0
Opublikowany 8 lutego 2018 autor Ania i Marcin w wyposażenie
 
 

Ekspres do kawy. Pobudka!Kawa to jeden z naszych ulubionych i jednocześnie najprzyjemniejszych nałogów. Stawia na nogi każdego ranka, ale i pobudza w późniejszych godzinach. Dodaje energii, ale i wpływa korzystnie na przyspieszony metabolizm, o ile nie jest to kawa obfitująca w słodkie dodatki.

Możemy ją pić okazjonalnie, od święta i w każdy weekend, próbując rozmaitych gatunków i korzystając z różnorodnych sposobów przyrządzania. I wreszcie na koniec mamy możliwość przyrządzenia wyjątkowego naparu kawowego w domowym zaciszu, a pomoże nam w tym ekspres do kawy z młynkiem. Ale właśnie – jaki wybrać? Na co zwracać uwagę podczas jego zakupu?

Ekspres do kawy z młynkiem – różne możliwości

Propozycje rynkowe ekspresów do kawy wzbudzają… sporo wątpliwości. Modeli, marek i ich funkcji jest aż nadto. Najpewniej wybierając jakikolwiek ekspres okaże się, że i tak nie wykorzystamy wszystkich jego funkcji bądź kawa, którą uda się przyrządzić z jego pomocą, będzie daleka od walorów, na jakie liczyliśmy. To z tego względu warto zrobić dwie rzeczy: rekonesans na rynku, jak i analizę własnych potrzeb. Zadajmy sobie kilka pytań. Przede wszystkim czy chcemy pijać espresso, a jedynie okazjonalnie kawę z mlekiem typu latte, czy też liczymy na świeżo mielone ziarna kawowe, maksimum aromatów i kawę, która będzie łagodną dla naszego żołądka. W takim wypadku może nas zainteresować ekspres do kawy z młynkiem, który jest wbudowany. Znajdą się także ci, którzy postawią na ekspresy wykorzystujące gotowe kapsułki z kawą. Smaczne? Aromatyczne? Wartościowe? To już kwestia subiektywnej oceny, ale nie da się ukryć, że kawa z kapsułki nie zaoferuje takich walorów, jak napar ze świeżo zmielonych ziaren.

Ciśnieniowy ekspres automatyczny

Skupić się możemy na ciśnieniowym ekspresie automatycznym, dzięki któremu niemalże za jednym naciśnięciem guzika będziemy w stanie uzyskać ulubiony napar kawowy. Najlepszym rozwiązaniem będzie ekspres do kawy z młynkiem, który jest wbudowany. Zaopatrzenie w młynek to wygoda użytkowania i możliwość wsypania ulubionego gatunku kawy, której ziarna zostaną świeżo zmielone. W innym wypadku pozostaje kupowanie już zmielonej kawy bądź użytkowanie oddzielnego młynka, a zatem potrzebne stają się dwa urządzenia i cały czar przyrządzania aromatycznego naparu, pryska niczym bańka mydlana.

Młynek udarowy czy żarnowy?

Zatrzymajmy się na chwilę przy wspomnianych młynkach. Poznając ich konstrukcję i możliwości, łatwiej będzie w późniejszym czasie zadecydować o tym, czy wolimy ekspres do kawy z młynkiem wbudowanym, czy może i tak planujemy zakup oddzielnego urządzenia do mielenia ziaren kawowych.

W młynku żarnowym znajdujemy żarna, które pod względem działania są podobne do tych, jakie odpowiadają za mielenie zboża. Żarna obracając się powodują zgniatanie ziaren, przez co uzyskuje się niemalże proszek kawowy. Ponadto można regulować ustawienie żaren, co owocuje kawą drobniej zmieloną bądź o większych cząsteczkach.

Mielenie w młynku żarnowym pozwala na uzyskanie kawy, która nie zmienia swoich walorów organoleptycznych. Taka kawa, mielona jest również drobniej niż w młynkach udarowych. Z powodzeniem znajdziemy na rynku ekspres do kawy z młynkiem wbudowanym i najczęściej będzie to właśnie konstrukcja żarnowa.

Młynki udarowe bazują na kręcących się młoteczkach. Ziarna są zatem przecinane, co powoduje uzyskanie większych cząsteczek, jeśli czas mielenia jest krótki bądź mniejszych, jeśli mielenie odbywa się stosunkowo długo. Minusem takiej konstrukcji jest wytworzenie wysokiej temperatury podczas procesu mielenia, co niekorzystnie wpływa na kawę, bowiem zmienia jej smak. Uzyskane napary ostatecznie są gorszej jakości, a kawa może nas uraczyć smakiem, ale gorzkawym.

Na co zwracać uwagę wybierając ekspres?

Jeśli już wiemy, jaki młynek powinien zagościć w naszym ekspresie do kawy, powinniśmy zastanowić się nad innymi elementami i parametrami, które wpłyną na zadowolenie z użytkowania wybranego urządzenia.

Podstawą jest oczywiście jakość. Ekspres może kosztować kilkaset złotych, ale i kilka tysięcy złotych. Wybór jest na tyle szerokim, by każdy, nawet najbardziej wymagający miłośnik kawy, znalazł coś dla siebie.

Wystarczy spojrzeć na ofertę, która pod pewnymi względami wyróżnia się na rynku, a znajdziemy ją pod adresem http://www.krups.com.pl/%C5%9Awiat-kawy/Ekspresy-automatyczne/c/super%2Bautomatics.

Zwrócić uwagę powinniśmy na moc ekspresu oraz ciśnienie wyrażone w barach, które informuje o poziomie ciśnienia wytwarzanego podczas pracy ekspresu, które jest niezbędne, by woda bądź para, zostały wtłoczone do pojemnika z kawą. Interesować nas będzie wielkość pojemników oraz rozmiary samego ekspresu. Do tego dodatkowe funkcje, jak chociażby samoczyszczenie czy programator czasowy. Takie dodatki mogą uprzyjemnić i usprawnić przyrządzanie kawowych naparów.

Na koniec pozostawmy design. Nie dlatego, że jest mniej ważny – to priorytet w zupełnie innej kategorii. Chodzi przecież o to, by pijać ulubioną, zdrową i aromatyczną kawę. Kolorystyka i wykonanie powinny jednak wpisywać się w kuchenną aranżację, by również pod względem wizualnym cieszyć nasze oczy.


Ania i Marcin

 
Autor Bloga 123budujemy.pl