Poprzednią część artykułu zakończyłem na temacie izolacji przeciwpożarowej dla konstrukcji drewnianych. Jak powszechnie wiadomo drewno to materiał bardzo łatwopalny, jednak istnieją sposoby by w obliczu pożaru znacznie utrudnić bądź opóźnić jego zapłon. Jedną z możliwości jaką możemy zastosować jest wybór drewna zaimpregnowanego ciśnieniowo. Na czym polega więc ten proces? Tłumacząc w wielkim skrócie impregnacja ciśnieniowa bazuje na nasączeniu pod wysokim ciśnieniem drewnianych elementów specjalistycznym impregnatem. Proces ten powoduje, że środek impregnujący wnika głęboko w strukturę drewna, skutkując najlepszą ochroną przed ogniem. Stopień impregnacji drewna można łatwo zbadać podczas zakupu obserwując przekrój belek czy desek.
Innym ze sposobów izolacji drewna jest wybór drewna suszonego komorowo i czterokrotnie struganego. Taka obróbka mechaniczna zapewnia poza dokładnością wymiarową, że ogień ślizga się po gładkiej powierzchni drewna, opóźniając jego zapłon. Warto jednak pamiętać, że tak przygotowane drewno również wymaga impregnacji – głównie w miejscach narażonych na szkodliwe działanie wilgoci (wilgoć wnika w drewno powodując jego rozkład, a tym samym jego powierzchnia nie będzie już jednolicie gładka. Powierzchnie drewniane można również zabezpieczyć ognioodpornymi płytami g-k.
Poza impregnacją konstrukcji drewnianych dobrze wiedzieć, z jakich innych materiałów budowlanych i wykończeniowych warto skorzystać, by zapewnić naszemu domu odpowiednią przeciwpożarową izolację. Zacznijmy od ścian. Kluczowym elementem poza doborem właściwego materiału do ich wzniesienia jest ich odpowiednia grubość. To ona w połączeniu z odpowiednim rodzajem cegły daje nam odpowiednią ochronę przed ogniem. Ściana o grubości 18 centymetrów wykonana przy użyciu ceramiki, betonu komórkowego, silikatów czy keramzytobetonu potrafi stawiać opór płomieniom nawet przez 4 godziny. Jeśli chodzi o wybór materiału do izolacji termicznej najlepszą opcją jest skalna wełna mineralna charakteryzująca się odpornością na temperatury pożarowe nawet powyżej 1000 stopni Celsjusza oraz brakiem rozprzestrzeniania się ognia w każdych warunkach. W przypadku konstrukcji dachowych najbezpieczniej wybrać na poszycie takie elementy jak dachówki ceramiczne, betonowe, blacha oraz łupek. Jeśli zaś mowa o elewacjach tutaj najlepszym wyborem są wszelkiego rodzaju cegły klinkierowe oraz tradycyjne tynki cementowo-wapienne. Najbezpieczniejszym sposobem konstrukcji stropu jest wykonanie go w technologii gęstożebrowej bądź monolitycznej, zabezpieczone dodatkowo od góry suchym jastrychem oraz od dołu płytami g-k. Gdy mówimy o materiałach wykończeniowych idealną opcją są wszelkie surowce mineralne – płyty g-k, tynki cementowo-wapienne czy okładziny gipsowe.
Trzecia część wpisu przyniesie odpowiedź na takie pytania jak wybór odpowiednich drzwi oraz ochronę przeciw piorunom. Już teraz zapraszam do jego lektury.