0
Opublikowany 4 września 2017 autor Artykuł Nadesłany w Wiedza budowlana
 
 

Projekt domu dla czteroosobowej rodzinyPrzy wyborze projektu przyszłego domu z pewnością bierzesz pod uwagę fakt, że liczba domowników może się powiększyć. Projekty domów dla rodzin 2+2 aktualnie są najpopularniejsze na rynku – ale nie każdy model sprawdzi się dla każdego. Jak wybrać spośród tysięcy gotowych projektów domów?

Rodzina z dwójką dzieci musi przede wszystkim ustalić parę kwestii.

  • Ile potrzebuje pokoi?
  • Czy lepszy będzie dom parterowy, czy może z poddaszem lub piętrem?
  • Czy potrzebne będą pomieszczenia gospodarcze albo gabinety?

Dom parterowy – jak dużo może pomieścić?

Gotowe projekty domów jednorodzinnych najczęściej zawierają wygodne i ergonomiczne rozwiązanie: dom parterowy z 3 pokojami, 2 łazienkami, salonem i kuchnią, często także z garażem. Z jednej strony pozwala wygodnie mieszkać czteroosobowej rodzinie, z drugiej – po latach, gdy dzieci opuszczą dom, będzie łatwy w utrzymaniu dla seniorów. Jak taki dom może wyglądać? Przykładem może być projekt Fabia z pracowni Dobre Domy.

Dom tego typu zawiera sypialnię główną dla rodziców, dwa pokoje dla dzieci oraz przestronny salon. W ten sposób rodzice i oboje dzieci mają zapewnioną prywatność w strefie nocnej oraz możliwość integracji rodziny w strefie dziennej (salon, kuchnia). W projekcie Benedykt część prywatna dodatkowo jest zaplanowana w głębi domu, a część reprezentacyjna, salon i kuchnia, od frontu.

Plusy dodatkowych pomieszczeń w projekcie domu z poddaszem

Warto zastanowić się nad wyborem projektu domu jednorodzinnego z adaptowalnym poddaszem. Nie jest tak wysoki jak domy piętrowe, więc koszt jego budowy jest znacząco niższy, a poddasze daje możliwość urządzenia dodatkowych pomieszczeń – cichych pokojów do pracy lub rekreacji (można tam wstawić np. stół ping-pongowy, bilardowy albo instrumenty muzyczne). Przykład? Dom Telimena II – tu na poddaszu są dwa prywatne pokoje i garderoba.

Tego typu domy ze względu na większą powierzchnię i dodatkowy pokój sprawdzają się także, gdy w przyszłości mają zamieszkać w nim również dziadkowie.

Projekty domu jednorodzinnego – co gwarantuje wygodę?

Kiedy już masz wybraną liczbę pokoi oraz kondygnacji, możesz skupić się na dodatkowych udogodnieniach w proponowanych projektach. Dla rodzin z dziećmi ważne będą na pewno taras i ogród, miejsce na garaż lub wiatę, dodatkowa łazienka, oddzielne WC, a także pomieszczenia gospodarcze np. do zorganizowania pralni i suszarni.

W przypadku projektu domu parterowego wszystkie przydatne pomieszczenia muszą zmieścić się w obrębie działki – inaczej trzeba będzie wybrać projekt domu z poddaszem lub piętrowego. Na szczęście gotowe projekty domów oferują ogromne bogactwo opcji – ostatecznie znajdzie się więcej niż jeden dom spełniający wszystkie wymagania i pozostanie Ci jedynie kierować się względami estetycznymi.


Artykuł Nadesłany

 
Treść dodana poprzez formularz