Wilgoć w mieszkaniu jest dość dużym problemem dla wszystkich użytkowników danej nieruchomości – nie tylko pod kątem estetycznym. Charakterystyczne zmiany na ścianach mogą negatywnie odbić się na zdrowiu, dlatego należy jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki, aby dokładnie osuszyć całe wnętrze.
Niestety, wiele osób uważa, że wystarczające okażą się powierzchowne działania, ograniczające się do położenia nowej tapety. Jest to jednak rozwiązanie krótkotrwałe, które nierzadko przynosi więcej szkody, niż pożytku. Najważniejsze jest, aby efektywnie osuszyć ściany i uwolnić je od wilgoci na długie lata. Dopiero w przypadku tak przygotowanej powierzchni można zdecydować się na położenie nowej tapety.
Tapety ścienne na zagrzybianych ścianach
Osoby decydujące się na położenie tapet na nieosuszonych, zagrzybianych ścianach powinny zdać sobie sprawę z tego, że tym sposobem nie można skutecznie walczyć z wilgocią. W praktyce, tapety ścienne jedynie zakryją nieestetyczne zmiany, ale ich nie zlikwidują. Wilgoć bardzo szybko da o sobie znać, co w skrajnych przypadkach doprowadzi do znacznej degradacji ściany. Co więcej, tapety mogą zacząć się odklejać lub falować i szybko pojawią się na nich charakterystyczne przybrudzenia.
W takiej sytuacji konieczne będzie przeprowadzenie kolejnego remontu, co będzie się wiązało z kosztami. Warto zaznaczyć, że nawet przy nieznacznej wilgoci nie należy decydować się na położenie nowych tapet. Zawsze w pierwszej kolejności musimy dokładnie osuszyć całe pomieszczenie – w wielu przypadkach najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy specjalistów.
Dlaczego warto dokładnie pozbyć się wilgoci?
W trosce o komfort mieszkania w danej nieruchomości, należy jak najszybciej pozbyć się wilgoci. Skuteczne okaże się przede wszystkim osuszanie ścian. Jeśli pojawił się na nich grzyb, należy go zlikwidować – z wykorzystaniem profesjonalnych środków przeciwgrzybiczych. Przy mniej inwazyjnych zmianach takie działania często są w stu procentach skuteczne. Niestety, czasami konieczne jest przedsięwzięcie bardziej radykalnych kroków, aby zyskać pewność, że wilgoć już nie wróci.
Najlepiej zdecydować się na pomoc specjalistów, którzy dokładnie osuszą całą nieruchomość, z wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń. Tego typu usługi często wiążą się z koniecznością opuszczenia mieszkania na dwa lub trzy dni. Następnie należy odczekać parę tygodni i dopiero po tym czasie upewnić się, że grzyb nie wraca i można rozpocząć konkretne prace remontowe. W przypadku pomieszczeń, w których nie można na stałe pozbyć się wilgoci, lepiej zdecydować się na farby o jak najwyższej paroprzepuszczalności i zrezygnować z tapet.
Jak zapobiec wilgoci kładąc tapety ścienne?
Wilgoć na ścianach powinna skłonić nas do działań prewencyjnych, aby w przyszłości nie dopuścić do podobnych problemów. Gdy ściany zostaną już dokładnie osuszone, koniecznie należy zastanowić się nad efektywną wentylacją. W wielu przypadkach grzyb jest spowodowany brakiem odpowiednich otworów wentylacyjnych, które zapewniłyby cyrkulację powietrza w danym pomieszczeniu. Należy także pamiętać o regularnym wietrzeniu mieszkania.
Dobrym rozwiązaniem będą także profesjonalne wentylatory lub rekuperatory, które obecnie można kupić w dość przystępnych cenach. Ponadto, trzeba zrezygnować z suszenia prania w pomieszczeniach o ograniczonej wentylacji. Dzięki tego typu działaniom uda nam się przeciwdziałać grzybom i pleśniom, które najszybciej rozwijają się właśnie w wilgotnych wnętrzach. Warto o tym pamiętać, ponieważ tego rodzaju zmiany na ścianach mogą bardzo negatywnie odbić się na naszym zdrowiu.
Wilgoć w pokoju praktycznie uniemożliwia skorzystanie z takiej opcji dekoracji jak tapety ścienne, dlatego przed zmianą wystroju koniecznie należy zdecydować się na kompleksowe osuszenie danego wnętrza. Jeśli samodzielnie przeprowadzone działania nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, lepiej poprosić o pomoc profesjonalistów, którzy w swojej pracy wykorzystują najnowocześniejsze urządzenia do osuszania ścian. W trosce o komfort mieszkania koniecznie musimy zadbać o efektywną wentylację całej nieruchomości.