0
Opublikowany 4 września 2017 autor Artykuł Nadesłany w Ogród
 
 

Rośliny niezawodne na latoOkres letni to czas, kiedy na naszych rabatach roi się od kwitnących, kolorowych kwiatów. Wybór bylin jest naprawdę duży. Warto zwrócić uwagę na te niezawodne, kwitnące od początku lata aż do samej jesieni.

Nie można pominąć również tych, o niewielkich wymaganiach siedliskowych, które sprawdzą się w każdym ogrodzie.

Z gatunków długo kwitnących możemy wyróżnić niskie, nadające się na skalniaki, obsadzenia murków czy przody rabat oraz wysokie stanowiące centralną część nasadzenia.

Idealne na skalniaki

Byliną o niewielkiej wysokości, ale zaskakująco dużych kwiatach jest wiesiołek missouryjski (Oenothera missouriensis). Jego termin kwitnienia przypada od VI do IX. Kwiaty są żółte o średnicy nawet 12 cm. Dorasta do 30 cm wysokości. Radzi sobie bardzo dobrze na stanowiskach słonecznych o przepuszczalnym podłożu, dlatego chętnie sadzony jest w ogrodach skalnych. Kolejną rośliną jest, znana prawie wszystkim, macierzanka piaskowa (Thymus serpyllum). Oprócz długiego kwitnienia (V-X) może poszczycić się aromatycznym, przyjemnym zapachem oraz zimozielonością. Kwiaty występują w kolorze różowym, dorasta do 10 cm. Rozrasta się dość szybko tworząc efektowne kobierce. Zawciąg nadmorski (Armeria maritima) i goździk kropkowany (Dianthus deltoides) to rośliny idealnie nadające się do zadarniania małych powierzchni. Kwitną nieprzerwanie od VI do IX. Oba gatunki posiadają drobne wąskie liście zebrane w grupie przypominające poduszki. Kwiaty wyrastają na bezlistnych pędach. U goździka są barwy ciemnoróżowej, u zaciągów mogą być również białe. Oba gatunki dorastają mniej więcej do 20 cm i charakteryzują się małymi wymaganiami siedliskowymi. Ciekawym wypełnieniem słonecznej kompozycji może okazać się bodziszek czerwony (Geranium sanguineum). Jest tak zwaną ‘pancerną rośliną’ o znikomych wymaganiach glebowych. W zależności od odmiany kwitnie na biało lub czerwono od V do IX.

Stworzone na rabaty

            Z weteranów kwitnienia, o wysokim wzroście, nie można zapomnieć o szałwii omszonej (Salvia nemorosa). Dorasta ona do około 60 cm. Kwiatostany są długie i kłosowate. Z niezawodnych odmian można wymienić ‘Ostfiresland’ o przepięknych niebieskopurpurowych kwiatostanach oraz ‘Rose Queen’ o kwiatach różowych.  Roślina szybko się rozrasta dlatego należy ją sadzić w przemyślanych miejscach. Ponadto wabi owady zapylające, głównie motyle i pszczoły. Bardzo wytrzymałą rośliną o pięknych, żółtych kwiatach jest nachyłek wielkokwiatowy (Coreopsis grandiflora). Na słonecznych stanowiskach kwitnie nieustannie od VI do X. Dorasta do 80 cm, kwiaty osadzone są na długich szypułach wyrastających z kępy liści. Nadaje się również na kwiat cięty. U nachyłka należy pamiętać, iż regularne wycinanie przekwitniętych kwiatostanów przedłuża jego kwitnienie. Do założeń naturalistycznych zdecydowanie pasuje złocień wielki (Leucanthemum maximum), kocimiętka Fassena (Nepeta xfassenii), mikołajek płaskolistny (Eryngium planum) oraz krwawnik pospolity (Achillea millefolium). Wszystkie z nich mogą poszczycić się długotrwałym kwitnieniem trwającym około od VI do X. Rośliny te mają również bardzo małe wymagania siedliskowe, do bujnego wzrostu potrzebują głównie promieni słonecznych. Dlatego warto zastosować je do stworzenia łąki kwietniej. Krwawnik pospolity w centrach ogrodniczych znajdziemy jedynie w odmianach. Z bardziej znanych o pięknie wybarwionych ciemnowiśniowych kwiatach można wymienić ‘Cerise Queen’ oraz czerwonych ‘Paprika’. Opisane rośliny dorastają do 80-100 cm. Niecodzienną i egzotyczną byliną o długim okresie kwitnienia jest trytoma groniasta (Kniphofia uvaria). Zdecydowanie przyciągające oko kwiatostany rozwijają się od VI do IX. Dorasta do 100 cm wysokości. Jej liście są wąskie, przypominające liście traw. Kwiatostany są okazałe, groniaste, zmieniające stopniowo barwę. Od dołu żółte, przechodzą w pomarańczowy, a na samej górze prawie czerwone. Pięknie prezentuje się sadzona pojedynczo na wyeksponowanym miejscu. Często wybierana jest do ogrodów o nowoczesnym charakterze. Należy pamiętać, aby młode rośliny okryć na zimę, najlepiej warstwą suchych liści lub włókniną.

Jeżeli nosimy się z chęcią założenia rabaty lub ogródka skalnego warto zastosować wyżej wymienione rośliny. Mogą stanowić podstawę nasadzenia, która niezmiennie przez całe lato będzie cieszyła nas swoim długotrwałym kwitnieniem.

Opracowanie: Sklep z Dużymi Drzewami i Krzewami PolskieSolitery.pl


Artykuł Nadesłany

 
Treść dodana poprzez formularz