Gdy chcesz mieszkać w domu, masz kilka opcji – możesz np. kupić dom na rynku wtórnym lub wybrać gotowy projekt. Dziś skupimy się na drugim rozwiązaniu. Przyjrzymy się jego zaletom oraz wadom i postaramy się pomóc ci w wyrobieniu sobie zdania na ten temat.
Własny dom to poważna sprawa – warto wiedzieć, jakie mamy pole manewru. Zapraszamy do lektury!
Co przemawia za wybraniem gotowego projektu?
Pierwszym argumentem za skorzystaniem z tego rozwiązania jest to, że projekt już powstał i czeka na półce, lub raczej dysku twardym. Wybierając gotowy projekt, nie musisz czekać, aż architekt znajdzie czas, spotka się z tobą, ustali szczegóły, siądzie do komputera itp. Wybierasz, płacisz i budujesz! Druga sprawa to wybór – każdy z nas ma inny gust, dlatego pracownie lub indywidualni architekci oferujący gotowe rozwiązania zadbali o szeroką gamę projektów, by każdy znalazł coś, co mu odpowiada. Kolejnym plusem jest cena – płacąc niewielkie pieniądze, dostajesz projekt domu, który możesz zacząć budować, gdy tylko uporasz się z innymi rzeczami, np. pozwoleniem na budowę etc. Dla porównania – szacuje się, że projekt domu przygotowany na zamówienie kosztuje około 50 – 200 złotych za metr kwadratowy. Pamiętaj, że w gotowym projekcie także możesz wprowadzić poprawki, by dostosować go do swoich potrzeb. Reasumując, jeśli po prostu chcesz mieszkać w domu, ale nie planowałeś go od czwartego roku życia, nie masz przemyślanego każdego szczegółu i nie śpisz na pieniądzach – rozważ gotowy projekt. Pamiętaj też, że im więcej oszczędzisz, tym większy będzie twój wkład własny, gdy wystąpisz o kredyt na budowę domu.
Jakie są wady takiego rozwiązania?
Minusem korzystania z gotowych projektów jest przede wszystkim to, że takich domów mogą stać już dziesiątki czy setki – to problem dla ludzi chcących się wyróżnić. Ponadto, jeśli masz w głowie projekt, lub przynajmniej zarys, swojego przyszłego domu, możesz mieć problem ze znalezieniem czegoś dla siebie – pomimo dużego wyboru. Co więcej, jeśli cię stać i chcesz mieć dom jedyny w swoim rodzaju, np. z bardzo nietypowym rozkładem pomieszczeń czy czymkolwiek innym, rzeczywiście lepiej podejmij współpracę z architektem. Ilość poprawek, które musiałbyś nanieść na gotowy projekt, sprawiłaby, że byłby on zwyczajnie nieopłacalny. Także w przypadku nietypowego kształtu działki możesz nie być w stanie skorzystać z gotowego projektu. Budowa domu to ważne zagadnienie, dlatego musisz rozważyć, czy chciałbyś mieszkać w takim, który jest „prawie idealny” albo „prawie taki jak chciałem”. To „prawie” może bardzo wpłynąć na twoje samopoczucie w miejscu, które nie spełnia w pełni twoich oczekiwań. Co więcej, projekty muszą odpowiadać jak największej liczbie klientów – jeśli więc tworzysz rodzinę wielodzietną, to jest ryzyko, że musiałbyś wprowadzać do projektu dużo poprawek – w końcu popularny rodziny w Polsce to dwa plus jeden lub dwa plus dwa, a nie dwa plus cztery…
Dbaj o zdolność kredytową
Niezależnie od tego, czy wybierzesz gotowy projekt czy zdecydujesz się ten robiony na zamówienie, gdy go już dostaniesz, a wszystkie pozwolenia będziesz mieć w specjalnej teczce, przyjdzie czas na zorganizowanie pieniędzy na budowę wymarzonego domu. Jeśli nie dysponujesz taką ilością gotówki – co zdarza się chyba bardzo rzadko – udasz się do banku w celu zaciągnięcia kredytu. Jeżeli chcesz go dostać bez problemów, musisz pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Trzeba zawczasu zadbać o swą zdolność kredytową, by nie było potem niespodzianek. Rzetelnie podchodź do wszystkich terminów płatności – to ma ogromny wpływ na zdolność kredytową. Jeśli znajdziesz się na liście dłużników Biura Informacji Kredytowej, będziesz na niej figurował przez pięć lat – warto więc dbać o terminy! Zwiększysz zdolność kredytową także, gdy zrezygnujesz z kart kredytowych, które – jak sama nazwa wskazuje – są traktowane przez bank jak kredyt, tylko potencjalny – w każdej chwili możesz bowiem się zadłużyć, prawda? Poprawisz swój wizerunek rzetelnego kredytobiorcy także, jeśli zaciągniesz niewielki kredyt i spłacisz go w terminie. Zostanie to odnotowane w rejestrze i od razu zwiększysz swoje szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku o kredyt na dom.
Więcej porad znajdziesz na Hipoteka360.pl