Wybór odpowiedniego oświetlenia do domu, to jedna z kwestii, która czasem – w natłoku zmagań remontowych – nam niepotrzebnie umyka. Warto się temu zagadnieniu bliżej przyjrzeć, bo dobre oświetlenie to nie tylko piękna estetyka domu. To przede wszystkim zdrowe oczy domowników, większe bezpieczeństwo (patrz: łazienka) oraz mniejsze rachunki za prąd. Przy takiej ilości plusów warto chyba zasiąść na chwilę nad projektami mieszkania i jeszcze raz, na spokojnie, zastanowić się, jakiego oświetlenia (i gdzie) tak naprawdę potrzebujemy.
Od czego zacząć?
Wybór oświetlenia przede wszystkim należy zacząć od ustalenia, w jakim typie pomieszczenia będzie ono instalowane, jakie źródło światła okaże się tutaj najbardziej efektywne. Liczy się również to, jaką barwę powinno mieć światło. No i oczywiście nie można zapominać o decyzji, gdzie umieścić włączniki. Przy tych ostatnich warto zaś pamiętać, aby do każdej lampy zamontowany został osobny włącznik (nawet jeśli są one w tym samym pomieszczeniu). W przypadku większych lamp, o kilku żarówkach, warto również postawić na „podzielenie lampy” na co najmniej dwie części. Dzięki temu można będzie balansować światłem i oświetlać wyłącznie te części pomieszczenia, które rzeczywiście tego światła wymagają. Ponadto, w grę wchodzi również spora oszczędność pieniędzy, poszanowanie energii i środowiska. Rzadko kiedy potrzebujemy bowiem ogromnego, maksymalnego doświetlenia przestrzeni. Warto więc zapewnić sobie możliwość odpowiedniego balansowania światłem.
Salon
To jedno z pomieszczeń, w którym spędzamy najwięcej czasu, warto więc zwrócić szczególną uwagę na jego oświetlenie. Podstawą jest oczywiście oświetlenie sufitowe. Możemy zdecydować się zarówno na wiszący żyrandol, jak i plafon (jak te oferowane przez Linet Studio). Ważne, aby źródeł światła było odpowiednio dużo. Jeśli więc mamy spory salon, być może warto zainwestować w co najmniej dwie lampy. Dodatkowo, w każdym salonie powinna znaleźć się lampa podłogowa o świetle skierowanym ku górze – sprawdzi się ona świetnie przy oglądaniu telewizji. Dodatkowo, salon można uzupełnić oświetleniem w postaci taśm led lub małych lampek podłogowych. Pozwolą one stworzyć miły i przytulny klimat najważniejszego chyba pomieszczenia w domu.
Kuchnia
Tutaj kilka źródeł światła jest koniecznością. Przede wszystkim główne oświetlenie pod sufitem (np. wisząca lampa LED), do tego światło nad blatem/wyspą kuchenną. Ponadto, można również doświetlić przestrzeń podszafkową, dzięki specjalnym halogenowym lampkom. Niejednokrotnie wystarczy nam tylko takie oświetlenie, kiedy w kuchni pozostawiamy gotujące się dania, sami jednak nie wykonujemy tutaj żadnych dodatkowych czynności. Niezbędne jest także oświetlenie stołu, tutaj także dominować będzie przede wszystkim wisząca lampa. Warto pamiętać, aby włączniki umieścić w intuicyjnych i łatwo dostępnych miejscach. Kuchnia to miejsce pracy, ważne więc, aby oświetlenie było „na widoku”.
Łazienka
To pomieszczenie chyba najłatwiej wyposażyć w oświetlenie. Przede wszystkim rezygnujemy z lamp wiszących, zamiast tego idealnym rozwiązaniem będą plafony ledowe. Doświetlamy natomiast przestrzeń przy umywalce i lustrze. Robimy to z myślą o higienie wszystkich domowników, jednak panie codziennie wykonujące make-up z pewnością będą nam wdzięczne. Światła nie kierujemy jednak prosto w lustro, bo będzie nas oślepiać. Jeśli chcemy stworzyć sobie domowe spa, warto zainwestować w dodatkowe taśmy ledowe, które dodadzą łazience ciepłego klimatu.
Gabinet/miejsce do pracy
Generalnie jest to jedyne miejsce, gdzie sprawdzi się zimne światło. Pomaga ono bowiem w koncentracji. Ważne tutaj, obok oświetlenia głównego, będą lampy stołowe, biurowe, które doświetlą nam przestrzeń pracy. Warto więc już na samym początku zastanowić się, gdzie stanie biurko, gdzie będziemy projektować albo tworzyć prezentacje. W te miejsca powinna zostać skierowana największa wiązka światła.
Sypialnia
To miejsce, w którym za pomocą energooszczędnych lamp, taśm ledowych, lamp podłogowych, można stworzyć prawdziwie klimatyczną przestrzeń, która pomoże nam się zrelaksować. Koniecznie wybieramy światło, które nie jest ostre, ponieważ niepotrzebnie może nas ono pobudzać. Warto w takim przypadku zainwestować w mleczne klosze. Oświetlenie punktowe szafek, przestrzeni przy łóżku zapewni nam z kolei wieczorne bezpieczeństwo.
Jakie kolory?
Dobierając kolory światła, za każdym razem należy wziąć pod uwagę kolor ścian, sufitu i mebli, a także specyfikę pomieszczenia. Na przykład w salonie, światło z reguły powinno być ciepłe, więc tutaj warto postawić na oświetlenie LED. Lampy sufitowe LED dobrze oddają kolory, a jednocześnie emitują światło przyjemne dla oczu. Jest więc szansa, że zarówno przy oglądaniu telewizji, jak i czytaniu książki nasze oczy nie będą się męczyć. Również w kuchni światło powinno być ciepłe, mimo iż ściany najczęściej malujemy na chłodne kolory. W łazience również potrzebujemy ciepłego i rozproszonego światła. Tutaj jednak warto zwrócić uwagę na odporność lamp na wilgoć. Oświetlenie zimne stosujemy tylko w przestrzeniach przeznaczonych do pracy/nauki.