Opublikowany 10 października 2015 autor Artykuł Nadesłany w wyposażenie
 
 

Drzwi wewnętrzne – jak dopasować je do pomieszczenia?Drzwi wewnętrzne są na ogół nieco mniej doceniane niż wejściowe, zewnętrzne; wiele osób uważa, że ich wybór nie ma większego znaczenia. Nic bardziej mylnego – odpowiednio dobrane mogą w znaczny sposób wpłynąć na wystrój całego mieszkania. Na co powinniśmy zwrócić uwagę kupując drzwi wewnętrzne?

Rodzaj pomieszczenia

Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy uwzględnić przy wyborze drzwi wewnętrznych, jest rodzaj pomieszczenia, w jakim mają zostać zamontowane. Jakie ma to znaczenie? Najłatwiej przekonać się o tym wyobrażając sobie przeszklone w dużej mierze drzwi do łazienki lub toalety – nie jest to oczywiście dobre rozwiązanie, bo znacznie obniża komfort osób korzystających z tych pomieszczeń. Z kolei montaż ozdobnych drzwi w pomieszczeniach gospodarczych jest nieco bezsensowny; z zasady wstęp do takich przestrzeni mamy tylko my i nasza rodzina, nie muszą być one zatem specjalnie reprezentacyjne. Dobierając drzwi wewnętrzne musimy więc mieć na uwadze, czy będą pasowały nie tylko do estetyki wnętrza, ale również do jego przeznaczenia i ogólnego charakteru. Pamiętajmy również, żeby wszystkie drzwi były w podobnym stylu; jeśli podobają nam się proste, minimalistyczne rozwiązania, starajmy się unikać „wyróżniania” jakiegoś pomieszczenia poprzez montaż drzwi ozdobnych.

Materiał i kolorystyka

Oczywiście równie ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze drzwi wewnętrznych, jest materiał, z którego zostały wykonane. Producenci oferują głównie produkty wykonane z drewna litego lub klejonego. Coraz częściej wykonawcy sięgają także po różnego rodzaju płyty drewnopochodne; należą do nich płyty wiórowe i pilśniowe, które dodatkowo dzielą się na płyty MDF i HDF – takie rozwiązania sprawdzą się dobrze w mieszkaniach o nowoczesnym wystroju. Przed dokonaniem wyboru warto zwrócić uwagę także na dostępną kolorystykę drzwi; to również jeden z kluczowych elementów, które mogą znacznie wpłynąć na ogólną aranżację wnętrza.

Jak powinny się otwierać?

Wbrew pozorom decyzja o tym, w którą stronę będą otwierać się drzwi, jest niezwykle istotna. Drzwi wewnętrzne mogą otwierać się w różny sposób, co wpływa na zajmowanie określonej przestrzeni w pomieszczeniu lub na korytarzu. O ile na przykład drzwi rozwieralne nie zawsze sprawdzą się w małym mieszkaniu, o tyle w dużym domu jednorodzinnym doskonale wpasują się w przestrzeń. Wyróżniamy również drzwi składane, przesuwne i harmonijkowe, czy też dość oryginalne drzwi wahadłowe. Jeśli zależy nam na zaoszczędzeniu jak największej ilości miejsca, powinniśmy skłaniać się głównie ku drzwiom przesuwnym; to świetne rozwiązanie głównie w przypadku sypialni czy gabinetu do pracy.

Czym powinniśmy sugerować się przy wyborze drzwi wewnętrznych? Przede wszystkim estetyką pomieszczenia, w którym mają zostać zamontowane. W tym przypadku funkcjonalność (nie licząc sposobu otwierania drzwi) schodzi na drugi plan, ponieważ drzwi tak czy inaczej będą spełniać swoje podstawowe zadanie. Wyjątkiem są kuchnia i łazienka – pomieszczenia narażone na dużą wilgotność.


Artykuł Nadesłany

 
Treść dodana poprzez formularz