Co najlepiej wybrać aby utwardzić grząski lub wyrównać nierówny teren naszego podwórka? Mój dzisiejszy wpis przedstawi Wam parę pomysłów jak rozwiązać taki problem.
Jeżeli teren podwórza jest grząski i podmokły warto na początek wykonać drenaż (najlepiej około 40-50 cm pod powierzchnią). W następnej kolejności należy usypać wierzchnią warstwę – do tego celu najlepszy będzie gruz betonowy, żwir bądz też tłuczeń (wiadomo po przywiezieniu i usypaniu nie wygląda zbyt olśniewająco – jest pomieszany z ziemią – jednak już po pierwszym deszczu woda obmyje kamienie i efekt będzie naprawdę wyśmienity – osobiście sam najbardziej polecam to rozwiązanie). Miejsca najbardziej podatne na wilgoć korytujemy i usypujemy kamienie (od wierzchu najlepiej o drobnej fakturze) – w ten sposób teren będzie świetnie odprowadzał wodę opadową i będzie również przygotowany na wypadek gdybyśmy w przyszłości zdecydowali się ułożyć na naszym podwórku kostkę brukową.
Innym sposobem utwardzenia terenu jest zdjęcie warstwy humusu, a następnie wypoziomowanie terenu piaskiem rzecznym (wtedy będziemy mieli pewność że wszystkie spadki zostały wyrównane). Pózniej zbić ramy zewnętrzne z desek, które otoczą plac jaki chcemy utwardzić (deski muszą zostać zablokowane od zewnętrznej strony) – tą czynność możemy wykonywać stopniowo – nie każdy przecież ma tyle desek aby otoczyć cały plac podwórka. Kolejną czynnością będzie rozrobienie betonu (najlepiej jak najbardziej zagęszczonego aby nie był jamisty – nie chłonął wody). Potem należy dylatować płyty (najlepsze będą rozmiary 6×6 metra) – wykorzystać można w tym celu szkło o grubości kilku milimetrów i około 2 cm szerokości. Następnie wylewamy beton i posypujemy go suchym cementem – aby był jak najbardziej zagęszczony. Po wyschnięciu betonu usypujemy około 7 cm warstwę kruszywa (żwir, gruz lub tłuczeń), które to z kolei przykrywamy zdjętą wcześniej warstwą humusu. Ostatnią czynnością jaką wykonamy będzie zasianie trawy. Do wszystkich czynności związanych z utwardzeniem podwórza możemy wykorzystać naturalne kamienie ozdobne. To dobre rozwiązanie na każdym etapie prac – wynika to przede wszystkim z różnej średnicy poszczególnych typów kamieni, a także ich rozmaitych właściwości. Wybierać można spośród typowego keramzytu ogrodniczego, jak też estetycznych otoczaków, grysu, żwiru czy kory kamiennej. Kamienie dostępne są także w wielu barwach, co pozwoli przygotować podłoże dopasowane do pozostałych elementów na podwórzu.
W przypadku bardzo trudnego, grząskiego terenu warto zastosować pale prefabrykowane do utwardzania podjazdu, podwórka.
Zródła: Grafika Google; forum.budujemydom.pl
Playlista „Utwardzenie terenu, układanie kostki brukowej, ścieżki podjazdy„
https://www.youtube.com/playlist?list=PLE6155FAD08066D95″]
Zewnętrzna Galeria wpisu w Picassaweb
[shashin type=”album” id=”12″ size=”medium” crop=”n” columns=”max” caption=”y” order=”date” position=”center”]
Bardzo ciekawe instrukcje budowlane. Mam podwórko które ciągle po deszczu zmienia się w bagno więc trzeba będzie pomyśleć o jakimś utwardzeniu…
Potwierdzam. Utwardzenie żwirem to bardzo dobre rozwiązanie.
Tak, a na wierzch kostka brukowa, tak jak na tym pierwszym zdjęciu – efekt piorunujący. Czy da się zrobić podwórko ładniej niż w ten sposób?
jak zrobic podjazd do garazu na grzaskim gruncie – gliniasta ziemia , czego uzyc , jakiego materialu?