0
Opublikowany 23 marca 2016 autor Artykuł Nadesłany w Ogród
 
 

Zagospodarowanie wody deszczowejCodziennie zużywamy setki litrów wody, a statystyczny Polak w ciągu dnia zużywa jej aż 120 litrów. Pranie, sprzątanie czy podlewanie ogrodów to czynności, które sprawiają, że zużywamy ogromne ilości wody. Często również zepsuta spłuczka lub kapiący kran sprawiają, że nasze rachunki są coraz wyższe.

Coraz częściej decydujemy się na wykorzystanie wody deszczowej, dzięki której oszczędzimy nie tylko wodę, ale również pieniądze. Dlaczego warto korzystać z deszczówki? Bo bez problemu można ją użyć do podlewania ogrodów, prania czy mycia samochodów. Woda deszczowa jeszcze kilka lat temu zwykle była odprowadzana do gruntu bądź kanalizacji ale od dłuższego już czasu coraz więcej osób decyduje się na ponowne jej wykorzystanie. Wody deszczowej nie wykorzystuje się do celów spożywczych czy higienicznych ale z powodzeniem można używać ją do prac porządkowych. Często też wykorzystanie wody deszczowej ważne jest na terenach narażonych na zalewanie piwnic czy powierzchni działek.

Dlaczego warto korzystać z deszczówki?

Jakie korzyści wynikają z zagospodarowania wody deszczowej? Przede wszystkim zmniejsza się zużycie wody, która wcześniej pochodziła z wodociągów co dla osób, które chcą dbać o środowisko jest aspektem bardzo ważnym. Poza tym, niezależność gwarantuje posiadanie dużych rezerw wody. Przy rosnących jej cenach  ważne jest również obniżenie kosztów zużycia. Woda deszczowa doskonale nadaje się także do wykorzystania jej w ogrodzie, bo nie zawiera chemikaliów ani chloru i tym samym ma bardzo dobry wpływ na rośliny. Jeżeli chodzi o wykorzystanie jej podczas prac domowych, to  oprócz tego, że nie pozostawia smug na samochodach podczas ich czyszczenia, to jeszcze idealnie sprawdza się w przypadku prania. Woda deszczowa jest bardzo miękka więc sprawia, że proszek bardziej się w niej pieni.  W ten sposób możemy więc zaoszczędzić również na zakupie detergentów. Woda deszczowa oczyszczana jest przez filtr i zbierana jest w zbiorniku retencyjnym, a pompy dostarczają wodę do miejsca przeznaczenia deszczówki.


Artykuł Nadesłany

 
Treść dodana poprzez formularz