Kiedy wracamy wieczorem do domu bywa, że można zaczepić się o stopień schodów, bądź mieć problem z włożeniem klucza do zamka drzwi. Dobre oświetlenie zewnętrzne domu i podwórka pomoże nam to wyeliminować.
Przejdźmy zatem do montażu instalacji. Zazwyczaj takie oświetlenia podłącza się pod domową instalację elektryczną. Dobrze jest jednak zrobić dla niej osobny obwód, który chroniony będzie przez wyłączniki nadmiarowo prądowe oraz przeciwporażeniowe. Ułożenie kabli wymagać będzie utworzenia rowków w ziemi, dlatego lepiej pomyśleć o tego typu inwestycji, zanim posadzimy kwiaty lub zasiejemy trawnik w tym miejscu. Jeśli posiadamy niewielkie działki, napięcie 12 czy 24 Volt się na nich sprawdzi. Lepiej jest jednak wykonać instalację 230 Volt, oprócz dużej liczby źródeł światła, będziemy mieć możliwość podłączenia dodatkowo elektrycznych narzędzi ogrodowych (na przykład kosiarkę elektryczną). Warto to przemyśleć.
Skupmy się teraz na rodzajach oświetleń. Skorzystać możemy z żarówek, świetlówek, halogenów, diod LEDowych oraz słonecznych ogniw. Jeśli zależy nam na cenie, pierwsza z powyższych propozycji będzie najlepsza. Kiedy myślimy przyszłościowo i wolimy raz zainwestować więcej każdy kolejny sposób będzie lepszy. Świetlówki zmniejszają pięciokrotnie zużycie energii w stosunku do żarówek oraz starczają na sześciokrotnie dłuższy czas niż żarówka. Diody LED będą najbardziej ekonomiczne, halogeny zapewnią naturalne kolory dzięki temperaturze światła zbliżonej do około 3000K, natomiast słoneczne ogniwa ładować będą się same a ich mocy starczy na 8 godzin świecenia. Nie wymagają także podłączenia do instalacji.
Rodzaje lamp zależą od tego jakie macie upodobania. Każdemu może podobać się co innego, jednak wszystkie bazują na źródłach światła, które przybliżyłem Wam w poprzednim akapicie. W tym miejscu warto nadmienić, iż lampy można doposażyć w czujniki, które zapewnią nam możliwość sterowania lampą. Możemy na przykład ustalić, o której godzinie lampy się włączą, a o której zgasną. Czujnik zmierzchu zapali je po nastaniu zmroku, natomiast kiedy zdecydujemy się na czujnik ruchu, to po jego wykryciu światła zostaną zapalone. Będzie to także skuteczny sposób na odstraszenie złodziei.
Podsumowując, kilka słów o bezpieczeństwie i cenie. Kupując lampy sprawdźmy czy produkt oznaczono następującymi klasami: B(bezpieczeństwa, spełniania norm na rynku polskim), IP(wodo i pyłoszczelność oprawy) oraz Klasa ochronności(określa rodzaj izolacji elektrycznej). Najtańsze lampy zaczynają się już od 15 złotych. Warto wspomnieć, aby kable nie zostały poprowadzone obok dużych drzew, przy fundamentach oraz że należy je zakopać minimum 80 centymetrów od rur wodociągowych. Wszystko to da nam efekt w postaci domu w pełnym blasku nocą.