Z czym kojarzy nam się niezapomniany i beztroski okres dzieciństwa? Z psotami, figlami, placem zabaw i oczywiście z huśtawką. Aby umilić każdemu maluchowi chwile zabawy możemy bez problemu umieścić tego typu atrakcję w jego własnym pokoju, a będzie ona spełnieniem jego marzeń o małym, domowym placu zabaw.
Jeśli mamy do dyspozycji duży metraż, spełni się ona idealnie w miejscu wydzielonym do zabawy i pozwoli stworzyć oddzielny kącik, w którym maluch będzie mógł rozładować nadmiar energii. W małych pokoikach również sprawdzi się doskonale, bowiem opcja zawieszana na sznurkach lub w ta w kształcie kokonu zajmuje bardzo niewiele miejsca.
Każda dziewczynka poczuje się jak mała księżniczka, gdy tylko będzie bujać się na własnej huśtawce Arte Aria. Jej pokój zyska nową atrakcję, która zapewni jej niezliczone godziny rozrywki bez konieczności wychodzenia z domu.
[box_alert]Montaż huśtawki nie jest wcale taki bezproblemowy, huśtawka wymaga pewnego i bezpiecznego montażu, chodzi tu o zdrowie naszych dzieci.[/box_alert]
Chciałbym przedstawić Wam mój sposób montażu. raczej nietypowy, gdyż zapragnęliśmy zamontować huśtawkę w pokoju naszej córeczki Zuzi na poddaszu, gdzie jest sufit podwieszany z płyt kartonowo-gipsowych.
Miejsce montażu
Sufit podwieszany z płyt kartonowo-gipsowych. Jasną sprawą jest że do płyty kg nie można zamontować huśtawki, gdyż płyta nie wytrzyma obciążenia.
Wpadłem na pomysł, że przewiercę od strychu otwór przez podłogę z płyt osb, następnie przez krokiew, przebiję się przez warstwę wełny mineralnej i przez sufit w pokoiku czyli płytę kartongips.
Zakupy
Musiałem zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria montażowe:
1 – pręt gwintowany (musiałem przedłużyć o 20 cm hak z szalką poz.2 )
koszt 14zł /metr
2 – uchwyt / hak z szalką do montażu huśtawki M12x260
koszt 11,50zł/sztuke z nakrętkami i podkładkami
3 – sprężyna do hamaków 300kg
koszt 6,99zł/sztuke
4 – karabińczyk do lin
4,5zł/sztuke
5 – Oryginalne kułko dostarczone w komplecie z huśtawką
gratis od Arte Aria Artesania
Przystępujemy do montażu hustawki
Aby precyzyjnie zlokalizować krokiew przez którą będzie umocowana huśtawką musiałem wywiercić większe otwory w płytach osb będących podłogą strychu.
Przy pierwszym otworze pomyliłem się o 1,5 cm, ale to nie szkodzi, ważne jest żeby wykonać przewierty centralnie przez środek krokwi.
Po drobnych przygodach z lipnymi wiertnicami produkcji chińskiej, udało się wywiercić owe otwory w osb, a następnie długim wiertłem do drewna fi 14 przewierty w krokwi i suficie z kg od pokoju dziewczynek.
Ostatni etap, przykręcenie uchwytów montaż huśtawki
Udało się bez większych problemów, pozostało tylko wsadzić od dołu uchwyt przez otwory i nakręcić od strony strychu śruby na pręt gwintowany, które schowały mi się pod powierzchnią podłogi z osb i nie przeszkadzają w użytkowaniu strychu. (Oczywiście nie może zabraknąć dużej podkładki pod śrubę.) Ostatnia czynnością było opianowanie otworów (pianka montażowa – niskoprężna), by nie było strat w termoizolacji poddasza.
Na zdjęciu widzimy niebieską rozetkę, która maskować będzie otwór w płycie, który jest większy niż sam pręt – co pozwala mu na delikatne ruchy i eliminuje przenoszenie drgań na powierzchnię sufitu.
Niebieski kolor to folia ochronna którą się odkleja, rozetka jest srebrna. Rozetki wykorzystałem z zestawu z zaworem kulkowym, można tez kupić same rozetki w marketach budowlanych.
Huśtawa jest aktywnie wykorzystywana przez moje dwie córeczki, nie ma żadnych pęknięć na suficie. Trochę się o to obawiałem że mogą pojawić się pęknięcia na łączeniach płyt kartonowo gipsowych, ale teraz śpię spokojnie.
Jeszcze na koniec moja uwaga: Liny się rozciągają, regulację wysokości siedziska wykonuje się poprzez przewiązanie węzła wyżej, niestety frędzle leżą coraz to bardziej na podłodze.
Zdjęcia zamontowanej huśtawki Arte Aria Artesania
Huśtawka Arte Aria Artesania
jest nie tylko zabawką, ale także doskonałą ozdobą każdego wnętrza, więc gdy chcemy poszerzyć jej horyzonty możemy umieścić ją także na przykład w salonie lub w sypialni. W zależności od stylu, w jakim urządziliśmy mieszkanie, możemy dobrać ją w taki sposób, by harmonijnie komponowała się z całym wnętrzem. Idealnie zgra się z eleganckim i romantycznym stylem wówczas, gdy wybierzemy tę zawieszoną na grubych sznurach, tapicerowaną aksamitem lub grubym płótnem o pastelowych odcieniach. Wybierając subtelne, delikatne kolory oraz jasne odcienie drewna sprawimy, że idealnie zgra się z pomieszczeniem w stylu glamour. Możemy też sięgnąć po starodawną wersję pasującą do wnętrza vintage. Wówczas dobrą opcją jest huśtawka o prostych kształtach z małą ilością ozdób i dodatków.
Huśtawka w domu to korzyść dla wszystkich domowników. Skorzystają nie tylko dzieci, ale także dorośli, którzy będą mogli zrelaksować się i odprężyć się dzięki kołysaniu swobodnym, płynnym ruchem.
super pomysł taka huśtawka w pokoju dziecka
Sufit do dziś nic nie popękał ! tzn łączenia płyt kartonowo gipsowych.
A w jaki sposób można przedłużyć taki hak z szalką? Mam podobną sytuację tzn, muszę przewiercić się się przez krokiew, pod którą jest sufit podwieszany. Żaden z dostępnych haków nie ma wystarczająco długiego gwintu
Ja dospawałem pręt gwintowany
Z perspektywy czasu, mogę śmiało polecić metodę „przez krokwę” martwiłem się że będą pęknięcia na suficie na łączeniach płyt, a nie ma nic, dzieciaki szaleją jak mogą i nic nie pęka. Należy pamiętać żeby wyciąć większe otwory w płycie kg niż pręt / hak by nie stykał się z powierzchnią sufitu. Sprężyny też odgrywają ważną rolę.
Mam podobna sytulacje żeby powiesić huśtawkę , pytanie moje czy u Pana bujanie jest wzdłuż krokwi?czy w poprzek?
Wzdłuż , oba otwory na haki są przez jedną krokiew na wylot
My mamy sytulacje że będzie się bujać w poprzek i boję się że krokiew będzie bardziej pracować, myślę puścić po 2 lasnie przy tych dwóch szpilkach w poprzek krokwi łapiąc się jeszcze poprzedniej krokwi żeby wzmocnić ewentualne poruszenia krokwi na boki na której będzie wisieć huśtawka
Ja miałem tą sytuację że mam podwójne krokwie, więc jest większa stabilność.
Powodzenia, wstaw zdjęcia 🙂
Czy śruba lekko się rusza przy bujaniu? Czy widoczne jest drganie? Mam podwieszony sufit – aż 10 cm. Śruba rozporowy wkręcona jest na około 8 cm do sufitu właściwego. Jednak przy bujaniu delikatnie sie rusza. Zastanawiam się czy to normalne? Bo śruba łacznie ma około 20 cm.
Pozdrawiam