjonarne lub mobilne; często wyposażone są w termostat regulujący temperaturę pracy. Za ich pomocą ogrzać można duże pomieszczenia zamknięte oraz przestrzenie otwarte, takie jak place budowy. Nagrzewnice używane są również do osuszania fundamentów czy tynków.
Nagrzewnice olejowe
Na budowach najczęściej spotykane są nagrzewnice olejowe. Występują w dwóch wariantach: z system odprowadzania spalin oraz bez niego (sprawdź, jak wygląda nagrzewnica na stronie https://www.castorama.pl/produkty/instalacja/technika-grzewcza-i-ogrzewanie/ogrzewanie-przenosne/nagrzewnice.html). Odprowadzanie spalin konieczne jest w pomieszczeniach zamkniętych, zwłaszcza jeśli nie są dobrze wentylowane. Tego rodzaju nagrzewnice mogą być stosowane tam, gdzie pracują ludzie. Dzięki zastosowaniu wymiennika ciepła pracują w sposób bardzo czysty i wydajny. Nagrzewnice olejowe bez odprowadzania spalin przeznaczone są do użytku zewnętrznego.
Nagrzewnice gazowe
Dobrej wentylacji wymaga również zastosowanie nagrzewnic gazowych. Tego rodzaju urządzenia dobrze sprawdzają się w przypadku niewielkich przestrzeni do ogrzania – nie mogą być stosowane w pomieszczeniach, w których długotrwale przebywają ludzie.
Nagrzewnice elektryczne
Czyste i bezpieczne w użyciu są nagrzewnice elektryczne. Stosowane są w niewielkich pomieszczeniach, zazwyczaj podczas prac wykończeniowych wewnątrz budynków. Do ich zalet należą: cicha praca, brak spalin, brak zapachów, bezproblemowa obsługa. Wadą może być natomiast wyższy koszt eksploatacji.
Nagrzewnice współpracujące z instalacją centralnego ogrzewania
Do nagrzewania powietrza wykorzystać można także wodę z instalacji centralnego ogrzewania. Nagrzewnica przekazuje ciepło z instalacji do powietrza, które następnie rozprowadzane jest po pomieszczeniu dzięki wentylatorowi.
Dobór mocy nagrzewnicy a wielkość pomieszczenia
Przed zakupem nagrzewnicy należy określić jej pożądaną moc. W tym celu musimy znać objętość pomieszczenia, wymagany przyrost temperatury oraz współczynnik izolacji cieplnej. Wszystkie te wartości należy przemnożyć według odpowiedniego wzoru, tak aby dobrane urządzenie w zupełności pokrywało zapotrzebowanie na ciepło w wybranym pomieszczeniu.
Nagrzewnice to urządzenia przydatne w różnego rodzaju pomieszczeniach gospodarczych i przemysłowych oraz na budowach. W zależności od potrzeb wybrać możemy nagrzewnice olejowe, gazowe, elektryczne lub wodne.