0
Opublikowany 7 lutego 2018 autor Art Branżowy w Wiedza budowlana
 
 

Fotowoltaika w domu – to się opłacaSzukasz sposobu na obniżenie kosztów zużycia energii elektrycznej?  Chcesz uniezależnić się od dostaw prądu z elektrowni? A może twoim priorytetem jest ekologiczne podejście do pozyskiwania energii? Niezależnie od motywacji, coraz więcej polskich gospodarstw domowych inwestuje w instalacje fotowoltaiczne. Inwestycjom tym sprzyjają gminy, dofinansowując koszty inwestycji w odnawialne źródła energii. Sprawdź, jak wiele możesz zyskać, wyposażając swój dom w panele fotowoltaiczne.

Jak działa instalacja fotowoltaiczna

Panele fotowoltaiczne, często błędnie utożsamiane z kolektorami słonecznymi, mają za zadanie przekształcanie energii dobiegającej do nas ze światłem słonecznym w prąd zmienny. Instalacja fotowoltaiczna jest więc niczym innym jak przydomową elektrownią. Dodajmy, że jest to elektrownia całkowicie samowystarczalna, a przy spełnieniu odpowiednich warunków – mogąca także generować wymierne zyski dla inwestora. Dlaczego tak wiele osób zdecydowało się zainwestować w fotowoltaikę? Odpowiedzi jest wiele, tak jak liczne są korzyści z posiadania na dachu lub na własnej działce paneli fotowoltaicznych. Przybliżamy najważniejsze z nich.

Zalety przydomowych instalacji fotowoltaicznych

Posiadanie własnej instalacji fotowoltaicznej pozwala w dużym stopniu uniezależnić się od dostaw energii elektrycznej z zakładu energetycznego. Pozyskując prąd z paneli, nie musimy martwić się o ewentualne przerwy w dostawie prądu, awarie sieci, zerwane linie itp. Nasz prąd zawsze będzie płynąć bowiem z niezależnego źródła.

Instalacja fotowoltaiczna to dobry pomysł na zmniejszenie kosztów zużycia energii elektrycznej we własnym domu. Odpowiednio dobrane do naszych potrzeb panele fotowoltaiczne zapewniają zwrot kosztów inwestycji już po kilku latach. Jeśli produkujemy nadwyżki prądu (szczególnie w letnie, słoneczne dni), możemy na nich zarobić, odsprzedając niewykorzystany prąd do zakładu energetycznego.

Instalacje z paneli fotowoltaicznych są trwałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych. Renomowani producenci dają nam aż 25-letnią gwarancję na sprawność instalacji. Panele fotowoltaiczne nie generują też ponadprzeciętnego obciążenia dachu, dlatego nie trzeba wprowadzać zmian w jego konstrukcji. Fotowoltaika – pomorskie: sprawdź ofertę firmy Sceko – doświadczonego wykonawcy instalacji fotowoltaicznych.

Na koniec to, co najważniejsze – jedyne czego potrzebujemy do zbudowania własnej przydomowej elektrowni, to odpowiednia ilość miejsca, gdzie swobodnie docierają promienie słoneczne. Nie zawsze musi być to dach budynku. Panele fotowoltaiczne możemy zainstalować w dowolnym miejscu na działce, pod warunkiem, że będzie ono odpowiednio nasłonecznione.


Art Branżowy

 
Artykuły branżowe